Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Hluku přišla o část státní dotace, ale byty přesto postaví

  8:59aktualizováno  8:59
Radnici v Hluku na Uherskohradišťsku postihl nepříjemný škrt přes rozpočet. A to doslova. Její rozpočet na plánovanou stavbu bytů na místě bývalé kotelny se totiž bude muset obejít bez části státní dotace, s níž napevno počítala. A ačkoliv kvůli tomu zástupci města zvažovali, zda celý plán raději úplně nezrušit, nakonec bydlení postaví.

(Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nečekaná zpráva o tom, že Hluk dostane dotaci jen jeden milion korun, přišla ve chvíli, kdy město již uzavřelo smlouvu s firmou, která začala budovat z bývalé kotelny byty. Finanční výbor města tak navrhl, aby radnice smlouvu s firmou zrušila a byty nestavěla.

"Pracovnice ministerstva nám volala, že na takovou dotaci nemáme nárok. Je to nepříjemná situace, nevím, jak by firma na odstoupení od smlouvy reagovala, ještě jsme s ní nejednali. Nechtěl jsem jitřit nějaké vášně," popsal starosta Jan Šimčík.

Jedeme dál, rozhodlo město

Hluk už vyčerpal výši dotací, na které měl nárok. Ministerstvo mu totiž už v minulosti poskytlo tři miliony korun na zateplení a výměnu oken městského úřadu.

"Netušili jsme, že dotace na zateplení patří do stejného balíku jako dotace na byty. V žádných podmínkách to není uvedeno a ani nás na to neupozornila Energetická agentura Zlínského kraje, se kterou spolupracujeme," vysvětloval starosta.

Na zastupitelstvu bylo, aby rozhodlo, co dál. A to v situaci, kdy firma už staví a Hlučané s byty počítali. "Navrhujeme dotaci vůbec nečerpat a s okamžitou platností odstoupit od smlouvy s firmou se všemi důsledky, které ze smlouvy vyplývají," oznámila předsedkyně finanční komise Martina Braunerová. Byty by tak nevznikly.

Starosta Šimčík ale navrhoval pokračovat ve stavbě. "Položme si otázku, jestli byty chceme, nebo nechceme. Lidi, kteří by v nich mohli bydlet, máme. A i kdybychom neměli, tak bychom určitě zájemce našli," řekl.

Argumentoval i tím, že do čtyř jednopokojových bytů a jednoho dvoupokojového by se mohli přistěhovat lidé, jejichž bydlení v Hluku by přineslo peníze na daních. "Z tohoto pohledu je škoda nevzít dotaci 1,6 milionu korun," podotkl. Zastupitelstvo se nakonec rozhodlo ve stavení bytů pokračovat, byť s menší dotací.

Na halu by město mohlo dostat až 18 milionů

Hlučané jsou nyní v těžké situaci, protože je čeká nezbytné zateplení sportovní haly. Tato hala ovšem patří k největším v kraji a náklady na zateplení jsou odhadované na částku kolem třiceti milionů korun. Hluk tak potřebuje každou korunu i každou dotaci.

Teď má podanou žádost na zateplení haly, výměnu všech oken i výměnu starých kotlů. Pokud by dotaci získal, mohla by dosáhnout až 18 milionů korun. Kolem deseti milionů ale bude muset dát město ze svého rozpočtu.

Město rovněž naléhavě shánělo dotaci na rekonstrukci zchátralého statku. V jeho případě je ale možné, že oprava nebude stát Hluk nic. Přihlásil se totiž místní podnikatel, který se nabídl, že bývalý statek koupí a opraví sám. V příštích týdnech by mělo být jasné, zda podnikatel statek získá, nebo ne.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Další z rubriky

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Frekventovaný most mezi Otrokovicemi a Tlumačovem bude do října zavřený

(Ilustrační snímek)

Řidiče na Zlínsku zbrzdí opravy dvou důležitých cest. Silničáři částečně uzavřeli příjezd na největší zlínské sídliště...

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Najdete na iDNES.cz