Čeští studenti soutěží s podnikatelskými startupy, zájem je velký

  10:11aktualizováno  10:11
Studenti středních škol v celé republice, kteří mají zájem pustit se do podnikání, dostali unikátní možnost uvést svůj nápad do života. Mezi postupujícími nápady ve Zlínském kraji je třeba výroba speciálních čelenek, doučovací služby, kdy se starší studenti věnují mladším, nebo kongresové centrum v Kroměříži.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Mají plnou hlavu nápadů, zlepšovacích, neotřelých i téměř šílených. A teď je mohou uvést do života a vyzkoušet si, co ve skutečnosti obnáší podnikání. Akce Soutěž a podnikej je určená pro středoškoláky, kteří se chtějí pustit do vlastního projektu. Dává jim k dispozici prostor i tým odborných mentorů, kteří je nenechají padnout.

Historicky první ročník soutěže oslovil 116 týmů z celé republiky, z nich 61 postoupilo dál.

„To, myslím, dokazuje, že je o brzký rozjezd vlastního startupu velký zájem,“ podotkl jeden z autorů soutěže Martin Vítek.

Ty, které do užšího výběru nepostoupily, obvykle přesahovaly časové možnosti středoškoláků. A odvádět je od studia cílem soutěže není.

Pro začátek stačila myšlenka, teď mají studenti zhruba dva měsíce na to, aby ji rozpracovali. Třeba u kongresového centra je nutné zjistit, jestli by se uživilo.

„To znamená udělat průzkum trhu, najít cílovou skupinu. Koho se ptát, s tím poradí studentům mentor,“ popsal Vítek.

Kdo chce vyrábět konkrétní věc, ten zase v těchto dnech chystá prototyp.

Na začátku prosince se všichni sejdou ve zlínské vile Tomáše Bati a nejlepší nápad půjde do republikového finále.

Mezi cenami je třeba cesta do Chicaga

Mentorů je ve Zlínském kraji osm na devět soutěžních týmů, které mohou mít od jednoho do tří členů. Původně přihlášených bylo 16 a na mapě kraje jsou rovnoměrně rozprostřené.

„Jde o to, nedovolit jim udělat zásadní chybu, poradit jim, jak projekt zefektivnit, co podchytit,“ řekl Pavel Velev z Nadace Tomáše Bati, která je jedním z partnerů soutěže.

„Je zaměřená na byznys, tím se liší od jiných soutěží pro středoškoláky a je to dobře. Mladí lidé mají výborné nápady a navíc odvahu,“ dodal.

Ačkoliv ceny pro vítěze jsou lákavé, patří k nim třeba desetidenní cesta do Chicaga, nejcennější je právě čas, který mladí lidé nad projektem stráví. Tady totiž nejde o hru.

„Možností, jak jejich nápad může dopadnout, je celá řada. Třeba zjistí, že kongresové centrum nemá smysl, ale je poptávka po dvacetipokojovém hotelu. A třeba najdou partnera, s nímž se do toho pustí,“ naznačil Vítek.

Nebo se ukáže, že nápad je dobrý, ale realizovat ho musí úplně jinak, než plánovali.

Mentory jsou podnikatelé a experti

Mezi mentory jsou podnikatelé a experti z nejrůznějších odvětví, ekonomové, právníci, majitelé soukromých firem i lidé z nadnárodních společností.

Organizátorům se podařilo pro soutěž nadchnout víc než třicet firem a podnikatelů v Česku i USA, kteří se staly partnery soutěže a pomáhají ji financovat, stejně jako soukromí dárci.

Vítek, pětadvacetiletý rodák ze Zlína, ji vymyslel s kolegou Davidem Friedlem. Má ze sebou studium managementu v americkém Chicagu a loni v zemi rozjel takzvaný crowdfunding neboli financování z veřejnosti, které pomáhá začínajícím podnikatelům nebo třeba umělcům (více zde).

„Princip soutěže je náš, ten jsme vymysleli, ale postupy jak začít podnikat jsou samozřejmě známé, ty jsem se naučil ve škole,“ podotkl Vítek.Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Nebál se ani Svobody, po nástupu komunistů se ale Němec usadil v Americe

Ve 30. letech studoval Jaroslav Němec na právnické fakultě v Brně.

Jaroslav Němec se za druhé světové války chystal obžalovat nejbližší spolupracovníky Ludvíka Svobody z velezrady. Po...

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Rodiče tří záškoláků nenapravil ani dvojí trest, hrozí jim vězení

Ilustrační snímek

Tři nezletilé děti z Uherskohradišťska mají velký problém se školní docházkou, dohromady jen loni zameškaly bez řádné...

Najdete na iDNES.cz