Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ryby sežrané kormorány budou rybářům možná muset proplácet myslivci

  10:33aktualizováno  10:33
Stát se zbavil povinnosti proplácet rybářům náhradu škod po kormoránech. Rybáři tak nyní možná budou vymáhat milionové škody, které v tuzemsku hejna kormoránů způsobují, po správcích honiteb. Tedy po myslivcích.

Kormoráni v Česku každý rok způsobí milionové škody. (Ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Může to nastat, myslivci z toho mají obavy," potvrzuje vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.

Zdůraznil však, že náhradu škod, které kormorán způsobil do konce letošního března ještě stát proplácí, a rybáři o ně mohou žádat do konce září. Pak už ale ne.

"Je to blázinec, jsem nabroušený," zlobí se zase Slavoj Haška, jednatel Rybářství Haška z Hustopečí nad Bečvou, jemuž přiznal v červnu Zlínský kraj náhradu ve výši 360 tisíc korun.

Dost možná naposledy.

Ministerstvo životního prostředí tehdejšího ministra Tomáše Chalupy (ODS) vyškrtlo v dubnu kormorána ze seznamu zvlášť chráněných živočichů, mezi které stále patří třeba vlk nebo bobr.

Škody způsobené těmito živočichy musí podle zákona proplácet přes kraje stát, konkrétně u kormorána to dělalo desítky milionů korun ročně. Kdysi ohrožený kormorán je dnes podle ministerstva už přemnožený a vyjmutím ze seznamu se měl usnadnit jeho odstřel.

Zároveň měl zaniknout nárok na proplácení škod. Nestalo se ani jedno.

To zkomplikuje život nejen rybářům, ale i myslivcům.

"Ze seznamu chráněných živočichů v zákoně o ochraně přírody je kormorán skutečně vyškrtnutý. Ze zákona o poskytování náhrad škod způsobených zvláště chráněnými živočichy ho ale vyškrtnout zapomněli," vysvětluje Alan Urc. "Ano, je to guláš," glosuje následky vyhlášky, která začala platit letos symbolicky 1. dubna.

350 tun ryb denně

Mezi rybáři tak vládne zmatek. "Proplácení škod v březnu skončilo," tvrdí však naopak Zlínským krajem nedávno odškodněný jednatel Haška. "Naše rybářské sdružení se proti tomu ohradilo, ale zatím nám bylo řečeno, že to je definitivní," dodává.

To potvrzuje i Alan Urc, podle něhož už stát škody proplácet nebude. Fakt, že kormorán je nadále uveden v zákoně o náhradách škod, na tom nic nemění, protože ten odkazuje na vyhlášku k zákoně o ochraně přírody, ze které už byl kormorán vyškrtnutý.

Podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka je situace ještě komplikovanější. Dosud platili rybáři myslivcům 150 až 230 korun "za zobák" každého kormorána, na jehož odstřel dostali v daném revíru od úřadů výjimku. Teď to může být naopak.

"Právníci se dohadují, zda by náhrady škod neměli platit rybářům myslivci. Kormorán je teď totiž lovná zvěř, a když ta způsobí škodu, tak by měli náhradu platit uživatelé honiteb," tvrdí. Škody to přitom bývají značné.

Kormoráni k nám přilétají každý podzim z Polska a Skandinávie. Každý z nich k životu potřebuje aspoň půl kila ryb, což při počtu asi 700 tisíc tažných ptáků znamená kolem 350 tun denně.

Ve Zlínském kraji se kormoráni pravidelně vyskytují například na soustavě štěrkovišť a slepých ramen kolem řeky Moravy, kde požírají ryby třeba sportovním rybářům z Kvasic a Tlumačova nebo nedalekému komerčnímu Rybářství Hulín.

"Žádat o náhradu? Nevyplatí se to"

Rybáři se tak chystají své investice chránit aspoň povoleným odstřelem, který ministerstvo slíbilo zjednodušit. "Je to ještě složitější, než to bývalo," tvrdí však rybář Haška.

"Vloni jsme šli jen na kraj, teď se musí žádat na obcích s rozšířenou působností. Já spadám pod čtyři takové obce a každá se k tomu staví jinak," zlobí se podnikatel.

"O náhradu ani o odstřel kormoránů žádat nebudeme. Je to tak komplikované, že se nám to absolutně nevyplatí," tvrdí sportovní rybář z Kvasic, který si nepřál sdělit své jméno.

Ornitolog Šafránek je přesvědčen, že ani odstřel kormoránů není řešení. Jejich počet to nesníží a odevšad je vyhnat nejde. "Jediná ochrana proti kormoránům je led," tvrdí.

Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka kormoránům svědčí narovnávání břehů, u kterých se ryby nemohou schovat. Regulované vodní plochy jsou tak podle něho pro kormorány "jako krmítko pro sýkorky".

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Najdete na iDNES.cz