Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za odpady mohli lidé platit dvojnásobek. Radnice to odmítly

  14:23aktualizováno  14:23
Na všeobecné zdražování, které se očekává kvůli zvýšení DPH v novém roce, reagují radnice největších měst ve Zlínském kraji. Už nyní však hlásí, že nezvýší poplatky za odpady. Zůstanou na letošní výši i přesto, že zákon obcím nově umožňuje razantní zdražení až na tisíc korun za občana a rok.
Poplatky za odpady nechtějí radnice největších měst Zlínského kraje zvyšovat.

Poplatky za odpady nechtějí radnice největších měst Zlínského kraje zvyšovat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Už tak je toho na lidi dost, nechceme je zatěžovat ještě víc," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Z ostatních měst zní podobná odpověď a příliš se neliší ani částky, které se nyní vybírají. Nejvyšší jsou ve Zlíně a Uherském Hradišti, kde lidé zaplatí 500 korun. Valašskomeziříčští zaplatí o deset korun méně a v Kroměříži a Vsetíně vyjde svoz odpadů na 492 korun.

Jednotná už ovšem města nejsou v otázce daně z nemovitosti a s výjimkou Zlína si lidé připlatí také za vodu. Ve Zlíně přitom cena vody rostla několik let po sobě velmi rychle. Za vodu tady lidé platí víc než v Praze nebo v Brně a prakticky tolik jako v Paříži či v Bruselu.

Za současného vedení města se cena nezvýší

"Dosáhli jsme zmrazení cen vody na dnešní úrovni. To by mohlo platit dva, možná tři roky," naznačil náměstek zlínského primátora Aleš Dufek, který má tuto oblast v kompetenci.

Jinými slovy by se za současné koalice na radnici, jež má své lidi ve vedení Vodovodů a kanalizací Zlín, neměla měnit cena 83,28 korun za kubík. Podařilo se to díky tomu, že vodárny musely investovat do úpravy čističky a kanalizace. Protože nedosáhly na dotace, musely si půjčit 500 milionů.

Ve skutečnosti však lidé přeci jen zaplatí za vodu víc, to kvůli vyšší DPH. "To je zásah státu, který nedokážeme ovlivnit," řekl Dufek.

Sousední regiony zmrazení vodného a stočného neplánují. Vsetínský VaK zvýší cenu o jedno procento. I tady ale bude výsledná cena záviset na tom, jaká bude daň z přidané hodnoty.

"Největší problém je, že musíme platit za povrchovou vodu Povodí Moravy a to výrazně zvedlo cenu," vysvětlila starostka Vsetína Iveta Táborská. Vodárny zaplatí o 4,5 procenta víc, samy přitom zdraží jen o procento.

Lidé s vodou šetří, dostali se na hygienické minimum

"Celou částku na lidi přenášet nechceme. Ještě je otázka, co udělá daň," dodala. V případě čtrnáctiprocentní daně by kubík vody vycházel na 73,64 korun. Pokud bude daň 15 procent, zaplatí lidé za vodné a stočné 74,29 korun.

Slovácké vodárny zvýšily cenu o 2,22 procenta - ze současných 69,25 korun se tak dostávají na necelých 72 korun.

Představenstvo kroměřížského VaKu bude o cenách jednat v pondělí. "Zvýší se, ale o kolik, to zatím nevím. Nejspíš o dvě až tři procenta," řekl šéf vodáren Ladislav Lejsal.

Na předchozí zvýšení cen lidé reagovali razantním šetřením vodou. Její spotřeba klesla až ke spodní hranici takzvaného hygienického minima. To dělá 80 až 90 litrů na osobu a den. Například na Vsetínsku lidé průměrně spotřebují 83,1 litru. Vliv na tom mají i podniky, které kvůli ekonomické situaci omezují výrobu a spotřebují méně vody.

Ve Vsetíně od Nového roku zaplatí více také majitelé nemovitostí. Radnici přinese zvýšení daně z nemovitosti do rozpočtu deset milionů korun.

"Zvyšovat ji budeme poprvé od doby, kdy nám to před lety umožnil zákon. Zatím máme základní daň, teď se zvedne na dvojnásobek," potvrdila starostka Vsetína Iveta Táborská.

Základ stále vybírají i v Kroměříži, tam se však nic zvyšovat nebude. Hradiště zase zvedlo daň z nemovitosti už letos, stejně jako třeba Valašské Meziříčí. Zdražovat nebude ani Zlín.

"Pokud bychom ji zvýšili, narostl by příjem města o desítky milionů korun ročně. Jenže byly by to peníze přímo z kapes obyvatel Zlína, řada z nich se přitom už nyní potýká s existenčními potížemi," uvedl primátor města Miroslav Adámek.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz