Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půlka škol ve Zlínském kraji neodpovídá Dobešovu ideálu, některé zaniknou

  14:31aktualizováno  14:31
Optimální základní škola, alespoň z pohledu financí, má podle ministra školství Josefa Dobeše dvě třídy v jednom ročníku a nejméně 24 dětí v každé z nich. Tvrdí to experti Sdružení místních samospráv, kteří čerpají z nejnovějšího ministerského plánu na financování škol. Ve Zlínském kraji je škol, které tyto podmínky nesplňují, víc než polovina. Jejich počty se tak budou snižovat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Návrh tak, jak je napsaný, výrazně zhorší dostupnost základního školství, hlavně pro děti z malých obcí. A náklady na vzdělání by se tak přenesly na rodiny. Bavíme se ale o základním vzdělání. To musí zůstat dostupné co nejblíže bydlišti dítěte," varuje starosta Tupes Oldřich Vávra.

Změny na školách ve Zlínském kraji

Podle informací Sdružení místních samospráv je ve Zlínském kraji 226 základních škol, které zřizují města a obce. Změny by se dotkly 131 z nich. Z toho 100 je dnes úplných, tedy devítiletých. Ty by zřejmě přišly o druhý stupeň.

Potíže by ale vznikly i obcím. Řada z nich budovy škol v posledních letech opravila a vybavila. Například malotřídka v Přílepích má i bazén a sportovní halu. V Dolní Lhotě zase plánují rekonstrukci příští rok, mají na ni od Unie slíbenou dotaci 20 milionů.

Bývalá starostka Vizovic a poslankyně Alena Hanáková varuje, že ve finále povede rušení škol k vylidňování obcí. "Rozhodně by znevýhodnilo obyvatele venkova a malých měst a reálně by znamenalo odliv mladých rodin," tvrdí Hanáková.

Starosta Dolní Lhoty Vladimír Sobas potvrdil, že se lidé zajímají o to, jestli v obci škola je, když hledají místo k bydlení. "Dovedu si představit, že by si pak raději vybrali obec, kde školu mají," řekl.

Ministerstvo se však brání, že rušení malotřídních škol neplánuje. "Uvědomujeme si, že jsou pro život obce důležité, a chceme, aby v obcích byly," reagovala mluvčí Renáta Bartková Sodomová.

Zohlednit se musí, zda mají žáci kam dojíždět, školy ve městech je nepojmou

V takovém případě by změny hrozily jen devítiletým školám, ze kterých by se malotřídky staly. Žáci by tak dojížděli do vzdálenější školy až od šesté třídy, což už v tomto věku zvládnou bez větších potíží. To mluvčí ministerstva nepopřela.

"Ale pak se musíme bavit o tom, jestli ty děti vůbec mají kam chodit, jestli jim někdo zajistí, aby mohly dojíždět bez dlouhého čekání. Třeba v mikroregionu Buchlov se tak vydá na cestu několik stovek dětí a školy ve Starém Městě a Uherském Hradišti je nepojmou," tvrdí Vávra.

Například ve Zlíně se už řadu let pracuje na tom, aby budovy základních škol nebyly prázdné. "Některé pronajímáme soukromým středním školám, v jiné sídlí církevní základní a mateřská škola," nastínila náměstkyně primátora Alena Zubalíková.

Nejde tedy o krátkodobé aktivity, které by se snadno a rychle vystěhovaly. Ministerstvo předpokládá, že návrh začne platit už od ledna roku 2013.

Prvňáci dojíždět nemohou, nejsou samostatní

"Tou dobou ale dorazí do základních škol děti, které teď plní mateřinky. Minimálně ve Zlíně to tak bude, takže kapacita škol bude naplněná," připomněla Zubalíková. A přidala i další důvod pro zachování malých škol. "Na žáky je tam víc vidět než ve velké škole. Problémy, jako je šikana, záškoláctví či alkohol, se tam snadněji řeší," tvrdí. Podobně uvažuje i starosta Dolní Lhoty.

"Nechat dojíždět prvňáky je problém, nejsou ještě dost samostatní. V tom, aby žáci dojížděli na druhý stupeň, už takový problém nevidím, v tom věku se hlásí třeba i na víceletá gymnázia," podotkl starosta Sobas.

Odborníci z pedagogicko-psychologické poradny ve Zlíně uklidňují, že dojíždějícím dětem žádné větší nebezpečí nehrozí. "Nezaznamenali jsme, že by výskyt případů šikany nebo záškoláctví přímo souvisel s velikostí školy," soudí vedoucí poradny Vladimíra Vyoralová.

Odpůrci návrhu se shodují v tom, že chápou potřebu šetřit. Odmítají však, aby jediným kritériem pro zachování či zrušení školy byl počet žáků. Chtějí, aby se brala v úvahu i členitost regionu a vzdálenosti mezi obcemi a školami. "A aby rozhodnutí předcházela široká debata," řekl Vávra.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Jobs Contact
JAVA vývojář bez AJ - bezpečnostní systémy (40.000 - 50.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz