Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelegální alkohol jsme nabízely léta, řekly soudu prodavačky z večerky

  14:08aktualizováno  14:08
Večerka na zlínském sídlišti Jižní Svahy prodávala nelegální alkohol léta, uvedly u krajského soudu ve Zlíně prodavačky. Bývalý majitel provozovny Martin Cekota je jedním z obžalovaných v metanolové kauze. Vinu popírá.

Večerka na Jižních Svazích ve Zlíně nabízela nekolkovaný alkohol léta. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ačkoliv majitel večerky vinu popírá, podle obžaloby tři z jeho zákazníků zemřeli a dalších sedm utrpělo těžkou újmu na zdraví. Prodavačky potvrdily, že ve večerce se destiláty bez kolku prodávaly, litr za 140 korun.

"Nekolkovaný alkohol nám vozil pan Aleš (Svoboda - další obžalovaný) po kartonech, kde bylo šest kusů litrových lahví rumu a vodky. Kolky tam nebyly. Tento alkohol nebyl vystavený na prodejně. Když si ho někdo vyžádal, šly jsme pro něj do skladu. Většinou si ho kupovali jedni a ti samí, stálí zákazníci," řekla prodavačka Božena Hložková.

Ať míchačí metanolu makají v dolech

Přečtěte si svědectví muže, který otrávený alkohol ve zlínské večerce nakoupil, vypil a skončil skoro slepý v invalidním důchodu.

Dodala, že o prodeji alkoholu ze skladu jí řekl Cekota. Obžalovaný na dotaz soudu nejprve potvrdil, že prodavačka mluví pravdu. Po chvíli ale to tvrzení odmítl s tím, že prý "nerozuměl otázce".

Podobně jako Hložková popisovala dění ve večerce i Božena Poledňáková. Cekota byl podle ní v prodejně denně a objednával i alkohol.

Na dotaz předsedy senátu, zda bylo možné, aby si tam některá prodavačka prodávala vlastní zboží, Poledňáková rázně odvětila, že "určitě ne". Ve večerce prý žena pracovala od roku 2008. "Už od té doby se tam asi prodával nelegální alkohol," doplnila.

Obžalovaný konfrontaci s prodavačkou odmítl

Cekota tvrdil, že o tom nic neví. Už dříve řekl, že ke spoluobžalovaným nepatří a nemá na ně žádné vazby. Přiznal jen, že "nedostatečnou kontrolou vytvořil podmínky pro nedbalé provozování prodeje".

Od Aleše Svobody prý žádný alkohol neobjednával ani neplatil. Konfrontaci, při které by další z prodavaček Evě Knytlové do očí řekl, že soudu lže, ale podstoupit odmítl.

Ženami zmiňovaný Aleš, obžalovaný Aleš Svoboda, u soudu už dříve dodávky do večerky provozované Cekotou přiznal. Tvrdil, že nelegální alkohol začal vyrábět už několik let před aférou. Svoboda řekl, že si je vědom daňového úniku, o kontaminaci alkoholu metanolem ale údajně nic nevěděl.

Cekotovi prý prodával litr vodky a rumu za 80 korun. Cekotu přitom už v roce 2010 za prodej nekolkovaného alkoholu pokutovali celníci.

Svoboda i Cekota jsou stíháni pro ohrožování zdraví závadnými potravinami, hrozí jim pět až 12 let vězení. Předseda senátu je však spolu s dalšími třemi ze stejného trestného činu obžalovanými distributory upozornil na to, že jejich jednání může být kvalifikováno jako obecné ohrožení se sazbou 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

Z obecného ohrožení se už ve Zlíně zpovídají dva míchači a dva údajní hlavní distributoři otrávené směsi. Hlavní líčení pokračuje výslechem dalších svědků ve středu.

Podívejte se na reportáž z okolí večerky krátce po vypuknutí metanolové aféry:

Autoři: ,Nejčtenější

Na Zlínsku narazil osobní vlak do nákladního, tři lidé se zranili

Srážka osobního a nákladního vlaku v Brumově-Bylnici.

Osobní a nákladní vlak se po poledni srazily v Brumově-Bylnici na Zlínsku. Osobní vlak byl bez cestujících, ale zranili...

Česko má první velkokapacitní baterii s denní energií pro 150 domácností

Úložiště energie v Prakšicích vybudovala firma Solar Global za 20 milionů korun...

V malé slovácké obci Prakšice funguje úložiště energie. Vůbec poprvé v České republice se na veřejnou energetickou síť...Z vily, kde trávil dětství Havel, je restaurace. Přestavbu řídil Pleskot

Vavrečkova vila ve Zlíně po rekonstrukci.

Hugo Vavrečka, někdejší ředitel Baťových závodů a dědeček prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, bydlel ve...

Nejen peníze a kvalitnější kádr. Evropa měla pro Zlín jen pozitiva

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal s pomocí Zorana Gajiće zastavuje Kolomejceva.

Fotbalisté Fastavu Zlín mají za sebou premiérové vystoupení ve skupinové fázi Evropské ligy UEFA. „Je to nádherná...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Další z rubriky

VIDEO: Obnovený partyzánský bunkr stojí schovaný pod hlínou a listím

Do nově zrekonstruovaného partyzánského bunkru v lesích nad Prlovem nakoukli...

Válečný partyzánský bunkr obnovili nadšenci v Prlově na Vsetínsku. Přikrytý stromy, hlínou a listím stojí kousek bokem...

Školní sklepení v Uherském Hradišti ukrývalo falzifikát arabské mince

Falzifikát arabské mince pochází z druhé poloviny osmého století

Podobný nález zatím v seznamu předmětů datovaných do období předvelkomoravského nebo Velkomoravské říše nebyl. Až teď....

V Zubří se schyluje ke třetímu referendu kvůli stavbě wellness centra

Vizualizace plánovaného areálu v Zubří.

Kuriózní situace nejspíš nastane v Zubří na Vsetínsku, kde občané v říjnovém referendu odsouhlasili stavbu velkého...Najdete na iDNES.cz