Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Převod vodáren na Veolii dle soudu neplatí, Zlín má šanci na levnější vodu

  19:35aktualizováno  19:35
Valná hromada Vodovodů a kanalizací Zlín, na níž se v roce 2004 prodala část majetku vodáren koncernu Veolia Water, je podle soudu neplatná. Může to mít dopad i na budoucí cenu vody ve Zlíně, která je velmi vysoká.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Málo peněz na opravu potrubí, odliv velkých zisků do ciziny a hlavně – extrémně vysoká cena vody. To jsou podle kritiků důsledky fungování takzvaného provozního modelu Vodovodů a kanalizací Zlín (VaK).

Ty se v krajském městě a jeho okolí starají o infrastrukturu, ale zisky z vodného a stočného plynou Moravské vodárenské, která je součástí nadnárodního koncernu Veolia Water.

Vrchní soud v Olomouci teď pravomocně rozhodl, že valná hromada vodáren v dubnu 2004, na níž se položily základy k tomuto modelu, je neplatná. To podle některých starostů znamená zásadní zprávu: vodárny by si měly vzít zpátky svůj majetek a provozovat podnik samy.

„Je to průlomový rozsudek. Vznikl prostor, aby se vodárny vrátily do stavu před rokem 2004, kdy byly soběstačné. Takového strategického partnera, jako je Veolia, nepotřebujeme,“ řekl starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Fryšták je akcionářem VaKu a byl jedním z těch, kdo se obrátili na soud. Stejně jako Otrokovice. „Je to pro nás zadostiučinění. Budeme teď muset najít řešení, které umožní, abychom měli dost peněz na obnovu zastaralé infrastruktury,“ nastínil otrokovický starosta Jaroslav Budek.

Pro něj je však přijatelná i úprava provozního modelu tak, aby obcím a městům plynulo více peněz.

Co je důležité – pokud by VaK podnik opět převzal, může sám určovat cenu vody. A tedy ji i zlevnit. Otázkou by ale bylo, jestli by to mohl udělat hned, nebo až za pár let. Záleželo by na jeho ziscích.

Úlehla: Bylo to tehdy nejlepší možné řešení

Valná hromada v roce 2004 rozhodla, že část majetku vodáren (prakticky vše, co je potřeba k jejich provozu) bude bez výběrového řízení prodána Veolii.

Na tuto smlouvu pak byla vázaná smlouva o pronájmu infrastruktury a zavedení provozního modelu. Město Zlín, které je se 47 procenty největším akcionářem VaKu, na valné hromadě převedlo hlasovací práva na Českou spořitelnu.

„Bylo to tehdy nejlepší možné řešení. Nikdo neuvažoval o tom, že by nastaly nějaké problémy,“ říká dnes k prodeji podniku tehdejší zlínský primátor Tomáš Úlehla, který vedl radnici za ODS.

Od té doby ale výrazně vzrostla cena vody, takže její kubík dnes na Zlínsku stojí téměř 87 korun.

V jiných městech kraje je přitom o více než deset korun levnější. A zlínské vodárny kvůli tomu nedosáhly na evropské dotace na opravu a výstavbu čističek, takže si musely vzít úvěr 600 milionů korun.

„Rozhodnutí valné hromady (...) soud považuje za mimořádně nemravné. Některá jednání však dosahují takové intenzity, že je otázkou, zda byly porušeny toliko dobré mravy,“ napsal soudce Miroslav Weintštuk.

Místo jednání o převzetí podniku se VaK nyní hodlá odvolat

Dvakrát, v letech 2010 a 2014, rozhodl o neplatnosti valné hromady brněnský krajský soud. První verdikt mu Vrchní soud v Olomouci vrátil, druhý teď v neveřejném jednání potvrdil.

„Rozhodnutí nás překvapilo. Než nám přijde jeho odůvodnění, ho nebudu komentovat,“ řekl ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard, podle něhož je provozní model výhodný „pro obě strany“.

Mnoha kritikům modelu se však nelíbí jednání vedení VaKu. Místo toho, aby teď začalo jednat o převzetí podniku, chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Ten by ovšem přelomový rozsudek mohl zrušit.

„Rozhodnutí vrchního soudu nepřináší potřebnou právní jistotu,“ argumentuje šéf představenstva VaKu Zlín Svatopluk Březík.

Stejně se vedení VaKu zachovalo i dříve při soudních sporech ohledně dalších valných hromad. A zdrženlivě k problému přistupuje také vedení Zlína. „Ideální vize je, že vodárny přejdou na města a obce. Nakolik je ale reálná, musejí říct naši právníci po prostudování odůvodnění,“ sdělil primátor Miroslav Adámek.

„Předpokládám, že představenstvo začalo přebírat náš majetek a urychleně zahájí jeho provozování,“ uvedl přesto Radek Novotný, jehož firma Compas Capital Consult je akcionářem VaKu. Podle něho Březík jedná ve prospěch koncernu Veolia Water.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Najdete na iDNES.cz