Miliardy korun pomohly malým obcím na Valašsku ke kanalizaci

  15:43aktualizováno  15:43
V obcích na Valašsku končí největší investiční akce všech dob v regionu – Čistá řeka Bečva. Zajistila vznik kanalizace pro desítky měst a obcí v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy a její unikátní řešení slouží za vzor dalším zemím Evropské unie.
(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek).

Zahrnuje celkem pětačtyřicet sídel, využívá gravitaci, dohromady čítá několik stovek kilometrů potrubí a lidé díky ní už nemusí používat septiky. Rozsáhlá kanalizace měst a obcí podél Vsetínské a Rožnovské Bečvy, známá jako akce Čistá řeka Bečva, po letech definitivně končí.

„Někde mají hotovo, jinde se dodělávají poslední práce,“ potvrdil Robert Stržínek, místopředseda Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko a starosta Valašského Meziříčí.

Čistá řeka Bečva

45 obcí podél toků Vsetínské a Rožnovské Bečvy má vybudovanou kanalizaci.

10 let trvala celá akce. Každá etapa se dělala dva roky, práce začaly v roce 2005.

2 miliardy korun je cena, devadesát procent z ní proplatí Evropská unie

Jde o místa, která čítají víc než dva tisíce obyvatel. V nich zůstává mimo kanalizaci jen několik málo lokalit, především odlehlé samoty. Například v Ústí u Vsetína se jedná o dva domy.

Naopak třeba v Krhové získalo přípojku jen jednadvacet domů ve dvou ulicích, v Huslenkách zase zhruba polovina obce.

„Dokončujeme terénní práce a různé drobnosti. Druhou polovinu domů uděláme ve vlastní režii. Máme stavební povolení, čekáme jen na dotaci,“ popsal starosta Huslenek Oldřich Surala.

„Je to dluh, který obec vůči lidem má. Když se stavěla první část akce Čistá Bečva, tehdejší zastupitelé to odmítli. Musíme to dohnat,“ dodal.

Kudlík, autor celé myšlenky, se dokončení díla nedožil

Začátek akce se datuje do roku 2005 a od počátku byla rozdělená do dvou částí. Ta první se týkala 103 tisíc obyvatel a vyšla zhruba na miliardu korun.

Mapa s přehledem obcí, kterých se týká projekt Čistá řeka Bečva.

Mapa s přehledem obcí, kterých se týká projekt Čistá řeka Bečva.

Během druhé, která právě končí, se kanalizace stavěla v osmnácti obcích. Pracovalo se naráz na několika místech, což stavbu urychlilo a především zásadně zlevnilo.

„Technicky to bylo vymyšlené tak, aby splašky pokud možno tekly gravitačně. S cenou jsme se díky tomu dostali velmi nízko,“ řekl už před dvěma lety, kdy druhá etapa začínala, tehdejší předseda Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko Jaromír Kudlík.

Právě on byl autorem celé myšlenky a stál i za tím, že do regionu přišly potřebné peníze z EU. Ta zaplatila až 90 procent celkové částky, která se vyšplhala zhruba na dvě miliardy korun.

„V přepočtu na hlavu to vychází na 74 tisíc. Obvykle se přitom cena pohybuje kolem 100 tisíc korun,“ vysvětlil Kudlík. I díky tomu se podařilo peníze od Unie získat.

Dokončení díla, kterému se věnoval více než deset let, už se Kudlík bohužel nedožil. Zahynul při dopravní nehodě na konci srpna.

Města a obce mohou ovlivnit cenu vodného a stočného

Už po první etapě, která se začala stavět v roce 2005, bylo patrné, že jde o bezkonkurenční věc. A to nejen technicky.

Zvláštností byl i způsob financování. Města a obce, jichž se stavba týkala, se spojily do jednoho společenství, které si vzalo úvěr od banky. Každá obec totiž musela na stavbu přidat ze svého a mnohé z nich by na úvěr samy nedosáhly. Nyní tak peníze splácí sdružení obcí.

Částky se pohybovaly od statisíců po desítky milionů podle toho, jak velká je stavba v katastru. Například pro Krhovou to dělalo 500 tisíc, pro Rožnov 35 milionů korun.

Unikátní je i to, že města a obce společně vlastní Vodovody a kanalizace Vsetín, nově vzniklý majetek do firmy vloží a skrze ni jej budou spravovat.

„To je obrovské bohatství všech těchto obcí. Můžeme ovlivňovat cenu vodného a stočného, zisky se nebudou ztrácet, ale investovat do obnovy a údržby zařízení,“ vysvětlil Stržínek.

Evropská unie celý projekt už v jeho polovině ocenila natolik, že jej dávala za vzor všem novým členským zemím.

Ačkoliv na samém začátku byly práce plánovány až do roku 2020, definitivně hotovo je už letos, o pět let dříve. Stavbu přitom provázely i kuriózní situace, například při výkupu pozemků.

„Naráželi jsme na špatnou vymahatelnost práva. Když občan řekne, že pozemek prodá, a pak se vymluví, že v době podpisu byl opilý, těžko s tím něco naděláte,“ vyprávěl krátce před dokončením prací Kudlík.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Najdete na iDNES.cz