Bývalá budova soudu ve Zlíně.

Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pivovar se do centra Zlína nevrátí. Radní odmítli prodat bývalý soud

  • 7
Budovu bývalého soudu v centru Zlína město neprodá. Radní chtějí nejdříve vyřešit vlastnictví okolních pozemků a nízká se jim zdá i nabídnutá cena. Možné je, že si ji radnice nakonec nechá.

Plán byl jednoduchý. Vrátit do chátrající budovy v centru Zlína pivovar, který tam býval naposledy před sto lety. Před rokem se záměrem nikdo z vedení města neměl problém. Teď je však názor opačný a jednání o koupi budovy bývalého soudu skončila.

„Mrzí mě to. Hlavně kvůli tomu místu a budově samotné, protože původních pivovarů je u nás strašně málo. Chtěli jsme ho znovu oživit,“ prohlásil podnikatel Marcel Londovský.

Důvodem nesouhlasu je podle všeho cena, kterou za jednu z nejstarších budov ve Zlíně nabídl. Sedm milionů korun se radním zdá málo. A to přesto, že s takovou cenou se Londovský přihlásil do výběrového řízení, které magistrát loni vyhlásil. Podnikatel, jenž v Prostějově vlastní dva minipivovary, byl nakonec jediným zájemcem a s bývalým vedením města už se před rokem na odkoupení dohodl.

Po volbách ale radní v novém složení začali cenu zpochybňovat. Na začátku tohoto týdne se shodli na tom, že s prodejem nesouhlasí. „Za daných podmínek by to bylo pro město nevýhodné,“ vysvětlil náměstek primátora Patrik Kamas, který má investice na starosti.

Podle něj mají vyšší než sedmimilionovou hodnotu už jen samotné pozemky bez budovy. Celý prostor tak zůstane v majetku města dál.

Obklopují ji problémové pozemky

Jestli bude radnice hledat nového kupce, ale není jisté. Kamas upozornil, že není vyloučeno, že budovu nakonec radnice nechá opravit a bude ji využívat pro své potřeby. „Musíme být trpěliví, protože jde o cennou lokalitu v centru města s jednou z nejstarších budov a nebylo by dobré nic uspěchat,“ naznačil Kamas.

Budovu totiž ze tří stran obklopují pozemky s komplikovanými vlastnickými vztahy, které jsou navíc zatížené soudními spory. Vlastní je firma Eko-Unibau. „Právní situace se spíše komplikuje,“ upozornil náměstek.

Londovský přitom relativně nízkou cenu nabízel i z těchto důvodů. Chtěl se o majetkové záležitosti s pozemky postarat sám, aniž by se o to muselo starat město. Také měl s bývalým vedením dohodu, že budovu na sebe nechá převést až pět let poté, co ji opraví a udělá kolaudaci.

„Což vyvrací podezření, že bychom levně nakoupili a za pár měsíců draze prodali. Nic takového jsme pochopitelně v plánu neměli,“ připomněl podnikatel.

Plány podnikatele chválili i památkáři

Prostory, které pocházejí ze 16. století, chtěl také zrekonstruovat. Počítal s částkou 22 milionů korun. V rozlehlé budově měla být varnu piva, pivnice, stylová restaurace i pokoje pro ubytování hostů. Počítal s tím, že zachová například původní klenby ve sklepě.

To by přivítali i památkáři, kteří uvnitř dělali několik měsíců stavebně-historický průzkum. Zjistili, že budova ukrývá řadu prvků a detailů, jež se jinde už nedochovaly.

„Je to mimořádně cenný objekt. Hlavně proto, že má barokní přízemí. Jde o klenby z přelomu 17. a 18. století. Navíc je to druhý nejstarší dům v centru města, hned po zámku,“ zdůraznil už dříve Radim Vrla z Národního památkového ústavu.

Pivovar na tomto místě fungoval od 16. do 20. století. Později byla budova přestavěna pro potřeby soudu a na projektu se mimo jiné podílel i Baťův architekt František Lýdie Gahura.

Město ji získalo v roce 2011. Od té doby investovalo 300 tisíc korun, aby zamezilo zatékání. Za dalších 100 tisíc chce radnice opravit střechu, pokud budovu brzy neprodá.