Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelegální alkohol jsme nabízely léta, řekly soudu prodavačky z večerky

  14:08aktualizováno  14:08
Večerka na zlínském sídlišti Jižní Svahy prodávala nelegální alkohol léta, uvedly u krajského soudu ve Zlíně prodavačky. Bývalý majitel provozovny Martin Cekota je jedním z obžalovaných v metanolové kauze. Vinu popírá.

Večerka na Jižních Svazích ve Zlíně nabízela nekolkovaný alkohol léta. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ačkoliv majitel večerky vinu popírá, podle obžaloby tři z jeho zákazníků zemřeli a dalších sedm utrpělo těžkou újmu na zdraví. Prodavačky potvrdily, že ve večerce se destiláty bez kolku prodávaly, litr za 140 korun.

"Nekolkovaný alkohol nám vozil pan Aleš (Svoboda - další obžalovaný) po kartonech, kde bylo šest kusů litrových lahví rumu a vodky. Kolky tam nebyly. Tento alkohol nebyl vystavený na prodejně. Když si ho někdo vyžádal, šly jsme pro něj do skladu. Většinou si ho kupovali jedni a ti samí, stálí zákazníci," řekla prodavačka Božena Hložková.

Ať míchačí metanolu makají v dolech

Přečtěte si svědectví muže, který otrávený alkohol ve zlínské večerce nakoupil, vypil a skončil skoro slepý v invalidním důchodu.

Dodala, že o prodeji alkoholu ze skladu jí řekl Cekota. Obžalovaný na dotaz soudu nejprve potvrdil, že prodavačka mluví pravdu. Po chvíli ale to tvrzení odmítl s tím, že prý "nerozuměl otázce".

Podobně jako Hložková popisovala dění ve večerce i Božena Poledňáková. Cekota byl podle ní v prodejně denně a objednával i alkohol.

Na dotaz předsedy senátu, zda bylo možné, aby si tam některá prodavačka prodávala vlastní zboží, Poledňáková rázně odvětila, že "určitě ne". Ve večerce prý žena pracovala od roku 2008. "Už od té doby se tam asi prodával nelegální alkohol," doplnila.

Obžalovaný konfrontaci s prodavačkou odmítl

Cekota tvrdil, že o tom nic neví. Už dříve řekl, že ke spoluobžalovaným nepatří a nemá na ně žádné vazby. Přiznal jen, že "nedostatečnou kontrolou vytvořil podmínky pro nedbalé provozování prodeje".

Od Aleše Svobody prý žádný alkohol neobjednával ani neplatil. Konfrontaci, při které by další z prodavaček Evě Knytlové do očí řekl, že soudu lže, ale podstoupit odmítl.

Ženami zmiňovaný Aleš, obžalovaný Aleš Svoboda, u soudu už dříve dodávky do večerky provozované Cekotou přiznal. Tvrdil, že nelegální alkohol začal vyrábět už několik let před aférou. Svoboda řekl, že si je vědom daňového úniku, o kontaminaci alkoholu metanolem ale údajně nic nevěděl.

Cekotovi prý prodával litr vodky a rumu za 80 korun. Cekotu přitom už v roce 2010 za prodej nekolkovaného alkoholu pokutovali celníci.

Svoboda i Cekota jsou stíháni pro ohrožování zdraví závadnými potravinami, hrozí jim pět až 12 let vězení. Předseda senátu je však spolu s dalšími třemi ze stejného trestného činu obžalovanými distributory upozornil na to, že jejich jednání může být kvalifikováno jako obecné ohrožení se sazbou 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

Z obecného ohrožení se už ve Zlíně zpovídají dva míchači a dva údajní hlavní distributoři otrávené směsi. Hlavní líčení pokračuje výslechem dalších svědků ve středu.

Podívejte se na reportáž z okolí večerky krátce po vypuknutí metanolové aféry:

Autoři: ,


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Řidič zavíral garáž, auto mu sjelo do Moravy. Vůz vyprošťovali i potápěči

Vyproštění automobilu z řeky Moravy v Kroměříži.

Rok staré auto utopil jeho majitel v Kroměříži. Když zavíral garážová vrata, vozidlo mu sjelo do řeky Moravy. Hasiči...

Zlín pustil pohárového střelce Bartolomeua a získal Jakubova

Fotbalista Zlína Robert Bartolomeu ve finále národního poháru proti Opavě.

Na sobotní domácí generálku proti Zlatým Moravcům se velmi těšil. Robert Bartolomeu si ale proti slovenskému klubu, kde...

Další z rubriky

Z lesů je poušť, houby ale najít lze, říkají mykologové z východu Moravy

Ilustrační snímek

Kvůli zdrcujícímu suchu letos houby na východě Moravy skoro nikde nerostou. Většinou jen v okolí potoků či hlubokých...

Na Masters of Rock společně zahraje domácí Fleret s finskými metalisty

Kapela Fleret se Zuzanou Šulákovou na metalovém festivalu Masters of Rock ve...

O jedno z vyvrcholení metalového festivalu Masters of Rock ve Vizovicích se v neděli postará nezvyklé spojení: finští...

Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Najdete na iDNES.cz