Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště ochrání před povodněmi zdi a hráze skoro za čtvrt miliardy

  11:28aktualizováno  11:28
Patnáct let čekali obyvatelé Uherského Hradiště a Starého Města na tento okamžik. Začala stavba, díky níž už se nemůže opakovat hrůza z roku 1997, kdy byla obě města pod vodou. Masivní opatření za 222 milionů korun mají být hotová ještě letos.

Ničivé záplavy postihly Uherské Hradiště v roce 1997. | foto: ArchivMF DNES

"To nebylo Hradiště, ale Benátky," vzpomíná dnes už s úsměvem Miloš Prokop na povodně v roce 1997. Bydlí asi sto metrů od řeky v přízemním bytě staršího domu.

S obavou tehdy sledoval, jak se voda z Moravy valí do sklepa, zaplavuje zcela garáž a postupně se blíží k jeho bytu. Zastavila se naštěstí dva schody pod ním.

"Byli jsme na tom krásně oproti lidem ve Starém Městě, kterým voda zničila celé domy," říká muž a ukazuje album s fotkami. Lidé se na nich brodí náměstím po pás ve vodě, zatopený je i jarošovský pivovar. Právě v Jarošově totiž do řeky spadla vyvrácená lípa, která přehradila vodě cestu.

V Uherském Hradišti často rozhodují o vylití řeky Moravy centimetry. Snímek je
Řeka Morava kulminuje v Uherském Hradišti (19. května 2010)

V Uherském Hradišti často rozhodují o vylití řeky Moravy centimetry. Snímky jsou z let 2006 a 2010.

Hůř dopadli Zpěvákovi v ulici Jana Lucemburského. Stejně jako jejich sousedé měli v domě skoro metr vody. "Když člověk koukl na oblohu, vypadalo to jako idyla, ale dole to byla hrůza. Když pak voda opadla, po městě bylo plno hromad se zničenými mrazáky a nábytkem, všechno to smrdělo," vzpomíná Miroslav Zpěvák. Ještě dnes se mu rosí čelo, když vidí na jaře řeku stoupat.

Částečně ho uklidnila betonová hráz na Moravním nábřeží, ale zpráva o tom, že se má Morava konečně zpevnit i na zbylých místech, oba muže potěšila.

Záplavy před šestnácti lety zcela zničily v Hradišti přes stovku domů a pětkrát tolik bytů zatopily. Ještě větší spoušť napáchaly ve Starém Městě. Pod vodou bylo na šest stovek domácností a přes devadesát jich voda zcela zlikvidovala.

Zdi a hráze za 222 milionů

Protipovodňová ochrana, jejíž stavbu ve čtvrtek v Uherském Hradišti slavnostně zahájili starostové Hradiště a Starého Města společně s vedením podniku Povodí Moravy, přijde na 222 milionů korun. Do tak velké a zároveň rychlé akce se Povodí Moravy pouští podle ředitele Radima Světlíka vůbec poprvé. Stavba je rozdělena do 24 stavebních objektů, na kterých se bude pracovat souběžně, a hotovo by mělo být do konce letošního listopadu.

A co všechno se změní? Moravu zpevní přes osm kilometrů ochranných hrází nebo zdí.

"Jedná se o kombinaci zemních valů, zdí či obtoku Baťova kanálu, které postupně vyrostou na obou březích řeky Moravy a potoka Salaška," přiblížil Světlík.

Vyšší hráze zvednou kapacitu toku na 818 metrů krychlových za vteřinu s převýšením 30 centimetrů. To znamená, že stoletou vodu by mělo koryto řeky zvládnout ještě i s rezervou. Se stavbou souvisí také přeložky sloupů elektrického vedení a inženýrských sítí.

"Je to velká úleva. Především pro ty, kdo si povodně v Hradišti pamatují," řekl starosta Květoslav Tichavský. Radost z chystaných změn má i starosta Starého Města Josef Bazala.

Průtahy kvůli pozemkům

Důvod, proč se s těmito úpravami nezačalo dřív, je podle Tichavského především ve složitých a zdlouhavých vyjednáváních s vlastníky pozemků kolem řeky, komplikovaná byla i jednání kvůli kácení stromů na nábřeží.

Některé se nakonec ochráncům přírody podařilo uhájit, takže na břehu zůstanou. "Kácet se nebude alej u Rybáren ani vzácné jerlíny japonské v lokalitě Štěpnice," sdělil Světlík.

Kvůli pracím na březích řeky musejí řidiči v obou městech počítat až do zimy s omezením dopravy. Obě města však o změnách v provozu na silnicích budou lidi informovat s předstihem, slíbili starostové.
Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Synot dostal pokutu kvůli vodovodu k hotelu ve Velkých Karlovicích

Grand hotel Tatra ve Velkých Karlovicích je po nákladné rekonstrukci otevřený...

Společnost Synot Real Estate má zaplatit pokutu a přestat užívat nepovolenou stavbu vodovodu ve Velkých Karlovicích....

Nikdy jsem nikoho nepodvedl, říká po odsouzení synů podnikatel Zemek

Podnikatel Zdeněk Zemek.

Miliardář Zdeněk Zemek, jehož synové byli odsouzeni do vězení na 6 let a 9 měsíců za solární podvody, v rozhovoru pro...

Najdete na iDNES.cz