Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půlka škol ve Zlínském kraji neodpovídá Dobešovu ideálu, některé zaniknou

  14:31aktualizováno  14:31
Optimální základní škola, alespoň z pohledu financí, má podle ministra školství Josefa Dobeše dvě třídy v jednom ročníku a nejméně 24 dětí v každé z nich. Tvrdí to experti Sdružení místních samospráv, kteří čerpají z nejnovějšího ministerského plánu na financování škol. Ve Zlínském kraji je škol, které tyto podmínky nesplňují, víc než polovina. Jejich počty se tak budou snižovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Návrh tak, jak je napsaný, výrazně zhorší dostupnost základního školství, hlavně pro děti z malých obcí. A náklady na vzdělání by se tak přenesly na rodiny. Bavíme se ale o základním vzdělání. To musí zůstat dostupné co nejblíže bydlišti dítěte," varuje starosta Tupes Oldřich Vávra.

Změny na školách ve Zlínském kraji

Podle informací Sdružení místních samospráv je ve Zlínském kraji 226 základních škol, které zřizují města a obce. Změny by se dotkly 131 z nich. Z toho 100 je dnes úplných, tedy devítiletých. Ty by zřejmě přišly o druhý stupeň.

Potíže by ale vznikly i obcím. Řada z nich budovy škol v posledních letech opravila a vybavila. Například malotřídka v Přílepích má i bazén a sportovní halu. V Dolní Lhotě zase plánují rekonstrukci příští rok, mají na ni od Unie slíbenou dotaci 20 milionů.

Bývalá starostka Vizovic a poslankyně Alena Hanáková varuje, že ve finále povede rušení škol k vylidňování obcí. "Rozhodně by znevýhodnilo obyvatele venkova a malých měst a reálně by znamenalo odliv mladých rodin," tvrdí Hanáková.

Starosta Dolní Lhoty Vladimír Sobas potvrdil, že se lidé zajímají o to, jestli v obci škola je, když hledají místo k bydlení. "Dovedu si představit, že by si pak raději vybrali obec, kde školu mají," řekl.

Ministerstvo se však brání, že rušení malotřídních škol neplánuje. "Uvědomujeme si, že jsou pro život obce důležité, a chceme, aby v obcích byly," reagovala mluvčí Renáta Bartková Sodomová.

Zohlednit se musí, zda mají žáci kam dojíždět, školy ve městech je nepojmou

V takovém případě by změny hrozily jen devítiletým školám, ze kterých by se malotřídky staly. Žáci by tak dojížděli do vzdálenější školy až od šesté třídy, což už v tomto věku zvládnou bez větších potíží. To mluvčí ministerstva nepopřela.

"Ale pak se musíme bavit o tom, jestli ty děti vůbec mají kam chodit, jestli jim někdo zajistí, aby mohly dojíždět bez dlouhého čekání. Třeba v mikroregionu Buchlov se tak vydá na cestu několik stovek dětí a školy ve Starém Městě a Uherském Hradišti je nepojmou," tvrdí Vávra.

Například ve Zlíně se už řadu let pracuje na tom, aby budovy základních škol nebyly prázdné. "Některé pronajímáme soukromým středním školám, v jiné sídlí církevní základní a mateřská škola," nastínila náměstkyně primátora Alena Zubalíková.

Nejde tedy o krátkodobé aktivity, které by se snadno a rychle vystěhovaly. Ministerstvo předpokládá, že návrh začne platit už od ledna roku 2013.

Prvňáci dojíždět nemohou, nejsou samostatní

"Tou dobou ale dorazí do základních škol děti, které teď plní mateřinky. Minimálně ve Zlíně to tak bude, takže kapacita škol bude naplněná," připomněla Zubalíková. A přidala i další důvod pro zachování malých škol. "Na žáky je tam víc vidět než ve velké škole. Problémy, jako je šikana, záškoláctví či alkohol, se tam snadněji řeší," tvrdí. Podobně uvažuje i starosta Dolní Lhoty.

"Nechat dojíždět prvňáky je problém, nejsou ještě dost samostatní. V tom, aby žáci dojížděli na druhý stupeň, už takový problém nevidím, v tom věku se hlásí třeba i na víceletá gymnázia," podotkl starosta Sobas.

Odborníci z pedagogicko-psychologické poradny ve Zlíně uklidňují, že dojíždějícím dětem žádné větší nebezpečí nehrozí. "Nezaznamenali jsme, že by výskyt případů šikany nebo záškoláctví přímo souvisel s velikostí školy," soudí vedoucí poradny Vladimíra Vyoralová.

Odpůrci návrhu se shodují v tom, že chápou potřebu šetřit. Odmítají však, aby jediným kritériem pro zachování či zrušení školy byl počet žáků. Chtějí, aby se brala v úvahu i členitost regionu a vzdálenosti mezi obcemi a školami. "A aby rozhodnutí předcházela široká debata," řekl Vávra.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Otrokovice před volbami řeší bezdomovce, dopravu i stárnutí obyvatel

BAŤOVSKÁ ARCHITEKTURA. Společenský dům v Otrokovicích vznikl podle návrhu...

Jak zlepšit život v Otrokovicích? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Najdete na iDNES.cz