Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stomilionový komplex obchodů a bytů Nový svět v Kroměříži hledá kupce

  12:31aktualizováno  12:31
Největší developerský projekt v Kroměříži s názvem Nový svět je na prodej. Začal vznikat před pěti lety v době realitního boomu, jenže nyní potřebuje finanční injekci. Vedle bývalých Žižkových kasáren se zatím stavět nezačalo.

Projekt Nový svět má nedaleko centra Kroměříže přinést 134 bytů, obchody a podzemní garáže. | foto: vizualizace ZLS Bytové domy

Pro řádově stamilionový projekt stavby 134 nadstandardních bytů, obchodů a podzemních garáží v těsné blízkosti historického centra města hledá zlínská společnost ZLS Bytové domy kupce nebo spoluinvestora.

Rezidence Nový svět

Projekt vznikl před pěti lety.

Projekt plánovaný k výstavbě od roku 2008 na pozemcích po bývalém vojenském lazaretu vedle bývalých Žižkových kasáren v Kroměříži.

Záměrem byla výstavba 134 bytů, čtyř řadových domů, 128 parkovacích míst (z toho část v podzemním parkovišti) a víc než čtvrt hektaru obchodních ploch.

Zdroj: Zlínský kraj

"Projekt zástavby je pozastaven z důvodů nenaplnění rezervačních kapacit ze strany klientů," sdělila předsedkyně představenstva Lada Jančaříková. "Pokračování v investičním záměru či jeho případná změna jsou odvislé od výsledku vyhledávání spoluinvestora, případně nového kupujícího," dodala.

Podle ní by takový partner mohl navrhnout i jiné využití pozemků, pokud by bylo v souladu s územním plánem města.

ZLS Bytové domy preferuje dokončení původního projektu se spoluinvestorem. Případný prodej by podle ní byl podmíněn tím, že by nový majitel areál řešil komplexně a citlivě, protože pozemky po bývalém vojenském lazaretu leží na dohled městské památkové rezervaci.

Projekt, který měl smůlu

Pavel Výrostek, jednatel kroměřížské realitky RS Zvonek, o projektu říká, že měl svým způsobem smůlu v načasování.

"Lokalita je to zajímavá, záměr je urbanisticky dobře řešený. Kolem roku 2008, když vznikal, tady byla i poptávka. Pak tu ale v rychlém sledu vzniklo na 400 bytových jednotek a to už je na Kroměříž dost. Je to taky otázka ceny," vysvětlil znalec místního trhu.

Po výstavbě nových bytů se totiž ve městě pro trh uvolnily starší, a tím pádem levnější byty. "Je silný přetlak, jsou tady desítky volných bytů," dodal Výrostek.

Realitní trh přitom právě po roce 2008 čelil celosvětovému zpomalení, ze kterého se pořád nevzpamatoval. Ve stávajícím rozsahu se proto podle něj podaří Nový svět realizovat nejdřív za pět, spíš ale za deset let.

"Otázkou ceny" je tak i hledání případného spoluinvestora či kupce. "Investice to není špatná. Někdo dnes spoří ve zlatě, někdo může spořit s pozemkem, pro který má budoucí záměr. Spíš to vidím na stavební firmu, developer nebude mít dost zdrojů, aby do toho šel," odhadl Výrostek.

Akciová společnost Nový svět Kroměříž vznikla rozdělením společnosti Zlínstav a.s. před pěti lety v říjnu 2008. V rámci fúze přešla loni v červenci na ZLS Bytové domy zároveň se společnostmi Bytové domy Rožnov a Slavičín, které však svoje developerské projekty dokončily.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Najdete na iDNES.cz