Obžalovaný provozní hotelu v Březůvkách u Zlína Pavol Šindolár u soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Hotel fungoval i po smrti hosta na legionellu, provozní vinu přiznal

  • 7
Až desetileté vězení hrozí provoznímu hotelu u Zlína, který po smrti jednoho z hostů, jenž se nakazil legionellou, podnik i přes nařízení hygieniků neuzavřel. Legionella pak málem usmrtila dalšího ubytovaného.

Má za sebou mozkovou sepsi, několikatýdenní kóma, měsíc na jednotce intenzivní péče a rok a půl přetrvávající deprese i potíže s páteří. Pětapadesátiletý muž z Prostějova se předloni nakazil nebezpečnou legionellou ve wellness párty hotelu v Březůvkách u Zlína.

V pondělí vypovídal u soudu, který v této souvislosti řeší obecné ohrožení a těžké ublížení na zdraví.

„Kdyby nedostal lékařskou pomoc, tak zemře,“ zdůraznil u soudu závažnost nákazy znalec z oboru zdravotnictví Václav Dostál.

Případ odstartovala smrt anglického sportovního novináře, který byl v hotelu čtyři měsíce předtím a po návratu domů podlehl následkům legionelly. Když se mezinárodní hlášení o výskytu této bakterie dostala ke krajským hygienikům, zjistili v hotelu překročení limitu legionelly ve vodě tisícpětsetkrát (více zde).

Provozní: Majitel na mě tlačil, abych otevřel

Provozní ředitel hotelu Pavol Šindolár z Prahy ale nařízený zákaz používání vody nerespektoval. Proto stanul u soudu jako obžalovaný.

Cizinec zemřel poté, co se ve Wellness Party Hotelu v Březůvkách u Zlína nakazil legionellou.

„Riziku onemocnění vystavil šestatřicet hostů,“ konstatoval žalobce Jan Zubek.

Šindolár, který je ve vazbě, od začátku prošetřování případu svou vinu uznává.

„Jsem si vědom toho, že jsem něco způsobil a zasloužím si trest. Ale majitel hotelu chtěl, aby hotel neměl ztrátu a naznačoval, že když ho neotevřu, tak skončím,“ vysvětloval u soudu.

Muž byl měsíc v kómatu, znovu se učil chodit

Podle kriminalistů i žalobce ale veškerou vinu nese provozní Šindolár.

Z množství nutných opatření, které mu hygiena nařídila, podle svých slov splnil asi osmdesát procent. Například vyměnil koncové vodovodní baterie i sprchy a udělal chemické čištění. Pak hotel znovu otevřel, protože byl přesvědčený, že bakterie už je zlikvidovaná.

V té době přijel na dvoudenní pobyt zmíněný muž z Prostějova se svou přítelkyní. O tom, že v hotelu býval v minulosti pánský klub, nevěděl. Nebyl ale spokojený s čistotou zařízení a zápachem.

„Že by mohl být s vodou problém, nám nikdo neřekl,“ oznámil.

Po návratu dostal vysoké horečky, ztrácel stabilitu a měl potíže s mluvením. Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení upadl do kómatu, ze kterého se probral o měsíc a půl později. Musel se znovu učit chodit, je v invalidním důchodu a na léčení k psychiatrovi, neurologovi a urologovi chodí pořád.

Od Šindolára, kterému hrozí maximálně desetiletý trest, žádá jako odškodnění 2 až 10 milionů korun.

Smrt anglického novináře policisté do tohoto případu nezahrnuli. V době, kdy se legionellou nakazil, totiž ještě hygiena o problému nevěděla a neplatil žádný zákaz.