Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště chystá revoluční ulici, přednost budou mít cyklisté před auty

  19:20aktualizováno  19:20
V jedné z ulic Uherského Hradiště plánují představitelé města zřídit speciální zónu, kde by jízdní kola měla lepší podmínky než auta. Bude to inspirace pro zbytek země.

Uherské Hradiště už před dvěma lety zavedlo v jedné z ulic smíšené pruhy pro cyklisty a auta, teď město chystá další novinku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nebude vadit, když po ní vedle sebe pojede na kole třeba celá rodina - řidič tam zařadí maximálně dvacetikilometrovou rychlost a cyklisty nesmí nijak ohrozit.

Speciální ulice uzpůsobená cyklistům zatím nikde v Česku nefunguje. V Uherském Hradišti však s revoluční novinkou už počítají.

„Vyhovovala by nám v části jedné slepé ulice. Jiná opatření se tam nehodí a zóna by ke zklidnění byla ideální,“ upřesnil Dušan Pavlíček z hradišťského odboru správy majetku města.

Cyklistická zóna

Tento pojem je zatím pouze v návrhu chystané novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích. Podle něj by mohli takovou ulici využívat cyklisté po celé její šířce. Vjezd má být povolen jen některým vozidlům, řidiči smí jet maximálně rychlostí 20km/h a nesmí cyklisty ohrozit. Jízdní kola by ale neměla absolutní přednost. Hodí se na místa, kde je velká frekvence cyklistů, ale jiné opatření není vhodné.

Takzvanou cyklistickou zónu se snaží ministerstvo dopravy teprve dostat do zákona. Hradiště, které je v Česku dávané za vzor propojení různých druhů dopravy, je tak znovu v předstihu.

„Vzájemná ohleduplnost cyklistů, aut a chodců je tady roky zakotvená. Mohlo by to tady fungovat dobře,“ prohlásil národní cyklokoordinátor Jaroslav Martínek.

Například v Rakousku nebo Německu už se s ulicemi vyhrazenými pro jízdní kola turisté setkávají. Cyklistická zóna tam vypadá podobně jako klasická pěší nebo obytná zóna. Místo chodců však patří kolům.

„Nejde ale o absolutní přednost před auty, spíš o větší bezpečí a ohleduplnost,“ zdůraznil Martínek.

Zhruba dvousetmetrový úsek v hradišťské ulici Za Alejí leží poblíž řeky Moravy a vede kolem základní školy.

Studie s ním počítá jako se součástí trasy, která by cyklistům usnadnila průjezd od Starého Města přes železniční přejezd, hráz řeky Moravy, sídliště Mojmír a Štěpnice až k železničnímu podjezdu nedaleko nemocnice. Tam zatím trasa pro jízdní kola není řešená.

Cyklisté tvoří v souměstí skoro čtvrtinu dopravy

Do části určené více pro cyklisty by mohla vjet jen auta dopravní obsluhy. Například rodiče, kteří vozí děti do školy, nebo pedagogové by vozy nechávali na novém parkovišti o pár desítek metrů dál.

„Trochu jsme s tím ale předběhli legislativu. A může se stát, že zákon bude nakonec schválený jinak,“ upozornil místostarosta Zdeněk Procházka, který má dopravu v kompetenci.

Faktem je, že Hradiště i díky rovinatému terénu patří mezi města s nejvyšším počtem cyklistů. Tvoří skoro čtvrtinu veškeré dopravy v souměstí Staré Město, Uherské Hradiště a Kunovice (více zde).

Cyklotrasy samotným Hradištěm měří kolem 20 kilometrů a po těch nejvíce frekventovaných místech denně projede asi 3 400 jezdců. Radnice se navíc snaží dopravu skloubit a posílit natolik, že často jako první v republice tady cyklisté narazí na novinky.

Město plné cyklistických specialit

Například když se Richard Karlík vrací z pošty v centru města do místní části Jarošov, narazí na zajímavosti, které jsou v Česku pořád výjimečné.

„Na Palackého náměstí jedu vlastně v protisměru, protože řidiči tady mohou jet jen opačným směrem než já,“ vysvětluje spokojeně.

Pak ho čeká semafor přes hlavní frekventovanou křižovatku, kterou však nepřejíždí přes přechod pro chodce, ale po cyklopruhu hned vedle automobilů. A domů pak pokračuje po vyznačeném pruhu, na kterém se nemusí vyhýbat chodcům, protože po něm chodit nesmějí.

Loni tady také zprovoznili smíšené pruhy na okrajích silnic, do kterých mohou vjet cyklisté i automobily (čtěte zde). A jako pilotní projekt zavedli i uzamykatelné boxy na kola.

Uherské Hradiště pořídilo zatím deset boxů k vlakovému nádraží, pokud bude...

Letos zkouší i volnou jízdu cyklistů v zavedené pěší zóně na obou hlavních náměstích v centru (přečtěte si zde). 

„Stížnosti chodců a řidičů na cyklisty jsou tady výjimečné,“ ujistil šéf hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Na stavbách se pracuje pomalu, zlobí se lidé ve Zlíně a sepsali petici

Ve Zlíně sepisují protestní petici proti zdlouhavé opravě křižovatky ulic...

Kvůli opravám dvou příjezdových cest na největší zlínské sídliště Jižní Svahy vznikla petice. Lidé v ní dávají najevo...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz