Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protipovodňových opatření se Zdounky zatím nedočkají, mají ale studii

  14:30aktualizováno  14:30
Před dvěma lety napáchaly povodně ve Zdounkách na soutoku Kotojedky a Olšinky velké škody. Od té doby stále nebyla vybudována protipovodňová opatření. Místo toho má ale obec materiál za půl milionu korun, který radí, jak se má povodním bránit.
Studie zmapovává přítoky řek. Podle toho se nyní budou plánovat protipovodňová opatření. (Ilustrační snímek)

Studie zmapovává přítoky řek. Podle toho se nyní budou plánovat protipovodňová opatření. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když před dvěma lety přišla do Zdounek velká voda, nebyl na ni nikdo připravený. Z Tyršovy ulice se za půl hodiny stala řeka a voda sahala tak vysoko jako nikdy předtím. A lidé proti ní nebyli pojištění. "Taková hrůza tady byla poprvé po padesáti letech," tvrdí starosta Martin Drkula.

Zabránit opakování podobné situace mají protipovodňová opatření. Do okamžiku, kdy stavba začne, ale zbývá ještě hodně času. A nikdo přesně neví kolik. Je však hotová aspoň studie průtočnosti, tedy materiál, který radí, jaké zábrany mohou město ochránit.

"Pro nás by samozřejmě bylo ideální, kdyby vznikly hráze na stoletou vodu. Bude to ale otázka peněz - jako všechno," dodává starosta.

Zdounky leží na soutoku dvou říček - Kotojedky a Olšinky. Studie mapuje jejich přítoky a terén, kterým proudí. "Na základě toho teď budeme zpracovávat protipovodňová opatření," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Nejdražší je hráz, ale i tu by Zdounky chtěly

Ze studie vyplývá, že Zdounkám, které leží na soutoku obou řek, hrozí povodně hlavně proto, že v prudkém a členitém terénu, kterým řeky tečou, dokáže voda v krátkém čase velmi zrychlit. K tomu se přidává i skutečnost, že ze svahů kolem řek se při deštích splavuje zemina, která zanáší koryta řek.

Koryta sice Povodí Moravy vyčistilo už po povodních před dvěma lety, proti zanášení ale neudělalo nic. "Obec na vlastní náklady jen udržuje břehy, aby nezarůstaly. Sice to není naše povinnost, ale děláme to," říká Drkula.

Studie vyšla na bezmála půl milionu korun a řešení, která navrhuje, jsou rozdělena podle toho, jak velkou vodu mají zadržet. Začínají na pětileté, končí stoletou.

"Je tam třeba i hráz před obcí, která má odolat stoleté vodě," potvrdil starosta Zdounek. "Toto řešení je ale samozřejmě ze všech možností nejdražší." Přesto o něj bude vedení Zdounek usilovat. Účet za poslední velkou vodu je 25 vyplavených rodinných domů a čtyři firmy.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz