Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Rožnově a Kroměříži se zbavují úředníků

  12:15aktualizováno  12:15
Radnice v Rožnově a Kroměříži musí začít šetřit a proto sníží počet svých zaměstnanců. Rožnovský městský úřad opustí devět úředníků, v Kroměříži chystají výpovědi pro dvacet lidí z radnice.
Radnice v Korměříži a v Rožnově pod Radhoštěm musí kvůli úsporám propustit některé úředníky. Ilustrační foto

Radnice v Korměříži a v Rožnově pod Radhoštěm musí kvůli úsporám propustit některé úředníky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Čtyři místa byla neobsazená, takže v příštím roce odejde pět lidí. Dostanou výpověď z organizačních důvodů," vysvětlil tajemník rožnovské radnice Miroslav Martinák.

Jejich práci si rozdělí zbylí pracovníci. "Ostatní úředníci budou muset zvýšit svoji produktivitu, takže občan nic nepozná. Opatření nebudou na úkor kvality práce, kterou úřad poskytuje," slíbil Martinák. Změny se dotknou hlavně odboru životního prostředí, stavebního a živnostenského úřadu.

Zásah není tvrdý, tvrdí v Rožnově

Rožnov podle nové starostky Markéty Blinkové musí reagovat na situaci, která vládne v celé ekonomice. "Nemůžeme jít jinou cestou než snižováním provozních výdajů a nezadlužováním města. Nejde o to, že bychom chtěli rázem populisticky propouštět. Úřad musí být plně funkční. Všechno se děje po konzultacích s pracovníky, nejde o tvrdý zásah," podotkla Blinková.

Propouštění na rožnovské radnici však nekončí. Další výpovědi budou následovat.

"Chystám ještě větší úspory, předběžně jsem o tom jednal s vedoucími odborů. Další výpovědi dáme v prvním pololetí roku 2011," popsal Martinák.

Radnice vychází z předpokladu, že v příštím roce budou kvůli nižším příjmům z daní do pokladny hospodařit s částkou nižší o 14 milionů korun. Proto chce dále šetřit.

"Budeme například soutěžit o dodávky energií v městských budovách. Máme školy, školky, knihovnu, bazén. I touto formou se můžeme dostat na solidní úspory. Chceme soutěžit přes elektronické aukce," řekla Blinková.

Kroměřížský úřad se zbaví 20 lidí

Podobně je na tom Kroměříž, kde zatím není jasné, kterých odborů se budou týkat. "Letos jsme žádné výpovědi nedávali. Nový rozpočet je ale velmi úsporný. Počítá s tím, že v prvním čtvrtletí zeštíhlí radnice až o dvacet lidí," uvedl Pavel Zrna, mluvčí Kroměříže.

Jiná města v kraji vyhazovy pro úředníky neplánují. Třeba ve Zlíně z důvodu úsporných opatření v roce 2010 nepropouštěli. "Zatím o personálních otázkách na příští rok rada města nejednala. Nedá se teď říct, jestli radnice bude v příštím roce propouštět, nebo ne," uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Podobně je na tom i Uherské Hradiště. "Nadbytek zaměstnanců rozhodně nemáme. Žádné výpovědi dávat nebudeme. Pouze za zaměstnance, kteří odcházejí do důchodu, už nepřijímáme nové," uvedla Petra Zemčíková, mluvčí města.

Ve Valašském Meziříčí mají už propouštění za sebou. Letos odešlo čtrnáct úředníků, na radnici nyní pracuje 161 lidí.

Bát o místo se nemusí ani úředníci ve Vsetíně. "Máme nejmenší počet úředníků v přepočtu na počet obyvatel. Propouštění radnice neplánuje," uvedla Eva Stejskalová, mluvčí vsetínské radnice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Kraj hledá dopravce, kteří nabídnou moderní autobusy a více spojů

Ilustrační snímek

Zlínský kraj po dvou letech otevřel upravené výběrové řízení na autobusové dopravce, kteří začnou vozit cestující na...

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy, říká lídr Soukromníků

Kandidátku Soukromníků, Svobodných a Nezávislých – Rozhýbejme Zlín pro...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Ivo Mitáček,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz