Radnice ve Zlínském kraji stále častěji zveřejňují údaje o hospodaření na internetu. (Ilustrační snímek)

Radnice ve Zlínském kraji stále častěji zveřejňují údaje o hospodaření na internetu. (Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Informačně otevřených radnic přibylo, zavřených je však stále většina

  • 1
Města v kraji pokračují ve zprůhledňování svého hospodaření. Dalším přírůstkem je Valašské Meziříčí, které ukáže, jak čerpá peníze z rozpočtu. Za nový Rozpočtový portál město zaplatilo přes 100 tisíc korun a fungovat začne na přelomu října a listopadu.

Aktivisté za otevřená data podobné novinky samospráv vítají. Zároveň ale upozorňují, že jde stále o výjimky, navíc občas ve formě, která ve skutečnosti občanům vhled do hospodaření měst a obcí neusnadní.

"Bude prakticky on-line vidět, jaký je stav rozpočtu města, jak je plněn a čerpán," slíbil za meziříčskou radnici vedoucí finančního odboru Zdeněk Studeník.

Expert na otevřená data Michal Kubáň z nadace Open Society Fund si ale raději počká na výsledek.

"V rozpočtech třeba bývá oprava chodníků jako jedna položka za 60 milionů. Pod tím si nikdo nic reálného nepředstaví. Pokud z toho tedy nebude jasné, za co konkrétně jsou položky zaplaceny, občan jen těžko dohledá, co to jsou konkrétně za peníze. Toho lze docílit jen zveřejněním smluv a faktur," tvrdí Kubáň.

Faktury za výdaje z rozpočtu nad 20 tisíc korun začala jako první v kraji od září zveřejňovat Kroměříž, která před časem zavedla také on-line systém zveřejňování zakázek zvaný Ezak.

Údaje jsou přístupné jen zčásti

Ani tady ale experti s chválou nespěchají. Rozpočet města není "rozklikávací", a faktury tak v orientaci ve výdajích pomohou jen omezeně.

"Je tam navíc zásadní past. V usnesení se píše, že pokud firma se zveřejněním údajů nesouhlasí, tak se zveřejňovat nebudou," upozornil Jan Kotecký z protikorupčního sdružení Oživení.

Kroměřížská radnice však opakovaně ujistila, že dotyčná formulace se týká jen starých smluvních vztahů.

Zlín zase třeba zprůhlednil své hospodaření tím, že od loňského podzimu zveřejňuje na internetu výdaje nad 100 tisíc korun. Seznamy ale nejsou on-line, magistrát je chce aktualizovat jednou za rok.

Přesto to podle primátora Miroslava Adámka zlevnilo veřejné zakázky až o desítky procent.

Negativní výjimka: Zlínský kraj

Tyto první pokusy samospráv o zveřejňování dat však kontrastují s čerstvou nominací na informační anticenu Zavřeno, kterou dostal Zlínský kraj.

Ten totiž opakovaně odmítá zveřejnit platy manažerů krajem vlastněné akciové společnosti Industry Servis ZK, správce průmyslové zóny Holešov.

Spor se točí kolem toho, zda jsou platy zaměstnanců krajské akciové společnosti osobním údajem, nebo informací ve veřejném zájmu.

"Nominace jasně říká, že kraj by měl zveřejňovat smlouvy, a to hlavně smlouvy svých firem, kterých má docela hodně. Není to jen případ průmyslové zóny, ale i krajských nemocnic, kde je situace také špatná a jen velmi neradi něco zveřejňují," popsal Kubáň.

Liberecký kraj přitom zveřejňuje smlouvy v registru smluv na portálu veřejné správy už od letošního února. Vysloužil si za to od veřejnosti nominaci na ocenění protikorupčních organizací za veřejný přístup k informacím s názvem Otevřeno.

Smlouvy na webu zveřejňují také Semily, České Budějovice a Jihočeský kraj, faktury pak Cheb, Hodonín a Karlovarský kraj.