Za odpady mohli lidé platit dvojnásobek. Radnice to odmítly

  14:23aktualizováno  14:23
Na všeobecné zdražování, které se očekává kvůli zvýšení DPH v novém roce, reagují radnice největších měst ve Zlínském kraji. Už nyní však hlásí, že nezvýší poplatky za odpady. Zůstanou na letošní výši i přesto, že zákon obcím nově umožňuje razantní zdražení až na tisíc korun za občana a rok.
Poplatky za odpady nechtějí radnice největších měst Zlínského kraje zvyšovat.

Poplatky za odpady nechtějí radnice největších měst Zlínského kraje zvyšovat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Už tak je toho na lidi dost, nechceme je zatěžovat ještě víc," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Z ostatních měst zní podobná odpověď a příliš se neliší ani částky, které se nyní vybírají. Nejvyšší jsou ve Zlíně a Uherském Hradišti, kde lidé zaplatí 500 korun. Valašskomeziříčští zaplatí o deset korun méně a v Kroměříži a Vsetíně vyjde svoz odpadů na 492 korun.

Jednotná už ovšem města nejsou v otázce daně z nemovitosti a s výjimkou Zlína si lidé připlatí také za vodu. Ve Zlíně přitom cena vody rostla několik let po sobě velmi rychle. Za vodu tady lidé platí víc než v Praze nebo v Brně a prakticky tolik jako v Paříži či v Bruselu.

Za současného vedení města se cena nezvýší

"Dosáhli jsme zmrazení cen vody na dnešní úrovni. To by mohlo platit dva, možná tři roky," naznačil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek, který má tuto oblast v kompetenci.

Jinými slovy by se za současné koalice na radnici, jež má své lidi ve vedení Vodovodů a kanalizací Zlín, neměla měnit cena 83,28 korun za kubík. Podařilo se to díky tomu, že vodárny musely investovat do úpravy čističky a kanalizace. Protože nedosáhly na dotace, musely si půjčit 500 milionů.

Ve skutečnosti však lidé přeci jen zaplatí za vodu víc, to kvůli vyšší DPH. "To je zásah státu, který nedokážeme ovlivnit," řekl Dufek.

Sousední regiony zmrazení vodného a stočného neplánují. Vsetínský VaK zvýší cenu o jedno procento. I tady ale bude výsledná cena záviset na tom, jaká bude daň z přidané hodnoty.

"Největší problém je, že musíme platit za povrchovou vodu Povodí Moravy a to výrazně zvedlo cenu," vysvětlila starostka Vsetína Iveta Táborská. Vodárny zaplatí o 4,5 procenta víc, samy přitom zdraží jen o procento.

Lidé s vodou šetří, dostali se na hygienické minimum

"Celou částku na lidi přenášet nechceme. Ještě je otázka, co udělá daň," dodala. V případě čtrnáctiprocentní daně by kubík vody vycházel na 73,64 korun. Pokud bude daň 15 procent, zaplatí lidé za vodné a stočné 74,29 korun.

Slovácké vodárny zvýšily cenu o 2,22 procenta - ze současných 69,25 korun se tak dostávají na necelých 72 korun.

Představenstvo kroměřížského VaKu bude o cenách jednat v pondělí. "Zvýší se, ale o kolik, to zatím nevím. Nejspíš o dvě až tři procenta," řekl šéf vodáren Ladislav Lejsal.

Na předchozí zvýšení cen lidé reagovali razantním šetřením vodou. Její spotřeba klesla až ke spodní hranici takzvaného hygienického minima. To dělá 80 až 90 litrů na osobu a den. Například na Vsetínsku lidé průměrně spotřebují 83,1 litru. Vliv na tom mají i podniky, které kvůli ekonomické situaci omezují výrobu a spotřebují méně vody.

Ve Vsetíně od Nového roku zaplatí více také majitelé nemovitostí. Radnici přinese zvýšení daně z nemovitosti do rozpočtu deset milionů korun.

"Zvyšovat ji budeme poprvé od doby, kdy nám to před lety umožnil zákon. Zatím máme základní daň, teď se zvedne na dvojnásobek," potvrdila starostka Vsetína Iveta Táborská.

Základ stále vybírají i v Kroměříži, tam se však nic zvyšovat nebude. Hradiště zase zvedlo daň z nemovitosti už letos, stejně jako třeba Valašské Meziříčí. Zdražovat nebude ani Zlín.

"Pokud bychom ji zvýšili, narostl by příjem města o desítky milionů korun ročně. Jenže byly by to peníze přímo z kapes obyvatel Zlína, řada z nich se přitom už nyní potýká s existenčními potížemi," uvedl primátor města Miroslav Adámek.

Nejčtenější

Muž odsouzený na 26 let za ubodání dcerky spáchal ve vězení sebevraždu

Soud s mužem obžalovaným z vraždy a pokusu o vraždu svých dětí ve Starém Městě.

Muž, který loni ve Starém Městě na Uherskohradišťsku brutálně zavraždil svoji tříletou dcerku a pokusil se zabít i o...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Obnovená městská tržnice ve Vsetíně lidi zaujala, bude pokračovat

Tržnice před městským úřadem ve Vsetíně.

Necelý rok testovali ve Vsetíně městskou tržnici na Svárově. Řadu let ve městě scházela a lidé žádali její obnovení....

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Najdete na iDNES.cz