Otevření oddělení dlouhodobé intenzivní péče v nemocnici v Uherském Hradišti se

Otevření oddělení dlouhodobé intenzivní péče v nemocnici v Uherském Hradišti se konalo za účasti krajských radních. Na snímku zleva: Jindřich Ondruš, Hana Příleská a Milena Kovaříková. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

První nemocnice v kraji nabízí dlouhodobou péči vážně nemocným

  • 0
Na Zlínsku začala fungovat vůbec první jednotka dlouhodobé intenzivní péče. Je umístěna v nemocnici v Uherském Hradišti.

Uherskohradišťské oddělení dlouhodobé intenzivní péče (DIP) má celkem deset lůžek, na kterých je poskytována podobná péče jako na ARO. Jen po delší dobu.

"Oddělení je určené pacientům z anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jednotek intenzivní péče, kteří jsou už vyvedení z akutního stavu, ale neobnovila se u nich některá z životních funkcí a nadále potřebují intenzivní péči," přiblížil mluvčí nemocnice Jan Hrdý.

ODDĚLENÍ DIP

Špičkové oddělení dlouhodobé intenzivní péče nově otevřela Uherskohradišťská nemocnice.

Oddělení nabídne specializovanou péči, kterou pacientům doposud dokázalo poskytnout pouze ARO nebo jednotky intenzivní péče.

Na oddělení, které je jediné ve Zlínském kraji, bude pracovat skoro 40 zdravotníků.

Typickým příkladem jsou podle Hrdého lidé, kteří potřebují podporu plicního ventilátoru.

Do nového pracoviště nastoupí čtyřicítka zaměstnanců

A proč bylo potřeba takové pracoviště otevřít? Hlavním důvodem je nedostatečná kapacita oddělení ARO a jednotek intenzivní péče (JIP). "Na jednotkách intenzivní péče navíc leží pacienti různých oborů, například neurologie, chirurgie nebo interny," řekl Hrdý.

Nové oddělení dlouhodobé intenzivní péče pacienti najdou v interním pavilonu číslo 11 a v těsném sousedství interní JIP. Pro zajištění jeho provozu nemocnice přijala téměř čtyři desítky nových zdravotníků. "Ti se na práci na oddělení připravovali přes půl roku zaškolováním na ARO," podotkl mluvčí nemocnice.

DIP bude sloužit zatím jen v Hradišti

Oddělení dlouhodobé intenzivní péče bude sloužit ve Zlínském kraji zatím jen v Uherském Hradišti. Podobným pracovištěm je pouze dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Ta se ale liší.

"Ocitají se zde pacienti, kteří už například nepotřebují podporu umělé plicní ventilace," vysvětlil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zlín Tomáš Melichar.

Vzhledem k tomu, že v regionu vzniklo první oddělení dlouhodobé intenzivní péče, odborníci očekávají jeho velké využití. "Bude záviset na počtu případů vyžadujících tento typ péče, vytížení je nyní těžko odhadnutelné," uvedl Melichar.

Se vznikem dalšího obdobného oddělení počítá zdravotní pojišťovna v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Kraj je v tomto tvrzení ale zatím opatrnější.

"Trendem je, aby každá nemocnice v kraji měla svá špičková centra, která by ostatní nemocnice využívaly,“ doplnil mluvčí zlínského hejtmanství Milan Plesar.