Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

  9:55aktualizováno  9:55
Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho centrálního zařízení. Biologické přípravky dostanou v okresních nemocnicích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Je to jeden z prvních viditelných kroků ke společnému fungování všech čtyř nemocnic Zlínského kraje. Přestože plánované sloučení krajští zastupitelé neschválili, v tomto případě je pozitivní důsledek pro obyvatele zcela zřejmý.

Desítky pacientů s rakovinou z kraje totiž získají cílenou biologickou léčbu přímo ve „svých“ okresních nemocnicích. Odpadne jim tak dojíždění do Zlína. Během října má být novinka dostupná ve Vsetíně, od nového roku v Kroměříži a později v Uherském Hradišti.

„Jako jediní v kraji máme statut komplexního onkologického centra, proto jako jediní také můžeme poskytovat biologickou léčbu. To se ale změní, protože regionální pracoviště se stanou součástí našeho oddělení,“ uvedl primář onkologického oddělení ve Zlíně Milan Kohoutek.

Ročně tudy projde kolem šesti tisíc pacientů a jejich počet se stále zvyšuje.

Okresní nemocnice léčí rakovinu také. Lékaři v ambulancích umí pacienty zkontrolovat, vyšetřit i aplikovat chemoterapii. Mají k dispozici ambulanci, čekárnu a chemoterapeutický stacionář a na podávání biologické léčby jsou i přístrojově vybavení.

Problém je v odbornosti. Právě tuto pomoc, která je k aplikaci nutná, zajistí například ve Vsetíně tři lékaři ze Zlína. Budou sem pravidelně dojíždět a jedním z nich bude i primář Kohoutek. V Kroměříži je personál už vyškolený.

Podobná léčba v okresech? V Česku je to výjimka

Zlínský kraj je podle všeho první v Česku, kterému se podařilo specializovanou léčbu více přiblížit k pacientům. Model detašovaných pracovišť zatím používají spíše soukromá zdravotnická zařízení.

Svou roli hrají pojišťovny, s kterými musí mít nemocnice podávání léčiv nasmlouvané. V případě specializované léčby je místem, kde ji pacienti obvykle najdou, specializované centrum s erudovanými a vyškolenými odborníky. Ve Zlíně je to Komplexní onkologické centrum Baťovy nemocnice.

„Rozšířit léčbu i na okresní nemocnice dává smysl. Ale faktem je, že to u nás obvyklé není, a pokud se to Zlínskému kraji podařilo, považoval bych to za velký úspěch,“ poznamenal expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

Nemocnice tento krok projednávala a chystala zhruba rok. Musela rovněž vypsat výběrové řízení na pojišťovnu, která bude léčbu v okresech proplácet. Nakonec se podařilo uzavřít smlouvu se všemi zdravotními pojišťovnami, takže pacienti za ni nebudou platit.

„Je to jeden z dalších kroků ve spolupráci všech nemocnic kraje. Tentokrát se pozitivně dotkne přímo pacientů. Věřím, že v podobných projektech budeme pokračovat,“ naznačil Radomír Maráček, předseda představenstva nemocnic Zlínského kraje.

Takzvaná cílená léčba se v onkologii používá u pacientů s karcinomem tlustého střeva, karcinomem prsu, nádory hlavy a krku, karcinomem plic, ledvin, jater, některými nádory zažívacího traktu, případně nádorových chorob krve.

Část biologických léků se podává krátkou infuzí v týdenním nebo třítýdenním intervalu, část je užívaná v tabletách obvykle denně. Právě kvůli aplikaci léčby a její kontrole už díky propojení nemocnic s komplexním centrem nebudou muset pacienti jezdit až do Zlína.

Biologické přípravky jsou skupiny léků vyrobené technikami biologického inženýrství. Působí jen v místě, kde mají působit, a ovlivňují pouze chorobný stav. Zdravých buněk se nedotknou.

V onkologii to znamená, že dokážou rušit regenerativní schopnosti rakovinných buněk neboli brání „opravení škod“, které na nádoru napáchala chemoterapie. To pak vede k potlačení růstu nádoru.

Biologické léky se využívají v revmatologii, očním lékařství, u těžkých alergických onemocnění, v kožním lékařství a nejširší uplatnění mají v onkologii.

Autor:

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Střet lvice a cyklisty nebyl trestným činem, nehodu policie předala úřadu

Lvi mají ve Zděchově výběh, který je ohrazený plotem.

Policisté ukončili vyšetřování červnového incidentu, při kterém cyklista na Vsetínsku narazil do lvice, kterou na lesní...

Zlín chce investovat přes tři sta milionů, o pěti rozhodne veřejnost

Jiří Korec z hnutí ANO po zvolení primátorem Zlína.

První jednání má za sebou nově složená zlínská městská rada. Na programu měla přes padesát bodů, většinou spojených s...

Ať Zlín žádá vrácení vodáren žalobou, radí radnici senátor

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Podle zlínského senátora Tomáše Goláně by mělo vedení Vodovodů a kanalizací Zlín podat žalobu, aby získalo firmu zpět...

Najdete na iDNES.cz