VIDEO: Šlapačky při výrobě kysaného zelí nachodí deset kilometrů

  • 6
Žádný stroj. Jediným nástrojem při výrobě kysaného zelí tradičním způsobem v závodě firmy Hamé v Kunovicích jsou nohy pracovnic. Než mají hotovo, trvá to většinou tři směny. Každá z žen nachodí kolem deseti kilometrů.

„Holky, šlapeme!“ Čtveřice žen kráčí rozložitou kádí. Soustředěně prošlapují místo vedle místa. Pod nohama mají tuny zelí, vzduchem se line charakteristická vůně.

Právě v tomto týdnu odstartovala v kunovickém závodě Slovácká Fruta, který patří podniku Hamé, výroba tradičního kysaného zelí. Nikoliv za pomoci strojů, ale způsobem, jakým se tato pochutina zpracovávala od pradávna - šlapáním.

V Kunovicích k tomu mají určeny dvě haly, kde je dohromady deset kádí. Očištěné a nakrouhané zelí, které se vozí přímo od zemědělců, napadá do takzvaných zracích tanků.

A v této chvíli začíná práce „šlapačkám“. Za směnu nachodí až deset kilometrů.

„Posloucháme rádio anebo probíráme svoje domácí i pracovní starosti. Času na to máme hodně,“ směje se jedna z pracovnic.

Jeden tank zvládnou ženy našlapat za 24 až 48 hodin, většinou to vychází na tři směny. Do největší kádě se vejde až třicet tun zeleniny.

Povídačky o „nemytých nohou“ v tomto případě neplatí. Všechny pracovnice mají ochranné oděvy a na nohou speciální potravinářské holínky, které užívají výhradně ke šlapání.

Špatná úroda zdraží i kysané zelí

Při výrobě se nepoužívají žádné umělé látky, jednotlivé vrstvy se pouze prosypávají solí a kmínem.

„Po našlapání se poslední vrstva zatíží a utěsní. Zelná krouhanka pak zraje 6 až 8 týdnů. Kvašení probíhá spontánně, bez přidaných látek,“ vysvětluje ředitel závodu Slovácká Fruta v Kunovicích David Kladroba.

Poté se zelí z tanků vybírá a plní do sklenic a sáčků už za pomoci techniky - plnicí linky.

V podniku tento tradiční způsob zpracování zelí využívají už devadesátým rokem. Šlapací sezona trvá většinou od října do března, ale může se protáhnout, pokud je velká poptávka.

Zákazníci se ale musí připravit na to, že letos bude kvůli špatné úrodě zelí dražší než obvykle.

„Oproti loňsku se výkupní ceny zelí zvedly asi trojnásobně. Neměli jsme jinou možnost, než část tohoto navýšení přenést do koncové ceny,“ konstatuje komerční ředitel Hamé Bohumil Vráblík.

Lidé tak mohou očekávat, že kysané zelí na pultech obchodů bude o více než 20 procent dražší.