Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezentace v Číně byla úspěšná. Investoři si jedou zónu prohlédnout

  12:38aktualizováno  12:38
O holešovskou průmyslovou zónu začíná být zájem. Vedle výrobce pneumatik Mitas, který už podepsal smlouvu, o ni mají zájem Číňané expandující do Evropy. A to dokonce několik společností. Jejich zástupci se na ni brzy přijedou podívat. První smlouvy by mohly být podepsány už na jaře.

Průmyslovou zónu Holešov si přijedou prohlédnout potencionální investoři z Číny. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

První jednání s více než dvacítkou čínských podnikatelů už začala. Jde o výsledek devítidenní pracovní návštěvy zástupců Zlínského kraje v Číně. "Brzy začnou podnikatelské mise čínských investorů k nám, místo si chtějí prohlédnout na vlastní oči. Snad už na jaře bychom mohli podepisovat první konkrétní smlouvy," potvrdil tiskový mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.

Holešovský starosta Zdeněk Janalík by si přál, aby do zóny vstoupil hlavně solidní investor. "Je nám jedno, kdo by u nás investoval. Měl by mít dlouhodobý podnikatelský záměr, který přinese práci místním lidem. Zároveň ale musí být šetrný k místnímu životnímu prostředí," řekl Janalík.

Ve dvanáctitisícovém Holešově se nezaměstnanost pohybuje okolo deseti procent. Za pracovními příležitostmi jsou do zóny ochotni jezdit i lidé z okolních vesnic. Například Jakub Sedlář je bez práce už více než půl roku. Padesátiletý elektrikář proto aktivity kolem zóny pečlivě sleduje.

"Ať sem přijdou podnikatelé z Prahy, Brazílie nebo Číny, to je úplně jedno. Pro nás je to šance," myslí si. "Hlavně, že nám dají práci. Už to tady funguje rok a zdá se mi, že se to rozjíždí hrozně pomalu. Chtělo by to podnikatele víc lákat."

Areál nechyběl na největších veletrzích

Regionální politici i zástupci společnosti Industry Servis, která průmyslovou zónu spravuje, tvrdí, že Číňané mají velký zájem. Holešovskou zónu společnost prezentovala v největších čínských městech, jako je Peking, Hongkong, Šanghaj nebo Šen-jang. Objevila se také na jednom z nejvýznamnějších obchodněinvestičních veletrhů na světě v Macau.

Strategická průmyslová zóna Holešov se rozlohou 360 hektarů řadí k největším rozvojovým plochám v zemi.

"Veletržní účasti jsou důležitou součástí naší komunikace s potenciálními investory. Účastníme se nejvýznamnějších akcí v Evropě a tentokrát jsme zavítali i do Číny. Vzhledem k potenciálu této země to nebyla zbytečná cesta," nepochybuje výkonný ředitel Industry Servis Jakub Černoch.

Velké naděje vkládají zástupci Zlínského kraje i do spolupráce s Farmou čínsko-československého přátelství. Tento mamutí zemědělskoprůmyslový konglomerát nedaleko města Čang Čou nyní raketově roste.

"Zástupci konglomerátu mluví o expanzi do Evropy. Zlínský kraj, potažmo průmyslovou zónu v Holešově, jsme jim představili jako bránu do Evropy," shrnul čínská jednání statutární náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš.

Strategická průmyslová zóna Holešov se rozlohou 360 hektarů řadí k největším rozvojovým plochám v zemi. Její obsazování začalo letos v únoru podpisem smlouvy se společností Pokart. Zatím poslední holešovský úlovek je pneumatikářská společnost Mitas.

Ještě letos se také počítá se zahájením výstavby technologického parku za 150 milionů korun. Má nabídnout vhodné podmínky pro firmy s výzkumným a vývojovým potenciálem.

Autoři:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 49 127 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz