Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půda ani mléko nejsou kvůli spadu po požáru v Chropyni nebezpečné

  17:42aktualizováno  17:42
Podle neoficiálních výsledků rozborů, které si zadala radnice v Chropyni na Kroměřížsku, není zemina v místech zasažených spadem po požáru plastů v areálu firmy Remiva nebezpečná. Už v pondělí navíc radnice dostala i závěry rozborů kravského mléka společnosti Agroječmínek, které byly také v pořádku.

Požár plastů v areálu firmy Remiva patřil k nejhorším, jaké se ve Zlínském kraji staly. Na čtyři dny zaměstnal zhruba 70 jednotek hasičů. | foto: HZS Zlínského kraje

"Podle neoficiálních výsledků, které nám laboratoř sdělila telefonicky, není půda kontaminovaná škodlivinami. Zprávu ale obdržíme až ve středu," řekla místostarostka Věra Sigmundová. Podle ní to znamená, že zemina z polí či zahrádek nemusí být odtěžena a nahrazena jinou.

Rozbor pitné vody potrvá odborníkům déle, prokázána však byla kontaminace hasební vody, která prošla kouřem, ohněm a hašenými odpady, a zachytila ji čistička odpadních vod v Chropyni. Obsahovala totiž polyaromatické uhlovodíky.

"Výsledky rozborů pitné vody očekáváme v příštím týdnu. Co se týče odpadové vody, která je zachycena v čističce, laboratoř nám doporučila ji spálit, což se provádí speciální metodou. Důležité je, že se tato voda nedostala třeba do potoku či vodní plochy, kde by mohly třeba uhynout ryby," vysvětlila Sigmundová.

Už v pondělí ukázaly jiné rozbory, že kravské mléko společnosti Agroječmínek je v pořádku. Možná kontaminace hrozila kvůli tomu, že stáje podniku se nacházejí na okraji Chropyně ve směru na obec Skaštice.

"Prakticky tedy ve směru kouřové clony. Panovaly obavy, zdali se krávy nenadýchaly zplodin. Podle výsledků, které nám přišly od Státního veterinárního ústavu v Praze, však zjištěné hodnoty vyhovují," uvedl starosta Jaroslav Hloušek. Známy jsou i výsledky rozborů ovzduší, které po dobu požáru měřili hygienici. Koncentrace škodlivin podle nich stanovené limity nepřesáhly.

Požár trvající čtyři dny zaměstnal 70 jednotek hasičů

Kvůli nebezpečným zplodinám hoření unikajícím do ovzduší strávilo několik stovek obyvatel nejbližších ulic v Chropyni dvě noci mimo své domovy. Podle Hlouška se ale postupně situace ve městě uklidňuje.

"O víkendu bylo hezky, občané pokračovali v úklidu. Byť se mastné saze daří odstraňovat těžce. Lidé se ale trošku zklidnili. Jsou trpěliví, za což bych jim chtěl poděkovat," doplnil chropyňský starosta.

Místo požáru minulý týden opustili vyšetřovatelé a vystřídaly je demoliční bagry. Na místo nadále dohlížejí dobrovolní hasiči z Chropyně, kteří postupně likvidují skrytá ohniska ohně odkrytá těžkou technikou. Kvůli nim dokonce na místo musely v neděli nad ránem vyrážet i další hasičské jednotky, skrytá ohniska totiž vzplála přes noc (více čtěte zde).

Podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka se vyšetřovatelům podařilo najít místo, kde požár vznikl, a také zmapovat jeho šíření. Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové vyšetřovatelé zajistili řadu stop. Výsledky jejich expertíz lze očekávat řádově v týdnech až měsících.

Zřejmě dosud nejrozsáhlejší požár ve Zlínském kraji se hasičům podařilo zlikvidovat až po 90 hodinách zásahu, během kterých zasahovalo 70 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Odhady způsobené škody se pohybují v řádu desítek milionů korun.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy, říká lídr Soukromníků

Kandidátku Soukromníků, Svobodných a Nezávislých – Rozhýbejme Zlín pro...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Ivo Mitáček,...

Euforie v česnekové říši. Slovácké Dolní Němčí získalo titul vesnice roku

Dolní Němčí bylo tradičním pěstitelským centrem česneku, zdejší družstvo jím...

Vesnicí roku 2018 České republiky se stalo Dolní Němčí na Uherskohradišťsku. Na druhém místě se umístil Šumvald z kraje...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Najdete na iDNES.cz