Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při zrušení dvou porodnic ve Zlínském kraji by matky dojížděly i 60 km

  17:06aktualizováno  17:06
Zvažované rušení málo vytížených porodnic se zřejmě ve Zlínském kraji dotkne tří z pěti zařízení. Pokud by se zavíralo tam, kde se rodí méně než 800 dětí ročně, dopadne škrtání na Kroměříž a Vsetín. Dotkne se to ale všech rodiček ve Zlínském kraji. Bude totiž málo míst v porodnicích.
Konec menších porodnic může znamenat kratší dobu, kterou novorodičky stráví v nemocnici. Ilustrační foto

Konec menších porodnic může znamenat kratší dobu, kterou novorodičky stráví v nemocnici. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Návrh omezit počet porodnic momentálně projednávají lékaři, ministr zdravotnictví a zdravotní pojišťovny. Například největší zdravotní pojišťovna VZP oznámila, že už příští rok neuzavře s malými porodnicemi smlouvy.

Regionální mluvčí pro Zlínský kraj ale také připouští, že počet porodů nemusí být jediným měřítkem, což právě v tomto hornatém a členitém regionu může hrát velkou roli.

"Zohledňována bude například také dostupnost porodnice, vybavenost nebo navazující medicínské obory," ujistila Martina Stavjaňová z VZP.

Pomáhat by mohly asistentky

Po zrušení porodnic by zřejmě část péče o matky převzaly terénní porodní asistentky. "Maminky by odcházely z porodnice co nejdříve po porodu. Péči ohledně kojení, koupání dítěte nebo třeba ošetření stehů by pak musely zajistit porodní asistentky, které by docházely do domácností," soudí Milena Dominiková.
Ty ale nejsou. Zhruba dvanáct jich funguje na Zlínsku, ostatní regiony v kraji ale pokryté nejsou. Do terénu se přitom nemohou vrhnout absolventky zdravotnických škol. Terénní porodní asistentka musí mít několikaletou praxi i z porodního sálu, aby dokázala pomoci.
V případě, že rodička nestihne přijet do porodnice včas, bude odkázaná na pomoc záchranářů. Ti jsou na porody v terénu zvyklí i vybavení. "Naposledy jsme rodili tento týden ve Strání. Maminka nestihla odjet do porodnice a dítě se narodilo doma," řekl mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan. Za ideální to ale nepovažuje.

Počet porodů ale v tuto chvíli zůstává směrodatný, tlustá čára se má udělat za těmi porodnicemi, které mají méně než 800 porodů ročně. Ve Zlínském kraji by tak byly v ohrožení porodnice v Kroměříži a Vsetíně.

"Dojíždění do Zlína by bylo například pro rodičky z Karlovicka nereálné. Dojezdová vzdálenost je zhruba 60 kilometrů, což například v zimním období, s ohledem na terén a stav silnic, může trvat i přes dvě hodiny," varuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice Jiří Hlavinka.

A dodává, že kdyby se rodičky nahrnuly do zbylých nemocnic, ty by nápor nezvládly.

V Evropě se dojíždí i desítky kilometrů, říká primář

S tím souhlasí prakticky všichni, kteří mají s porody co do činění. "S tím, že se sníží počet nemocnic, mohu souhlasit. Z odborného pohledu je lepší rodit v méně zařízeních, které jsou lépe vybavené. A v Evropě je běžné, že se dojíždí i desítky kilometrů," uvažuje primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Tomáše Bati Jozef Macko.

"Za současné situace si ale nedovedu představit, že bychom zvládli několik set dalších porodů," dodal. V samotné vzdálenosti nevidí problém ani porodní asistentka Milena Dominiková z Uherského Hradiště. "Maminky jsou většinou dobře připravené z předporodních kurzů a vědí, jak rozeznat začátek porodu a tedy dobu, kdy musí vyrazit do porodnice," tvrdí Dominiková.

I ona ale upozorňuje na to, že zvýšit kapacitu porodnic nebude snadné. "Máme nové oddělení, kde je využitý každý centimetr místa. Nemůžeme prostě přidat do pokojů další postel," uvažuje.

Nazmar by tak přišly i miliony korun, které nemocnice v posledních letech do vybavení porodnic investovaly. Jen ve Vsetíně je nové vybavení za dva miliony korun.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Najdete na iDNES.cz