O sklady Amazonu usiluje i prázdná zóna Zlínského kraje v Holešově

  10:11aktualizováno  10:11
Jak zaplnit prázdnou průmyslovou zónu v Holešově? Zlínský kraj touží po firmě Amazon, jejíž distribuční sklad, který by přinesl dva tisíce stabilních pracovních míst, odmítli brněnští zastupitelé. Jednání pokračují, důležité slovo má i Czechinvest.

Obří sklady Amazonu by u Holešova mohly dát stálou práci dvěma tisícům lidí, ve vánoční špičce by navíc firma mohla zaměstnat až tři tisíce brigádníků. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Šance Holešova na zisk obří zakázky amerického investora se přitom mírně zvýšila. Brněnští zastupitelé totiž v pátek odmítli vpustit firmu Amazon do průmyslové zóny na Černovických terasách.

O investora už mají zájem i další regiony (více zde), příležitost větří i politici ve Zlínském kraji.

"Možnosti Holešova a potřeby firmy se potkávají. Navíc jsou peníze na stavbu rychlostní silnice na Slovensko, i to by mohlo přispět. Věřím, že máme šanci," sdělil náměstek hejtmana Jaroslav Drozd.

Spoléhá i na pomoc premiéra a stranického kolegy z ČSSD Bohuslava Sobotky. Vláda totiž určila naplnění průmyslové zóny v Holešově za jednu z priorit ministerstva průmyslu a obchodu. A navíc má zájem na tom, aby Amazon utrácel své peníze a zaměstnával lidi právě v Česku.

"Jednal jsem o tom s premiérem. Snaha najít řešení a vyjít Amazonu vstříc tady je," uvedl Drozd, který hodlá vyvolat schůzku s ministrem průmyslu Janem Mládkem.

Je vůbec Holešov mezi možnostmi Amazonu?

Už dříve náměstek hejtmana uvedl, že do Mládka vkládá naděje, protože situaci ve Zlínském kraji podrobně zná.

"Teď je důležité, aby firma brala Holešov jako jednu z možností," doplnil Drozd.

A právě v tom může být hlavní zádrhel. Pozemky nabídl kraj firmě už loni v dubnu a znovu před koncem roku, Amazon na to však nereagoval.

"Zóna v Holešově je lukrativní nabídka a má výborné podmínky. V jednáních budeme pokračovat," prohlásil Jakub Černoch, ředitel společnosti Industry ZK, která zónu spravuje.

Amazon Dobrovíz
Společnost Amazon už u Dobrovíze jednu menší halu provozuje

Po dohodě na výrazné expanzi skladů u středočeské Dobrovíze hledá Amazon v Česku další místo.

Odvolává se přitom také na pomoc agentury Czechinvest, která má holešovskou zónu nabízet zahraničním investorům. Ta v pondělí odpoledne odeslala do Amazonu seznam míst vhodných pro stavbu. O která jde, však nechtěla prozradit.

"Dokud seznam neviděl investor, nebudeme zveřejňovat podrobnosti," konstatovala Petra Menclová z Czechinvestu.

Firma je "frustrovaná", odejde do zahraničí?

V tuto chvíli je pravděpodobné, že internetový obchod začne stavět své první české centrum v Dobrovízi u Prahy (více zde). Jestli však bude hledat náhradu za Brno nebo se poohlédne po lokalitách v okolních zemích, to není jasné.

"Rozhodnutím zastupitelstva v Brně nyní dostali šanci všichni, a to hlavně projekty na Slovensku či v Rakousku," uvedl Tomáš Budař z developerské společnosti CTP, která pro Amazon zajišťuje stavby.

"Obecně lze říct, že přístupem k tak velké investici a nabídce tolika pracovních míst je Amazon značně frustrován," dodal Budař.

Zájem o firmu je pochopitelný. Ve hře je totiž distribuční sklad za zhruba miliardu korun, který by zabral téměř desetihektarovou plochu.

V Holešově není s místem problém, čtyři roky starý areál o velikosti 360 hektarů stále zeje prázdnotou. Funguje v něm jediná firma a Technologický park, který postavil kraj.

Hlásí se i Mošnov a Malacky

Práci by v novém skladu našly dva tisíce lidí, další místa by byla sezonní. Těch by mohlo být podle některých informací až tři tisíce.

Internetový obchod Amazon patří mezi nejstarší a největší obchody svého druhu na světě. Do stavby nového distribučního centra plánuje investovat přes sto milionů eur.

Loni oznámil, že chce v Česku postavit dvě logistická centra. V Dobrovízi se postavili na odpor místní lidé, kterým vadilo zvýšení dopravy, zastupitelé však nakonec stavbu odsouhlasili.

V Brně jednání prozatím ztroskotala na tom, že zóna není napojená na dálnici D1, která ji protíná.

Kromě Zlínského kraje má zájem o dohodu s Amazonem také třeba slovenská realitní společnost HR Reavis miliardářů Ivana Chrenka a Viliama Pančíka, která nabídla své logistické zóny v Mošnově u Ostravy a ve slovenských Malackách.

"Mošnovská průmyslová zóna nabízí kromě sousedství letiště i napojení na dálnici a od příštího roku na železniční síť," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Další z rubriky

Světlo Valmez uspělo mezi světovými festivaly, porota ocenila zapojení dětí

Festival Světlo Valmez získal prestižní mezinárodní ocenění Bea World.

Mladičký festival Světlo Valmez patří mezi světovou špičku. V konkurenci nízkorozpočtových akcí z celého světa získal...

Hlavní tah z Brna na Slovensko uzavřela tragická srážka auta s kamionem

Tragická dopravní nehoda u Drslavic.

Několik hodin byla dnes neprůjezdná hlavní silnice z Brna na Slovensko. U Drslavic na Uherskobrodsku se totiž dopoledne...

Lidé chtějí relaxační zónu u divadla nebo pítko, ukázala akce Tvoříme Zlín

Relaxační zóna u divadla ve Zlíně

V rámci projektu Tvoříme Zlín vybrali obyvatelé města dvanáct vítězných návrhů. Radnice se do nich pustí v příštím...

Najdete na iDNES.cz