Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekrmte holuby, prosí v Meziříčí. Jinde to rovnou zakázali vyhláškou

  16:12aktualizováno  16:12
Radnice ve Valašském Meziříčí by ráda snížila počet přemnožených holubů ve městě. Na internet proto pověsila žádost, aby lidé tyto ptáky nekrmili. V jiných městech jsou radikálnější. Například v Kroměříži to rovnou zakázali vyhláškou. V Uherském Hradišti zase vsadili na vybírání vajec a dravce.

(Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Radnice ve Valašském Meziříčí zatím na svém webu vyzvala místní obyvatele, aby holuby nekrmili a nevědomky jim nepomáhali s hnízděním.

„Příznivé podmínky pro rozmnožování holubů vytváří lidé vyhazováním zbytků jídla mimo odpadní nádoby, otevřenými přístupy na půdy, ale hlavně jejich záměrným krmením,“ upozornila mluvčí radnice Renata Votrubová.

Především v centru města žijí stovky těchto ptáků. Jsou nebezpečnými přenašeči nejrůznějších nákaz, například salmonelózy nebo toxoplazmózy. Holubi jsou zároveň obrovským zdrojem roztočů a svým trusem rozšiřují do okolí velké množství alergenů.

„Navíc poškozují budovy, kulturní památky a sochy agresivním holubím trusem,“ připomněl vedoucí odboru životního prostředí Rostislav Frydrych.

Snížit počty holubů se v posledních letech daří v Uherském Hradišti. Zatímco ještě před dvěma lety ve městě odhadem žilo až 1 500 holubů, dneska je jich zhruba třetina.

„Část populace se přesunula do Jarošova a některých dalších míst, ale tam naštěstí nepáchá tak velké škody,“ přiblížil mluvčí radnice Jan Pášma.

Do boje s holuby město v minulosti nasadilo nejrůznější prostředky: například osazování říms domů kovovými hroty, které jim zabraňují v dosedání, nebo vybírání vajec. Účinnou metodou je také odstřel, částečně se v Hradišti osvědčilo plašení – akustické i za využití dravce (více zde).

Kroměříži pomohla vyhláška, lidé si zvykli holuby nekrmit

V Kroměříži platí od roku 2012 vyhláška, která krmení holubů vysloveně zakazuje. A také její zásluhou těchto ptáků ubylo.

„V současné době je počet holubů ve městě zanedbatelný. Lidé je nekrmí, ani městská policie to nemusí řešit napomenutím,“ sdělila kroměřížská mluvčí Jaroslava Sílešová.

Zatímco historická města jsou díky mnoha členitým domům s výklenky a zákoutími ideálním místem pro hnízdění holubů, v architektonicky modernějším Zlíně je podobných staveb minimum.

„Také proto je u nás holubů relativně málo, nijak radikálně proti nim bojovat nemusíme,“ poznamenal náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Jedno z mála útočišť v krajském městě představuje pro holuby bývalý tovární areál. Ptáci odtamtud zalétají k čepkovskému mostu, kde lidé často krmí kachny. „Holubi se pak na tom přiživují,“ doplnil Landsfeld.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Najdete na iDNES.cz