Podobných betonových hrází jako v Uherském Hradišti se brzy dočkají i lidé na dalších místech Zlínského kraje, které dosud ohrožovala velká voda.

Podobných betonových hrází jako v Uherském Hradišti se brzy dočkají i lidé na dalších místech Zlínského kraje, které dosud ohrožovala velká voda. | foto: Povodí Moravy

Zlínský kraj ochrání před velkou vodou nové hráze za 625 milionů

  • 0
Do čtyř let by obyvatelé Zlínského kraje měli být lépe chránění před záplavami. Povodí Moravy chystá velké stavby za stamiliony korun. Pomoci se tak dočkají v Kunovicích, Tlumačově, Koryčanech i na dalších problematických místech. Část peněz zaplatí radnice.

Povodí Moravy chystá už třetí etapu protipovodňových opatření. Dohromady bude stát 625 milionů korun a Ministerstvo zemědělství už má peníze rezervované „Region by tím měl být z velké části ochráněný. I když touto etapou to rozhodně nekončí,“ naznačil ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Po sedmnácti letech se tak blíží den, kdy se nové hráze dočká třeba Tlumačov. Obec, ve které před sedmnácti lety řeka Morava zaplavila přes 130 domů, z nichž část úplně zdemolovala. „Ochranná hráz pomůže desítkám rodin, které bydlí v rizikovém místě ve starších i novějších domech,“ říká místostarosta Jan Rýdel.

Povodí tady plánuje postavit hráz delší než tři kilometry za víc než 120 milionů korun. Obec už má vyřešené pozemky a připravenou dokumentaci. Příprava však bude trvat ještě dva roky.

Peníze na opatření proti povodním

  • Kunovice:
    145 milionů korun
  • Koryčany:
    144 milionů korun
  • Tlumačov:
    120 milionů korun
  • Uherské Hradiště a Staré Město:
    115 milionů korun
  • Uherský Brod:
    66 milionů korun
  • Zdounky:
    14 milionů korun
  • Mysločovice:
    11 milionů korun
  • Brumov-Bylnice:
    9,5 milionů korun

Další novinkou bude rekonstrukce vodní nádrže v Koryčanech na řece Kyjovce. Po úpravách z ní bude možné bezpečně odpouštět při povodních větší množství vody než teď.

Změny vyhlížejí také v Kunovicích. Před čtyřmi lety se tam probořila hráz řeky Olšavy, která v obci vytvořila mnohdy metr hlubokou lagunu, která měřila kolem kilometru. Zaplavila několik ulic a velké škody napáchala hlavně v desítkách novostaveb.

„Na zásah pořád netrpělivě čekáme, doteď se na řece žádná opatření neudělala,“ podotkla kunovická starostka Ivana Majíčková.

Stavebníci tady zvýší hráze tak, aby zvládly mnohem větší nápor vody než dosud. Úpravy na Olšavě patří mezi nejdražší a vyžádají si skoro 145 milionů korun. Začít by se mělo za tři roky.

Správce řeky se v nejbližších letech pustí také do zvýšení ochrany Zdounek a Brumova-Bylnice, dokončí úpravy koryta Moravy v Uherském Hradišti a Starém Městě (o předchozích úpravách čtěte zde) a pomůže v Uherském Brodě.

„Povodí se dlouho tvářilo, že jsme až někde na konci seznamu. Takže jsme rádi, že už máme jasný termín,“ oddychl si starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Města čeká vysoká investice

Pro obce a města však úpravy koryt budou znamenat i mnohde nečekanou investici. Zatímco v minulosti nemusely přispívat vůbec nebo jen pěti procenty nákladů, nově od nich stát požaduje patnáctiprocentní podíl.

A to přesto, že správcem řeky je Povodí Moravy a hráze tudíž patří a budou patřit do jeho majetku. Mnohé obce navíc s chystáním protipovodňových opatření už pomáhaly, a to i finančně. „Pro nás je patnáct procent moc,“ upozornila Majíčková.

Proto chce jednat s ministerstvem, aby s financemi pomohlo. Na druhou stranu ujišťuje, že pro Kunovice je ochrana před povodní klíčovou záležitostí a radnice chce, aby obyvatelé byli chránění co nejdříve. A podobný přístup zřejmě zvolí i další města.

„Nechceme, aby se to zadrhlo na tom, že nebudeme mít peníze,“ souhlasil Kunčar.