Letecké muzeum v Kunovicích.

Letecké muzeum v Kunovicích. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Muzeum letadel se dohodlo s Kunovicemi, díky tomu má pozemky na 10 let

  • 0
Dvacítka leteckých exponátů, včetně naganského speciálu, zůstane v Kunovicích na stejném místě minimálně deset let. Radnice totiž prodloužila původně roční výpůjčku pozemků.

Jednání trvala několik let a vzájemné vztahy se během nich poměrně vyostřily. Teď se ale Letecké muzeum a vedení Kunovic konečně dohodly.

Klíčové je, že Slovácký aeroklub jako vlastník letounů nedávno založil pobočný spolek oficiálně nazvaný Letecké muzeum v Kunovicích, pobočka Slováckého aeroklubu Kunovice. Vyjednávání s radnicí se díky tomu zjednodušilo.

„Mám z toho radost. Spolek bude mít samostatné hospodaření a pro nás to bude přehlednější a jednodušší,“ řekla starostka Ivana Majíčková.

„Uzavřeli jsme dohodu o spolupráci. Zástupci spolku nás budou informovat o tom, co budou v muzeu dělat, a budeme řešit i případné společné investování,“ dodala.

Dosud muzeum neustále čelilo hrozbě stěhování

Tím nejdůležitějším bodem ale je, že muzeum bude mít k dispozici městské pozemky pod letouny na nejméně deset let. To je dobrá zpráva pro návštěvníky, kterých každý rok bývá kolem 14 tisíc.

Dosud totiž radnice smlouvu o výpůjčce prodlužovala vždy jen o rok. Pro zástupce muzea to ovšem byla příliš krátká doba na to, aby mohli plánovat vylepšení areálu. Navíc se obávali možného stěhování.

Majíčková zase upozorňovala, že muzeum fungovalo jako pobočka Slováckého aeroklubu, který před třemi lety smlouvu o spolupráci s městem vypověděl. A tím zřejmě ztratil důvěru města.

Kunovická starostka nejprve navrhovala spíše vytvoření obecně prospěšné společnosti, ve které by byl kromě města a muzea také Zlínský kraj nebo letecké firmy.

„Taková společnost by měla i vlastní příjmy, mohla by si vydělávat a my bychom pozemky pod muzeem do ní také vložili,“ naznačila Majíčková.

Postupně chtějí zastřešit všechna letadla

Nakonec ale zvítězila varianta s pobočným spolkem. Právě pod jeho hlavičkou mohou muzejníci začít s proměnou areálu.

Dvacítka letadel, mezi kterými nechybí dopravní, sportovní ani vojenské exponáty napříč historií, totiž pořád stojí v otevřeném terénu. Déšť, sníh, vítr i slunce jim dlouhodobě škodí. Proto by měl v muzeu vyrůst hangár, do kterého by se vešel co největší počet letadel. V konečné fázi pak úplně všechna.

„Je to ale velký projekt, na který potřebujeme dokončit kvalitní studii, a zabere hodně času. Už teď ale začneme plánovat místo, kam postavíme naganský speciál,“ uvedl vedoucí muzea Martin Hrabec.

Letoun TU-154M, který v roce 1998 přivezl do Prahy vítězné hokejisty z olympiády v Naganu, bude nejrozměrnějším exponátem v muzeu a jen na trávě stát nemůže.

Na délku měří téměř 48 metrů, na výšku 12, rozpětí křídel je 38 metrů a prázdný by měl vážit kolem 55 tisíc kilogramů. Na jeho palubu se vešlo přes sto lidí a byl využívaný hlavně pro cestování státníků.

Prezidentský speciál nastěhují po sezoně

Pracovníci muzea s dalšími dobrovolníky rozebírali obrovský stroj na letišti v Praze-Kbelích dva roky. Loni na podzim ho odborná firma po částech převezla přes celou republiku a teď ho v Kunovicích zase dávají dohromady.

Na původní místo už vrátili centroplán, aby letadlo stálo na vlastních nohách. Na svém místě je i kýl a s montáží pokračují uvnitř letounu.

„Po sezoně stroje vystěhujeme, uděláme stavební základ, přesuneme na něj tůčko a zase všechno nastěhujeme nazpátek,“ naznačil Hrabec.

Ještě v letošní sezoně by měl v muzeu přibýt nový vstupní objekt, který bude připravený na různé expozice a výstavy. K tomu se chystá renovace vystavených letounů a kolem letních prázdnin by do Kunovic měl doputovat i opravený a zrestaurovaný Čmelák ve vojenské verzi, který je svého druhu světovým unikátem.

26. září 2016