Tatra po svém přestěhování na nové místo ve 14. budově svitovského areálu.

Tatra po svém přestěhování na nové místo ve 14. budově svitovského areálu. | foto: Luděk Ovesný

Naleštit, zamést, umýt. Baťův institut ve Zlíně se otevře už 1. května

  • 1
Do otevření 14. budovy areálu bývalého Svitu ve Zlíně, která se proměnila na Baťův institut, zbývá sedm dní. Stavebníci už odešli, kanceláře jsou plné, umělecká díla připravená. Velká rekonstrukce skončila.

Na černé podlaze stojí v igelitu zabalený vzácný veterán, kousek od něj visí ze stropu maskovaný modrý letoun. "Chodit pod ním není dvakrát příjemný pocit," říká muž v montérkách.

Ke stavebníkům nepatří. Ti už z celé budovy budoucího Baťova institutu odešli. "Ze stavebního hlediska máme hotovo," vysvětluje s úlevou Viktor Dynka, který na stavbu dohlížel.

Přesně za týden, ve středu 1. května, se totiž opravená 14. budova poprvé otevře návštěvníkům.

V nejbližších dnech začne v budově velký úklid. Musí se přeleštit všechny skleněné plochy, zamést schody, umýt podlahy.

Definitivně hotové je čtvrté a páté patro. To proto, že tam už pár měsíců sedí zaměstnanci zlínského muzea a galerie.

"Z Domu umění jsme přestěhovaní, na zámku zůstal jen depozitář," říká mluvčí krajské galerie Marika Blažková.

Hlavní sály pod kancelářemi už se plní uměním a relikviemi. Některé věci se zatím pod igelitem dají jen tušit. Je však jasné, že ochranu potřebují. Třeba kvůli prachu, jiné před poškrábáním nebo úplným znehodnocením.

Originální tatrovka dorazila v utajení

Nejdále s přípravami na velké prvomájové otevření je třetí patro. V něm budou nastálo k obdivování věci, z nichž některé uvidí obyvatelé Zlína vůbec poprvé.

Ještě před pár měsíci se sem smělo jen bez bot, v ponožkách. To už neplatí. Možná proto, aby si podlaha, ve které jsou vyražená důležitá historická data a údaje, zvykla na nápor hostů.

V obrovské hale se trochu ztrácí veterán. Pár týdnů tady stála Tatra 87 vypůjčená ze sbírky Aloise Samohýla (reportáž ze stěhování čtěte zde). Před několika dny však v utajení dorazil skutečný originál, se kterým Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vyrazili do světa.

O kus dál stojí na dřevěných paletách těžké obuvnické stroje. A šestnáct metrů dlouhý pás podobný tomu, na kterém se posunovaly části bot v Baťových dílnách.

Unikátní střevíc stál v aukci deset tisíc

Ve skleněných vitrínách už jsou vystavené historické střevíce. Na rozdíl od těžkých strojů je odborníci stěhovali v bílých rukavičkách.

Kromě kusů známých z obuvnického muzea k nim přibyly i některé nové. Třeba vzácný exemplář orientální obuvi.

"Je vyšívaný zlaceným dracounem, má mohutnou několikavrstevnou podešev a je to opravdový unikát," upřesnila kurátorka sbírky obuvi Miroslava Štýbrová.

Muzeum jihovýchodní Moravy koupilo střevíc za deset tisíc korun v dražbě v Mnichově.

Až návštěvníci v květnu přijdou, bude tady stát i dvanáct velkých skleněných válců o průměru 70 centimetrů. V nich budou vystavené baťovské boty od počátků firmy až po konec 2. světové války.

Poslední dva týdny se konečně začalo plnit i druhé patro budovy, kde bude mít stálou výstavu galerie. Zatím je zaplněno ze dvou třetin. Dlouhá zima totiž přesun vzácných děl znemožnila.

Na svém místě už visí také dvě třetiny uměleckých děl. Na bílé stěně se vyjímají velkoformátové dobové fotografie a na návštěvníky nehnutě čekají obrazy Alfonse Muchy, Joži Uprky, Jana Zrzavého nebo Josefa Čapka. Do prvomájového otevření zbývají doladit už jen detaily.

12. prosince 2012