Úvodní díl zamýšlené trilogie o rodině Baťů přibližoval život zakladatele továrny Tomáše Bati

Úvodní díl zamýšlené trilogie o rodině Baťů přibližoval život zakladatele továrny Tomáše Bati | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínské divadlo chystá dalšího Baťu, Agathu Christie i Noc na Karlštejně

  • 0
Městské divadlo Zlín nabídne v nové sezoně na hlavní scéně sedm premiér. Největším tahákem zřejmě bude hra Já, Baťa, druhá část zamýšlené trilogie o rodině Baťů. S chystaným muzikálem Noc na Karlštejně chce divadlo později vyrazit na české hrady.

Dramatické a konfliktní situace, zlomové okamžiky, silný osobní příběh. To jsou tři pilíře, na nichž stojí hra Já, Baťa, která má být vlajkovou lodí nové sezony zlínského Městského divadla.

Půjde o druhou část zamýšlené trilogie o rodině Baťů. Už v minulé sezoně totiž soubor pod vedením režiséra Doda Gombára představil první díl, Baťa Tomáš, živý (více čtěte zde).

Jaká bude divadelní sezona 2016/17 ve Zlíně

Velký sál

  • Tracy Letts: Srpen v zemi indiánů. Režie Petr Šindl. Premiéra 17. září 2016
  • Miloš Macourek, Jana Kafková: Opice Žofka. Režie Dodo Gombár. Premiéra 25. září 2016
  • Agatha Christie: Past na myši. Režie Lukáš Kopecký. Premiéra 15. října 2016
  • Moliere: Tartuffe. Režie Pavel Khek. Premiéra 10. prosince 2016
  • Peter Pavlac: Já, Baťa. Režie Patrik Lančarič. Premiéra 14. ledna 2017
  • Francis Veber: Blbec k večeři. Režie Hana Mikolášková. Premiéra 25. února 2017
  • J. Vrchlický, Z. Podskalský, K. Svoboda, J. Štaidl: Noc na Karlštejně. Režie Michaela Doleželová a Roman Vencl. Premiéra 29. dubna 2017

Studio Z

  • Vladimír Fekar: Dobré mravy. Režie Anna Petrželková, 2. června 2016

Dílna

  • Kolektiv autorů: Tolik bylo dní. Režie: Hana Mikolášková. Premiéra 5. listopadu 2016
  • Dodo Gombár: Mezi nebem a ženou. Režie Dodo Gombár. Premiéra 28. ledna 2017

Ten díl přibližoval život zakladatele továrny Tomáše Bati, nový titul se naopak věnuje jeho nevlastnímu bratrovi Janu Antonínovi.

Hru připravuje duo slovenských autorů: dramatik Peter Pavlac a režisér Patrik Lančarič. Premiéra bude v lednu 2017.

„Bude to nejnáročnější titul sezony. Tvůrce zajímá osobní zaujetí J. A. Bati, s nímž po bratrovi převzal podnik. Zachycují osud člověka, který žije v čase krize, ale nevzdává se svých vizí,“ přiblížila umělecká šéfka Hana Mikolášková.

Sezonu divadlo odstartuje americkou rodinnou tragikomedií Srpen v zemi indiánů z pera současného amerického autora Tracyho Lettse.

„Klade si v ní otázku, jakou roli v životě člověka rodina hraje, jestli má člověk udržovat rodinné vazby a za jakou cenu či jestli nám naše kořeny něco přinášejí,“ popsala Mikolášková.

Past na myši, Blbec k večeři i Noc na Karlštejně

Vůbec poprvé se ve Zlíně představí Past na myši Agathy Christie, jež je považována za nejúspěšnější divadelní detektivku všech dob.

„Hra nabídne překvapivé zvraty, napínavé drama a poezii hrůzy. Pro diváky to bude vytržení z rutiny každodenních povinností,“ uvedl režisér Lukáš Kopecký, pro nějž to bude první titul, který ve Zlíně ve Velkém sále představí.

Komediální linku v dramaturgickém plánu zastupuje Blbec k večeři Francise Vebera, jehož režie se ujme Mikolášková.

„Kouzlo komedie spočívá v tom, že starou dobrou pravdu - kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá - převrací v průběhu hry tolikrát, že dostanou spravedlivě naloženo všichni zúčastnění,“ řekla.

Dramaturgie pamatovala i na klasiku. Diváci se jí dočkají v podobě Molierova Tartuffa v nastudování Pavla Kheka nebo muzikálu Noc na Karlštejně. Vrchlického drama doplnil hudbou Karel Svoboda a diváci si už více než čtyřicet let zpívají známé písničky Lásko má, já stůňu, Asi do věží a další.

„Na jedné straně je výhoda, že diváci titul dobře znají, a na straně druhé je to fakt, který nás mírně limituje. Rádi bychom připravili inscenaci, která bude ctít svou neodmyslitelnou historii a zároveň přinese něco nového,“ naznačili režiséři Michaela Doleželová a Roman Vencl.

S tímto titulem má také divadlo v plánu v sezoně 2017/18 vyrazit na české hrady.

Pro děti chystají pohádku Opice Žofka

Do malého sálu Studia Z připravil dramaturg Vladimír Fekar spolu s režisérkou Annou Petrželkovou hru o etiketě nazvanou Dobré mravy s podtitulem Divadelní manuál nejen podle Ladislava Špačka.

Netradiční prostor Dílny rozezní komorní verze šansonového recitálu Heleny Čermákové Tolik bylo dní.

Diváci se mohou rovněž těšit na titul dramatika a režiséra Doda Gombára Mezi nebem a ženou, jenž byl před několika lety s úspěchem uváděn na Malé scéně.

Na děti divadlo myslí pohádkou Opice Žofka. Na jevišti tak ožijí veselé příběhy z knížek Miloše Macourka.