Podle průzkumu by nyní v krajských volbách zvítězila ČSSD s těsným náskokem před ODS. Strany by tak znovu mohly vytvořit velkou koalici, která ve Zlínském kraji vládne již od roku 2004. (Ilustrační snímek)

Podle průzkumu by nyní v krajských volbách zvítězila ČSSD s těsným náskokem před ODS. Strany by tak znovu mohly vytvořit velkou koalici, která ve Zlínském kraji vládne již od roku 2004. (Ilustrační snímek) | foto: David Port, MAFRA

Průzkum favorizuje ve Zlínském kraji ČSSD. Přežije opět velká koalice?

  • 23
Podle aktuálního průzkumu společnosti ppm factum by v krajských volbách ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD se ziskem 21,2 procenta. Druhá ODS má zatím 20,6 procenta. Do krajského zastupitelstva by se dostali i KDU-ČSL, STAN a TOP 09 a komunisté. Krajské volby se konají 12. a 13. října.

Hodně těsný souboj o volební vítězství svádí ČSSD a ODS ve Zlínském kraji. Obě strany dělí podle průzkumu agentury ppm factum pro Český rozhlas pouze 0,6 procentního bodu.

Jenže pomyslná bitva o první místo v kraji se může změnit v "pouhý" střet o pozici hejtmana. Tím je nyní Stanislav Mišák, lídr ČSSD. ODS vede do voleb náměstek Libor Lukáš, který šéfoval krajskému úřadu v letech 2004 až 2008.

A pokud volby dopadnou podobným výsledkem, jak naznačuje aktuální průzkum, obě strany mohou pokračovat ve velké koalici, která kraji vládne osm let.

Jak by dopadly krajské volby

ČSSD 21,2 %

ODS 20,6 %

KDU-ČSL 12,5 %

STAN a TOP 09 12,1 %

KSČM 11,6 %

Nezávislí 4,6 %

SPO - Zemanovci 4,3 %

Zdroj: průzkum agentury ppm factum research pro Český rozhlas

"Je předčasné řešit podobu koalice. Rozhodnou až volby. Ale je vidět, že voliči neberou naše působení nijak negativně," uvedl Petr Navrátil, dvojka na kandidátce.

Podobně reagoval i Lukáš. "Pomyslnou cílovou pásku protneme v polovině října. Volby chceme samozřejmě vyhrát a obsadit post hejtmana," netají své ambice.

Právě spolupráci obou velkých stran na úrovni kraje ostře kritizují opozice a menší strany. Nespokojenost ovšem netají ani senátor Jiří Čunek, volební lídr KDU-ČSL. Právě lidovci přitom ve vedení hejtmanství figurují.

"Na kraji je cítit, že velká koalice je dávno zatuchlá. Orientace na stále stejné lidi nebo firmy je špatná. Já bych pokračování této koalice neprosazoval," uvedl Jiří Čunek, o jehož volbě do čela kandidátky se loni na podzim mluvilo jako o "vyúčtování" s lidoveckou elitou na kraji.

Volit chce 42 procent lidí

Kritici současného fungování krajského úřadu však zatím příliš preferencí neposbírali. Zřejmě nejvíce je slyšet hnutí Starostové a Nezávislí (STAN) a TOP 09, podle ppm factum by dostalo 12,1 procenta. "Pokud by volby dopadly takto, velká koalice by mohla fungovat nadále. To chceme změnit," reagoval poslanec a kandidát STAN na hejtmana Petr Gazdík.

Toho hodně popudilo kritické vysvědčení, které občanští demokraté v pondělí udělili oranžovým hejtmanů. "Přijde mně pokrytecké, pokud ODS vládne společně s ČSSD a chce ji známkovat," vysvětlil Gazdík.

Podle volebního modelu hodlá jít v kraji k volbám 42 % voličů a asi 55 % lidí hodlá využít preferenční hlasy.

Více než čtvrtina z 810 agenturou oslovených respondentů by jako hejtmana preferovala někoho jiného než pětici volebních jedniček nejsilnějších stran. Malou útěchou sociálních demokratů může být fakt, že z těchto lídrů má největší podporu (20 procent) hejtman Mišák.

Ve srovnání s minulými volbami by si výrazně pohoršila ČSSD, která před čtyřmi lety volby v regionu ovládla ziskem 35,4 procenta hlasů. "S 21 procenty bychom spokojení určitě nebyli," připustil Navrátil. Zisky ODS, lidovců i KSČM by byly přibližně stejné jako před čtyřmi lety. Podobný výsledek by si připsali i STAN, kteří minule kandidovali v koalici se Zlínským hnutím nezávislých.

Z dalších stran a hnutí jsou podle průzkumu nejblíže pětiprocentní hranici Nezávislí se 4,6 a Strana práv občanů - Zemanovci se 4,3 procenta hlasů.