Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půda ani mléko nejsou kvůli spadu po požáru v Chropyni nebezpečné

  17:42aktualizováno  17:42
Podle neoficiálních výsledků rozborů, které si zadala radnice v Chropyni na Kroměřížsku, není zemina v místech zasažených spadem po požáru plastů v areálu firmy Remiva nebezpečná. Už v pondělí navíc radnice dostala i závěry rozborů kravského mléka společnosti Agroječmínek, které byly také v pořádku.

Požár plastů v areálu firmy Remiva patřil k nejhorším, jaké se ve Zlínském kraji staly. Na čtyři dny zaměstnal zhruba 70 jednotek hasičů. | foto: HZS Zlínského kraje

"Podle neoficiálních výsledků, které nám laboratoř sdělila telefonicky, není půda kontaminovaná škodlivinami. Zprávu ale obdržíme až ve středu," řekla místostarostka Věra Sigmundová. Podle ní to znamená, že zemina z polí či zahrádek nemusí být odtěžena a nahrazena jinou.

Rozbor pitné vody potrvá odborníkům déle, prokázána však byla kontaminace hasební vody, která prošla kouřem, ohněm a hašenými odpady, a zachytila ji čistička odpadních vod v Chropyni. Obsahovala totiž polyaromatické uhlovodíky.

"Výsledky rozborů pitné vody očekáváme v příštím týdnu. Co se týče odpadové vody, která je zachycena v čističce, laboratoř nám doporučila ji spálit, což se provádí speciální metodou. Důležité je, že se tato voda nedostala třeba do potoku či vodní plochy, kde by mohly třeba uhynout ryby," vysvětlila Sigmundová.

Už v pondělí ukázaly jiné rozbory, že kravské mléko společnosti Agroječmínek je v pořádku. Možná kontaminace hrozila kvůli tomu, že stáje podniku se nacházejí na okraji Chropyně ve směru na obec Skaštice.

"Prakticky tedy ve směru kouřové clony. Panovaly obavy, zdali se krávy nenadýchaly zplodin. Podle výsledků, které nám přišly od Státního veterinárního ústavu v Praze, však zjištěné hodnoty vyhovují," uvedl starosta Jaroslav Hloušek. Známy jsou i výsledky rozborů ovzduší, které po dobu požáru měřili hygienici. Koncentrace škodlivin podle nich stanovené limity nepřesáhly.

Požár trvající čtyři dny zaměstnal 70 jednotek hasičů

Kvůli nebezpečným zplodinám hoření unikajícím do ovzduší strávilo několik stovek obyvatel nejbližších ulic v Chropyni dvě noci mimo své domovy. Podle Hlouška se ale postupně situace ve městě uklidňuje.

"O víkendu bylo hezky, občané pokračovali v úklidu. Byť se mastné saze daří odstraňovat těžce. Lidé se ale trošku zklidnili. Jsou trpěliví, za což bych jim chtěl poděkovat," doplnil chropyňský starosta.

Místo požáru minulý týden opustili vyšetřovatelé a vystřídaly je demoliční bagry. Na místo nadále dohlížejí dobrovolní hasiči z Chropyně, kteří postupně likvidují skrytá ohniska ohně odkrytá těžkou technikou. Kvůli nim dokonce na místo musely v neděli nad ránem vyrážet i další hasičské jednotky, skrytá ohniska totiž vzplála přes noc (více čtěte zde).

Podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka se vyšetřovatelům podařilo najít místo, kde požár vznikl, a také zmapovat jeho šíření. Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové vyšetřovatelé zajistili řadu stop. Výsledky jejich expertíz lze očekávat řádově v týdnech až měsících.

Zřejmě dosud nejrozsáhlejší požár ve Zlínském kraji se hasičům podařilo zlikvidovat až po 90 hodinách zásahu, během kterých zasahovalo 70 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Odhady způsobené škody se pohybují v řádu desítek milionů korun.

Autoři: , ,Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 55 000 - 73 000 Kč

Najdete na iDNES.cz