Stěhování do nového centrálního pavilonu nemocnice v Uherském Hradišti

Stěhování do nového centrálního pavilonu nemocnice v Uherském Hradišti | foto: Nemocnice Uherské Hradiště

Převážení pacientů z místa na místo končí. Nemocnice má super pavilon

  • 0
Nemocnice v Uherském Hradišti otevřela nejmodernější operační sály ve Zlínském kraji. Nový centrální pavilon stál 400 milionů korun a pacientům nabídne komfortnější péči.

„Komfort pro pacienty i lékaře se dostal do úplně jiné kategorie než dosud,“ poznamenal chirurg a vedoucí léčebně preventivní péče Martin Horenský.

Pětipatrová budova vyrostla za dva roky a slovo, které ji charakterizuje ze všech nejpřesněji, je právě „komfort“. Do jednoho místa se v těchto dnech přesunuly všechny chirurgické obory, ortopedie, traumatologie, ORL, urologie, oční a anesteziologicko-resuscitační oddělení i jednotka intenzivní péče.

Doteď byly různě rozmístěné po areálu v budovách starých padesát let. Což například znamenalo, že když bylo potřeba pacientovi z chirurgie udělat CT vyšetření, museli ho převážet venkovními prostory. Podobné komplikace s centrálním pavilonem odpadají.

A výhod je mnohem víc. Třeba v případě, kdy záchranáři přivezou nemocného, který potřebuje akutní péči, nebudou už kličkovat mezi budovami, ale předají ho na jediném urgentním příjmu umístěném v zadní části budovy se samostatným vjezdem. Bude to rychlejší a pohodlnější.

„Je to první vlaštovka kvalitního urgentního příjmu tak, jak má v jednadvacátém století vypadat,“ prohlásil lékař krajské záchranky Dorián Pfeifer. Pak se pacient okamžitě dostane do rukou odborníků a na moderní operační sály. Ty sice nejsou vybavené zásadně jinak než dosud, nicméně léčení v nich bude znatelně jiné.

„Díky tomu, že lékaři různých oborů budou pod jednou střechou, nebude problém například k chirurgické operaci přizvat urologa kvůli nečekané komplikaci,“ popsal obrovskou výhodu nového uspořádání Horenský.

Sály budou také lépe vybavené, s lepšími světly, ovládáním vlhkosti a teploty vzduchu, speciálním podáváním sterilizovaných nástrojů i s obrazovkou, která umožní prohlížení rentgenových snímků pacienta, jeho magnetické rezonance a další zdravotnické dokumentace.

„Veškeré potřebné informace tak budou na jednom místě,“ vysvětlil chirurg. Za operačními sály je schovaná centrální sterilizace. Místo, které pacienty sice zajímat nemusí, ale pro jejich zdraví je klíčové.

Právě tady budou zdravotníci chystat nástroje k operacím. Bude to s pomocí přístrojů, skříní a technologií, které splňují přísné normy. Už je ale nebudou nikam převážet, protože sterilizace přímo sousedí s operačními sály.

Pokoje pro pacienty jsou maximálně dvoulůžkové

Po operaci se pacienti dostanou na jedno ze 150 lůžek. A ať budou ležet kdekoliv, vedle sebe budou mít jediného člověka. Pokoje jsou totiž maximálně dvoulůžkové, s vlastní koupelnou a toaletou, televizí i dostupnou wi-fisítí.

Na oddělení JIP nebo ARO budou pacienti ležet v oddělených boxech. Ty nabízejí detaily, které laikovi zřejmě uniknou, ale pro personál a nakonec i pacienta budou mít velkou váhu. Každý z boxů má třeba vlastní odčerpávání vzduchu.

„Pokud je pacient v těžkém stavu a selhávají mu životní funkce, jeho imunitní systém je oslabený a případný přenos infekce od jiného pacienta by mu mohl dost uškodit. Toto je způsob, jak riziko snížit na minimum,“ zdůraznil Horenský.

Centrální pavilon má kromě lůžkové také ambulantní část. V přízemí tak pacienti najdou ambulance, ve kterých by se denně mohlo vystřídat až devět stovek lidí. Nový systém zaručí, že každý se dostane na řadu přibližně v čase, na němž se předem s lékařem domluvil.

Nemělo by se tak stát, že v čekárně stráví nemocný několik hodin. V případě, že přece jen bude muset nějakou dobu čekat, může si zajít do kavárny nebo nemocniční galerie.

Uherskohradišťská nemocnice v modernizaci areálu nekončí. Už teď má centrální pavilon propojený klimatizovanou spojovací chodbou s oddělením neurologie, gynekologie nebo plicním. Vedle chce postavit novou internu. Pak by akutní obory měla pod jednou střechou.