Přijmeme úředníky, hlásí radnice ve Zlínském kraji. Hledají marně

  8:55aktualizováno  8:55
Nedostatek pracovníků se netýká jen firem, ale i úřadů. Města potřebují vystudované stavbaře, sociální pracovnice, právníky i ekonomy. Na výběr ale nemají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Nový zaměstnanec oddělení silničního hospodářství krajského úřadu by měl znát silniční hospodářství, mít dokončenou vysokou školu stavebního zaměření, být samostatný a flexibilní, ovládat PC, řídit osobní automobil.

Dostane smlouvu na dobu neurčitou a za svou práci bude ohodnocený platovou třídou 11. Pro člověka bez praxe to znamená plat zhruba 21,5 tisíce, pro někoho s praxí delší než 32 let pak přes 32 tisíc korun hrubého.

Najít se ho ale zatím nepodařilo. Úřad proto termín přihlášek do výběrového řízení posunul na začátek prosince.

Krajský úřad hledá pracovníky také na odbor právní, ekonomický, sociálních věcí, školství, mládeže a sportu nebo projektového manažera na odbor řízení dotačních programů.

Problém mají i radnice v okresních městech. Stává se, že na výběrové řízení se přihlásí jeden dva zájemci, kteří sice splňují kvalifikační požadavky, ale výběrovou komisi nepřesvědčí.

Pak úřad konkurz zruší a vyhlásí nový, v němž požadavky na kvalifikaci sníží. „Pořád jsou agendy, o které není takřka žádný zájem, například realizace dopravních staveb, projednávání dopravních přestupků, dopravněsprávní agendy nebo sociálněprávní ochrana dětí,“ upozornil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Čím větší zodpovědnost, tím menší zájem

Dlouhodobě má magistrát problém i při získávání vedoucích úředníků, kteří mají být jak specialisté, tak manažeři.

„Čím větší zodpovědnost, tím menší zájem o jeho výkon. A také je pravda, že požadavky na úředníky či vedoucí úředníky, například zkoušky zvláštní odborné způsobilosti, psychická odolnost, pracovní nasazení a podobně, nejsou většinou vyvážené finančním ohodnocením,“ doplnil Dvořák.

Ve Vsetíně hledají na odbor územního plánování vhodného pracovníka už čtyři roky. Měl by mít vysokou školu stavebního zaměření. „Nedaří se to. Už jsme se spojili i s fakultami, ale pravdou je, že v konkurenci soukromých firem nemáme šanci. A to už dnes nepožadujeme ani praxi, což byla ještě před pár lety podmínka. A také se stává, že absolvent u nás stráví rok dva a pak ho soukromý sektor přetáhne,“ vysvětlil tajemník vsetínské radnice Radomír Zimek.

Se zaměstnanci na odboru sociálních věcí je to podobné. Před pár lety se na jedno volné místo hlásilo i dvacet uchazečů, dnes je úřad rád, když přijdou dva.

Kroměřížská radnice aktuálně postrádá analytika a informatika. Musí hledat náhradu také za tajemnici Janu Kutou, která nedávno rezignovala. Jestli se podaří výběrové řízení vypsat ještě v letošním roce, není jisté.

Středoškoláků se hlásí víc, neplatí to ale plošně

„Pokud vyhlásíme referentské pracovní místo s požadavkem ukončeného středoškolského vzdělání, počet uchazečů bývá větší. Například u výběrového řízení na obsazení spisového pracovníka se přihlásilo více než padesát zájemců. Na druhou stranu ale máme pracovní místa, o která kvůli vysokým požadavkům na odbornost až tak vysoký zájem není, například na stavební úřad nebo na přestupky,“ potvrdil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Uherskobrodské radnici se dlouhodobě nedaří obsadit místa referentek. V prodlouženém výběrovém řízení například hledají člověka na oddělení dopravněsprávní činnosti.

Stačí mu středoškolské vzdělání stavebního zaměření. Vysoká škola, praxe v oboru nebo odborná způsobilost je už jen výhodou.

Odborníky přijme také zlínský finanční úřad, Charita v Uherském Hradišti zase pro nově vznikající Centrum pro duševní zdraví potřebuje větší počet pečovatelek nebo sociální pracovnice.

Hradišťská radnice láká zájemce o pozici referenta na oddělení správy komunikací na pružnou pracovní dobu, příspěvek na penzijní připojištění, třídenní volno při nemoci – takzvané sick days, i možnost získání služebního bytu.

Autor:

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Mnoho nachlazených žádá antibiotika. Na virózu ale nezaberou, říká lékař

Ilustrační snímek

Začíná sezona chřipek, angín a nachlazení. Nemocnice ve Zlínském kraji mají už několik let vlastní specializovaná...

Holešov má most na mostě, betonový skelet kryje památku ze 17. století

Historik Karel Bartošek uvnitř stavby, která kryje barokní most, nejstarší na...

Most, který postavili v době raného baroka přes zámecký příkop v Holešově, už kryje nová stavba. Po dvou letech se tak...

Lidé chtějí relaxační zónu u divadla nebo pítko, ukázala akce Tvoříme Zlín

Relaxační zóna u divadla ve Zlíně

V rámci projektu Tvoříme Zlín vybrali obyvatelé města dvanáct vítězných návrhů. Radnice se do nich pustí v příštím...

Najdete na iDNES.cz