Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za odpady mohli lidé platit dvojnásobek. Radnice to odmítly

  14:23aktualizováno  14:23
Na všeobecné zdražování, které se očekává kvůli zvýšení DPH v novém roce, reagují radnice největších měst ve Zlínském kraji. Už nyní však hlásí, že nezvýší poplatky za odpady. Zůstanou na letošní výši i přesto, že zákon obcím nově umožňuje razantní zdražení až na tisíc korun za občana a rok.
Poplatky za odpady nechtějí radnice největších měst Zlínského kraje zvyšovat.

Poplatky za odpady nechtějí radnice největších měst Zlínského kraje zvyšovat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Už tak je toho na lidi dost, nechceme je zatěžovat ještě víc," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Z ostatních měst zní podobná odpověď a příliš se neliší ani částky, které se nyní vybírají. Nejvyšší jsou ve Zlíně a Uherském Hradišti, kde lidé zaplatí 500 korun. Valašskomeziříčští zaplatí o deset korun méně a v Kroměříži a Vsetíně vyjde svoz odpadů na 492 korun.

Jednotná už ovšem města nejsou v otázce daně z nemovitosti a s výjimkou Zlína si lidé připlatí také za vodu. Ve Zlíně přitom cena vody rostla několik let po sobě velmi rychle. Za vodu tady lidé platí víc než v Praze nebo v Brně a prakticky tolik jako v Paříži či v Bruselu.

Za současného vedení města se cena nezvýší

"Dosáhli jsme zmrazení cen vody na dnešní úrovni. To by mohlo platit dva, možná tři roky," naznačil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek, který má tuto oblast v kompetenci.

Jinými slovy by se za současné koalice na radnici, jež má své lidi ve vedení Vodovodů a kanalizací Zlín, neměla měnit cena 83,28 korun za kubík. Podařilo se to díky tomu, že vodárny musely investovat do úpravy čističky a kanalizace. Protože nedosáhly na dotace, musely si půjčit 500 milionů.

Ve skutečnosti však lidé přeci jen zaplatí za vodu víc, to kvůli vyšší DPH. "To je zásah státu, který nedokážeme ovlivnit," řekl Dufek.

Sousední regiony zmrazení vodného a stočného neplánují. Vsetínský VaK zvýší cenu o jedno procento. I tady ale bude výsledná cena záviset na tom, jaká bude daň z přidané hodnoty.

"Největší problém je, že musíme platit za povrchovou vodu Povodí Moravy a to výrazně zvedlo cenu," vysvětlila starostka Vsetína Iveta Táborská. Vodárny zaplatí o 4,5 procenta víc, samy přitom zdraží jen o procento.

Lidé s vodou šetří, dostali se na hygienické minimum

"Celou částku na lidi přenášet nechceme. Ještě je otázka, co udělá daň," dodala. V případě čtrnáctiprocentní daně by kubík vody vycházel na 73,64 korun. Pokud bude daň 15 procent, zaplatí lidé za vodné a stočné 74,29 korun.

Slovácké vodárny zvýšily cenu o 2,22 procenta - ze současných 69,25 korun se tak dostávají na necelých 72 korun.

Představenstvo kroměřížského VaKu bude o cenách jednat v pondělí. "Zvýší se, ale o kolik, to zatím nevím. Nejspíš o dvě až tři procenta," řekl šéf vodáren Ladislav Lejsal.

Na předchozí zvýšení cen lidé reagovali razantním šetřením vodou. Její spotřeba klesla až ke spodní hranici takzvaného hygienického minima. To dělá 80 až 90 litrů na osobu a den. Například na Vsetínsku lidé průměrně spotřebují 83,1 litru. Vliv na tom mají i podniky, které kvůli ekonomické situaci omezují výrobu a spotřebují méně vody.

Ve Vsetíně od Nového roku zaplatí více také majitelé nemovitostí. Radnici přinese zvýšení daně z nemovitosti do rozpočtu deset milionů korun.

"Zvyšovat ji budeme poprvé od doby, kdy nám to před lety umožnil zákon. Zatím máme základní daň, teď se zvedne na dvojnásobek," potvrdila starostka Vsetína Iveta Táborská.

Základ stále vybírají i v Kroměříži, tam se však nic zvyšovat nebude. Hradiště zase zvedlo daň z nemovitosti už letos, stejně jako třeba Valašské Meziříčí. Zdražovat nebude ani Zlín.

"Pokud bychom ji zvýšili, narostl by příjem města o desítky milionů korun ročně. Jenže byly by to peníze přímo z kapes obyvatel Zlína, řada z nich se přitom už nyní potýká s existenčními potížemi," uvedl primátor města Miroslav Adámek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy, říká lídr Soukromníků

Kandidátku Soukromníků, Svobodných a Nezávislých – Rozhýbejme Zlín pro...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Ivo Mitáček,...

Euforie v česnekové říši. Slovácké Dolní Němčí získalo titul vesnice roku

Dolní Němčí bylo tradičním pěstitelským centrem česneku, zdejší družstvo jím...

Vesnicí roku 2018 České republiky se stalo Dolní Němčí na Uherskohradišťsku. Na druhém místě se umístil Šumvald z kraje...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Najdete na iDNES.cz