Konec menších porodnic může znamenat kratší dobu, kterou novorodičky stráví v nemocnici. Ilustrační foto

Konec menších porodnic může znamenat kratší dobu, kterou novorodičky stráví v nemocnici. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Při zrušení dvou porodnic ve Zlínském kraji by matky dojížděly i 60 km

  • 6
Zvažované rušení málo vytížených porodnic se zřejmě ve Zlínském kraji dotkne tří z pěti zařízení. Pokud by se zavíralo tam, kde se rodí méně než 800 dětí ročně, dopadne škrtání na Kroměříž a Vsetín. Dotkne se to ale všech rodiček ve Zlínském kraji. Bude totiž málo míst v porodnicích.

Návrh omezit počet porodnic momentálně projednávají lékaři, ministr zdravotnictví a zdravotní pojišťovny. Například největší zdravotní pojišťovna VZP oznámila, že už příští rok neuzavře s malými porodnicemi smlouvy.

Regionální mluvčí pro Zlínský kraj ale také připouští, že počet porodů nemusí být jediným měřítkem, což právě v tomto hornatém a členitém regionu může hrát velkou roli.

"Zohledňována bude například také dostupnost porodnice, vybavenost nebo navazující medicínské obory," ujistila Martina Stavjaňová z VZP.

Pomáhat by mohly asistentky

Po zrušení porodnic by zřejmě část péče o matky převzaly terénní porodní asistentky. "Maminky by odcházely z porodnice co nejdříve po porodu. Péči ohledně kojení, koupání dítěte nebo třeba ošetření stehů by pak musely zajistit porodní asistentky, které by docházely do domácností," soudí Milena Dominiková.
Ty ale nejsou. Zhruba dvanáct jich funguje na Zlínsku, ostatní regiony v kraji ale pokryté nejsou. Do terénu se přitom nemohou vrhnout absolventky zdravotnických škol. Terénní porodní asistentka musí mít několikaletou praxi i z porodního sálu, aby dokázala pomoci.
V případě, že rodička nestihne přijet do porodnice včas, bude odkázaná na pomoc záchranářů. Ti jsou na porody v terénu zvyklí i vybavení. "Naposledy jsme rodili tento týden ve Strání. Maminka nestihla odjet do porodnice a dítě se narodilo doma," řekl mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan. Za ideální to ale nepovažuje.

Počet porodů ale v tuto chvíli zůstává směrodatný, tlustá čára se má udělat za těmi porodnicemi, které mají méně než 800 porodů ročně. Ve Zlínském kraji by tak byly v ohrožení porodnice v Kroměříži a Vsetíně.

"Dojíždění do Zlína by bylo například pro rodičky z Karlovicka nereálné. Dojezdová vzdálenost je zhruba 60 kilometrů, což například v zimním období, s ohledem na terén a stav silnic, může trvat i přes dvě hodiny," varuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice Jiří Hlavinka.

A dodává, že kdyby se rodičky nahrnuly do zbylých nemocnic, ty by nápor nezvládly.

V Evropě se dojíždí i desítky kilometrů, říká primář

S tím souhlasí prakticky všichni, kteří mají s porody co do činění. "S tím, že se sníží počet nemocnic, mohu souhlasit. Z odborného pohledu je lepší rodit v méně zařízeních, které jsou lépe vybavené. A v Evropě je běžné, že se dojíždí i desítky kilometrů," uvažuje primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Tomáše Bati Jozef Macko.

"Za současné situace si ale nedovedu představit, že bychom zvládli několik set dalších porodů," dodal. V samotné vzdálenosti nevidí problém ani porodní asistentka Milena Dominiková z Uherského Hradiště. "Maminky jsou většinou dobře připravené z předporodních kurzů a vědí, jak rozeznat začátek porodu a tedy dobu, kdy musí vyrazit do porodnice," tvrdí Dominiková.

I ona ale upozorňuje na to, že zvýšit kapacitu porodnic nebude snadné. "Máme nové oddělení, kde je využitý každý centimetr místa. Nemůžeme prostě přidat do pokojů další postel," uvažuje.

Nazmar by tak přišly i miliony korun, které nemocnice v posledních letech do vybavení porodnic investovaly. Jen ve Vsetíně je nové vybavení za dva miliony korun.