Plánovaná podoba Vlachovické přehrady | foto: vizualizace: Povodí Moravy

Chystaná Vlachovická přehrada má být zásobárnou vody i turistickým rájem

  • 6
Vlachovickou přehradu, která má vyrůst poblíž Valašských Klobouk, chce vláda, Zlínský kraj i Povodí Moravy. Teď se společně snaží, aby ji přijali za svou i lidé z jejího okolí.

Bude to obrovský zásah do přírody, přinese ale samá pozitiva. Tak se dá shrnout informace, kterou si mělo odnést několik desítek lidí z veřejného setkání na téma Vlachovická přehrada. Konalo se nedávno ve Valašských Kloboukách a bylo první z mnoha, jak uvedl náměstek hejtmana Josef Zicha.

„Je velmi důležité, aby do toho lidé viděli, aby přesně věděli, co se bude v které fázi dělat a jaký to bude mít dopad,“ potvrdil Zicha, který je zároveň starostou Vysokého Pole, jedné z obcí, jichž se stavba týká.

Vzniknout proto má i speciální webová stránka, na níž bude Povodí zveřejňovat aktuální informace z příprav.

Přehrada bude oproti dosud největší nádrži v regionu – přehradě ve Slušovicích – trojnásobná.

Zásobárna pitné vody, rekreace, rybolov

Nejvíc dotčených obcí je sedm, kromě Vysokého Pole i Drnovice, Újezd u Valašských Klobouk, Vlachova Lhota, Vlachovice–Vrbětice a Tichov. Jenomže přehrada promění celou lokalitu, z jižního Valašska, místa zatím nepříliš navštěvovaného, by se díky kombinaci přehrady a nezničené přírody v kopcích mohl stát turistický ráj.

Vlachovická přehrada

Mapka s vyznačenou plochou vodní nádrže
  • 29 milionů metrů krychlových bude objem nádrže
  • 212,9 hektarů činí plocha zátopy
  • 40 metrů je předpokládaná maximální výška hráze, bude zemní sypaná
  • 5,5 miliardy korun jsou předpokládané náklady celého projektu, včetně kompenzačních opatření, samotná přehrada se odhaduje na 2,5 miliardy korun

„Přehrada totiž bude sloužit nejen jako zásobárna pitné vody, ale část také k rekreaci a rybolovu,“ konstatoval šéf Povodí Moravy Václav Gargulák.

Základní údaj, z něhož se vychází, je ten, že region přehradu nutně potřebuje a má vlastně štěstí, že je tady ještě dostatek vody, aby se naplnila.

„Takových lokalit není v rámci republiky mnoho,“ upozornil Gargulák. „Vlachovice jsou navíc velmi příznivé terénem. Přehrada bude mít kapacitu, ačkoliv zátopa nebude extrémně velká.“

Podle vydatnosti zdrojů se předpokládá, že by se naplnila do tří čtyř let při zachování minimálních průtoků vody v řekách a potocích.

Na studii už se pracuje

Aktuálně se pracuje na studii takzvaně přírodě blízkých opatření, tedy jak přehradu postavit tak, aby hladce zapadla do krajiny. Zároveň se řeší i změny v dopravě.

Voda totiž zatopí silnici, která v současnosti spojuje Vysoké Pole a Vlachovu Lhotu, a proto se hledá nová trasa. Zatím se mluví o tom, že povede kolem přehrady, pod Drnovicemi a Tichovem.

„Tato situace nám dává možnost postavit novou silnici na vyšší úrovni tak, aby z toho těžili jak lidé, tak firmy. Obce bude míjet a uleví jim od současné dopravy,“ prohlásil Zicha.

Výstavba silnice a vodního díla by se měly potkat, ačkoliv harmonogram prací je ještě hodně hrubý. Do konce tohoto roku Povodí předloží vládě studii přírodě blízkých opatření. Ta napoví třeba to, jaké je v místě podloží, a tedy jakou technologií se bude stavět.

Do poloviny května následujícího roku pak skončí majetková projednání. I to je velmi podstatné, protože teprve pak se zcela přesně vymezí zátopa a také pozemky, které se budou vykupovat.

Jaká bude cena za pozemky?

Na přelomu let 2018 a 2019 by mohly být jasné podmínky pro výkup pozemků. Pak budou zbývat tři zásadní milníky. Zhruba v roce 2022 se může žádat o stavební povolení, o tři roky později začít se stavbou a za další tři roky začít s napouštěním hotové přehrady.

Taková varianta ale představuje naprosto ideální scénář. Bodů, na kterých se celý projekt může zadrhnout, je řada. Stěžejní bude třeba výkup pozemků. Cena se dá zhruba odhadovat na 150 korun za metr čtvereční, právě za takovou částku se totiž nyní vykupují pozemky pro vodní dílo Skalička u Hranic.

„Z principu rovnosti by ta cena měla být stejná,“ podotkl Gargulák.

To je základní částka, cena stavebních pozemků či staveb je vyšší. V místě budoucí přehrady je ale budov jen minimum.

Povodí má na průzkumy a přípravu vyčleněných 40 milionů korun.

„Vlachovice patří mezi prioritní lokality, a to i s ohledem na potřebu zajištění dostatečných vodních zdrojů v regionu,“ konstatovala už dříve mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Laická veřejnost v posledních letech zaznamenává nedostatek vody ve vodních tocích i studnách, informací o tom, jak pomalu se plní zásoby spodní vody, je také dostatek.

Podle odborníků je ale situace mnohem dramatičtější. V rámci celoevropského srovnání má Česká republika třetí nejnižší zásoby vodních zdrojů. Hůř je na tom jen Malta a Kypr.