Zuborožec bělovlasý zimuje z chovatelském zázemí a návštěvníci zlínské zoo ho tak uvidí až na jaře.

Zuborožec bělovlasý zimuje z chovatelském zázemí a návštěvníci zlínské zoo ho tak uvidí až na jaře. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ve zlínské zoo vyhlížejí zimu, exotické ptáky schovali do tepla

  • 0
Ve venkovních výbězích zlínské zoologické zahrady v Lešné jsou stále k vidění sloni, žirafy nebo tygři. Některé druhy exotických ptáků už ale návštěvníci neuvidí, stěhovali se do zimovišť.

"Jsou v zázemí a chodí za nimi pouze ošetřovatelé," potvrdil zoolog Pavel Shromáždil a vyjmenoval několik ptačích druhů - turaka žlutozobého nebo zoborožce bělovlasatého, kteří teď obývají klece v zámku Lešná a jsou skrytí zrakům návštěvníků.

Za kolik do zoo Zlín - Lešná

Dospělí za vstup do zoo zaplatí 80 korun, senioři a studenti 60 korun. Vstupenka pro děti od 3 do 15 let stojí 40 korun.

Mimosezónní vstupné bude platit až do 28. února 2013.

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků, v zimním období od 8:30 do 16:00.

"Ptáci jsou totiž na zimu náchylní," dodal. Stěhovali se také lemuři, giboni, tapíři nebo kapybary. "Těmto druhům až tak nevadí zima přes den, ale nízké teploty, které přijdou v noci," vysvětlil Shromáždil.

Většina zvířat ve zlínské zoo však chladnější dny snáší dobře a ošetřovatelé se rozhodují až podle aktuální předpovědi počasí a podle stavu zvířat, zda je nutné je přestěhovat do tepla. Ve venkovních výbězích tak stále jsou k vidění sloni, žirafy, zebry, tygři, klokani, velbloudi nebo nosorožci.

"Pokud se chovají normálně a přijímají potravu, tak není důvod k přesunu. Řešíme to individuálně u každého druhu, důležité jsou pro nás poznatky ošetřovatelů," poznamenal zoolog. Každé stěhování musejí totiž pracovníci zoo pečlivě promyslet.

Slonům v mrazech mažou uši vazelínou

"Je to velký stres pro zvířata. Můžou se při přesunu zranit nebo i ublížit ošetřovatelům," podotkl Shromáždil. Zvířata v zoo totiž rozhodně nejsou ochočená jako ta domácí.

Ošetřovatelé doteď mají v paměti přesun 19 tučňáků Humboldtových, který se uskutečnil letos v únoru kvůli velkým mrazům. Tučňáci nejsou zvyklí na kontakt s ošetřovateli, a když je brali do rukou a přenášeli do chovatelského zázemí, bránili se a klovali kolem sebe ostrými zobáky.

"Když začne být opravdu velká zima, tak například přidáváme víc slámy na podestýlku," řekl Shromáždil. Je nutné také důkladně hlídat výběhy. Když je jejich povrch namrzlý a je tam led, nepouštějí ošetřovatelé ven třeba žirafy.

"Mohly by uklouznout a něco si zlomit," objasnil zoolog. Loni v zimě také ošetřovatelé mazali slonům uši vazelínou, aby jim neomrzly, a omezili jejich sprchování.

Některým zvířatům však chladné dny nevadí. Jedním z nich je i panda červená, kterou je v létě těžké zastihnout. Většinu času tráví v koruně velkého habru. V těchto dnech ji ale návštěvníci vidí i dole ve výběhu.

Zima nevadí ani velbloudům, kteří jsou na výkyvy teplot zvyklí z pouště, nebo tygrům ussurijským pocházejícím ze Sibiře. Příliš neomezuje ani lachtany nebo vydry obrovské.

Až do začátku března zahrada nabízí snížené vstupné.