Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé protestovali podpisy i kytkami na „betonovém“ náměstí ve Vsetíně

  8:51aktualizováno  19:42
Současná podoba nedávno opraveného náměstí Svobody ve Vsetíně naštvala místní obyvatele natolik, že část z nich nachystala akci, která má nastartovat diskusi o přeměně náměstí. Lidé se ve čtvrtek odpoledne sešli na náměstí a chtěli osázet "betonový plácek" květinami a květináči.

Obyvatelé Vsetína protestovali proti současné podobě náměstí Svobody ve Vsetíně. | foto: Tomáš Novosad

Účastníci akce nazvané Osvoboďte náměstí Svobody také podepisovali otevřený dopis vedení města. Během odpoledne se na archu objevilo přibližně 600 jmen nespokojených obyvatel města.

Obyvatelé Vsetína podepisují otevřený dopis vedení města během protestu s

Obyvatelé Vsetína podepisují otevřený dopis vedení města.

"Jsme rádi, že přišli i místní zastupitelé a zapojili se do diskuze s lidmi. Snad to takhle bude pokračovat i nadále," řekla jedna z organizátorek Klára Bažantová.

Lidé, kteří za otevřeným dopisem stojí, už předem vyzvali zájemce, aby na náměstí nosili kytky nebo cokoliv barevného, co by jej mohlo prozářit. "Zapojila se jich celá řada. A i díky tomu, že bylo krásné počasí, ještě více vyniklo, jak je náměstí šedivé a mrtvé," doplnila Bažantová.

Náměstí má za sebou rozsáhlou opravu, jenže řada lidí je s jeho současnou podobou hodně nespokojená. Co jim vadí nejvíce? Třeba fakt, že v centru města chybí zeleň, nejsou tady místa k odpočinku a náměstí pokrývá sice levný, ale nevhodný mlatový povrch, na kterém nejde pořádat trhy či jiné společenské akce.

Náměstí Svobody ve Vsetíně

Náměstí Svobody ve Vsetíně

"S podobou náměstí není spokojen asi nikdo. Město slíbilo změny, doposud se ale nic neděje. Rádi bychom dali najevo, že problém náměstí zajímá mnoho lidí ve Vsetíně, a vyzvali město i architekty ke konkrétním krokům k nápravě situace a veřejné diskusi o tomto problému," dodala Bažantová.

Podle ní bylo cílem akce nenásilnou a humornou formou poukázat na nedostatky náměstí. "Například mlatový povrch, který je za sucha prašný a po dešti zase tvoří bahnité kaluže, je pro odpočinek a piknik vhodný opravdu jen tehdy, položíme-li na něj umělý trávník," vysvětlila Bažantová.

"Chceme, aby náměstí aspoň jednou za rok rozkvetlo"

Město už dříve naznačilo, že náměstí se ještě může změnit. "Všichni jsme ve shodě, že náměstí není takové, jaké jsme očekávali," uvedla před časem Táborská.

Fotogalerie

Vsetínská radnice už proto odstoupila od projektu Stavební úpravy náměstí Svobody, ze kterého měla možnost čerpat dotaci na opravu. Díky tomu Vsetín nepřijde o peníze z dotace a má možnost je přesměrovat do jiných částí města.

Architekt Igor Kovačevič, který problematické náměstí navrhoval, má nově vypracovat jiná řešení povrchu mlatové plochy, která by měla náměstí oživit. "Počítá se se zatravněním, úhlopříčnými chodníky či doplněním mobiliáře," poznamenala Táborská.

Město plánuje, že s Kovačevičovými plány poté seznámí i veřejnost a lidé budou mít možnost o nich diskutovat. Původní návrh opravy náměstí byl schválen už v roce 2008 tehdejším vedením města, ve kterém Táborská působila jako místostarostka.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Najdete na iDNES.cz