Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Informačně otevřených radnic přibylo, zavřených je však stále většina

  8:55aktualizováno  8:55
Města v kraji pokračují ve zprůhledňování svého hospodaření. Dalším přírůstkem je Valašské Meziříčí, které ukáže, jak čerpá peníze z rozpočtu. Za nový Rozpočtový portál město zaplatilo přes 100 tisíc korun a fungovat začne na přelomu října a listopadu.
Radnice ve Zlínském kraji stále častěji zveřejňují údaje o hospodaření na internetu. (Ilustrační snímek)

Radnice ve Zlínském kraji stále častěji zveřejňují údaje o hospodaření na internetu. (Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Aktivisté za otevřená data podobné novinky samospráv vítají. Zároveň ale upozorňují, že jde stále o výjimky, navíc občas ve formě, která ve skutečnosti občanům vhled do hospodaření měst a obcí neusnadní.

"Bude prakticky on-line vidět, jaký je stav rozpočtu města, jak je plněn a čerpán," slíbil za meziříčskou radnici vedoucí finančního odboru Zdeněk Studeník.

Expert na otevřená data Michal Kubáň z nadace Open Society Fund si ale raději počká na výsledek.

"V rozpočtech třeba bývá oprava chodníků jako jedna položka za 60 milionů. Pod tím si nikdo nic reálného nepředstaví. Pokud z toho tedy nebude jasné, za co konkrétně jsou položky zaplaceny, občan jen těžko dohledá, co to jsou konkrétně za peníze. Toho lze docílit jen zveřejněním smluv a faktur," tvrdí Kubáň.

Faktury za výdaje z rozpočtu nad 20 tisíc korun začala jako první v kraji od září zveřejňovat Kroměříž, která před časem zavedla také on-line systém zveřejňování zakázek zvaný Ezak.

Údaje jsou přístupné jen zčásti

Ani tady ale experti s chválou nespěchají. Rozpočet města není "rozklikávací", a faktury tak v orientaci ve výdajích pomohou jen omezeně.

"Je tam navíc zásadní past. V usnesení se píše, že pokud firma se zveřejněním údajů nesouhlasí, tak se zveřejňovat nebudou," upozornil Jan Kotecký z protikorupčního sdružení Oživení.

Kroměřížská radnice však opakovaně ujistila, že dotyčná formulace se týká jen starých smluvních vztahů.

Zlín zase třeba zprůhlednil své hospodaření tím, že od loňského podzimu zveřejňuje na internetu výdaje nad 100 tisíc korun. Seznamy ale nejsou on-line, magistrát je chce aktualizovat jednou za rok.

Přesto to podle primátora Miroslava Adámka zlevnilo veřejné zakázky až o desítky procent.

Negativní výjimka: Zlínský kraj

Tyto první pokusy samospráv o zveřejňování dat však kontrastují s čerstvou nominací na informační anticenu Zavřeno, kterou dostal Zlínský kraj.

Ten totiž opakovaně odmítá zveřejnit platy manažerů krajem vlastněné akciové společnosti Industry Servis ZK, správce průmyslové zóny Holešov.

Spor se točí kolem toho, zda jsou platy zaměstnanců krajské akciové společnosti osobním údajem, nebo informací ve veřejném zájmu.

"Nominace jasně říká, že kraj by měl zveřejňovat smlouvy, a to hlavně smlouvy svých firem, kterých má docela hodně. Není to jen případ průmyslové zóny, ale i krajských nemocnic, kde je situace také špatná a jen velmi neradi něco zveřejňují," popsal Kubáň.

Liberecký kraj přitom zveřejňuje smlouvy v registru smluv na portálu veřejné správy už od letošního února. Vysloužil si za to od veřejnosti nominaci na ocenění protikorupčních organizací za veřejný přístup k informacím s názvem Otevřeno.

Smlouvy na webu zveřejňují také Semily, České Budějovice a Jihočeský kraj, faktury pak Cheb, Hodonín a Karlovarský kraj.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz