Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti se chtějí živit v jiném oboru, než který studují, ukázal průzkum

  13:59aktualizováno  13:59
Čtyři z deseti studentů ve Zlínském kraji se hodlají věnovat jiné profesi, než kterou studují. Vyplývá to z pilotního testování, které udělala zlínská Univerzita Tomáše Bati. MF DNES má jeho výsledky k dispozici.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se před lety rozhodoval, kam půjde po základní škole, strojírenský učňák byl pro něj jasný.

„Máme to v rodině. Nijak mě to sice netáhlo, ale nebránil jsem se. Doma byli rádi, že se vyučím a budu mít jistou práci,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletý Ondřej z Uherského Hradiště.

Místní strojírenská škola Mesit byla v regionu známá. Během tří let ale Ondra zjistil, že víc než soustružení a vrtání ho baví informatika, technika a výkresy. Výuční list pak doplnil maturitní zkouškou na elektrotechnické škole a dnes pracuje ve firmě, která vyrábí bezpečnostní systémy. Ke strojařině už se vrátit nechce.

Podobný scénář se opakuje u řady dalších středoškoláků ve Zlínském kraji. Průzkum, který mezi nimi dělali odborníci z Univerzity Tomáše Bati, prokázal, že zhruba čtyřicet procent chce pracovat v jiném oboru, než studují.

„Vypadá nelogicky ptát se školáků z učebního oboru s jasným zaměřením na to, jakému povolání se chtějí věnovat. Ale jak se ukazuje, i tady mají někteří o své budoucnosti jinou představu,“ upozornila Zuzana Dohnalová, zástupkyně ředitele Ústavu ekonomie zlínské univerzity.

S dalšími odborníky dala dohromady softwarový program, díky kterému informace od studentů získala. Jde o dotazník rozdělený do pěti částí a určený pro studenty posledních ročníků středních škol.

Zapojila se padesátka středních škol v kraji

Testovacím průzkumem prošlo 49 ze 71 středních škol v kraji. Speciální software s dotazníkem bude mít od letoška k dispozici krajský úřad, který poznatky také využije.

„Profesnímu zaměření dětí ze základních škol jsme se už v minulosti věnovali. Teď přicházejí na řadu středoškoláci,“ konstatoval radní za školství Petr Navrátil.

Až se mu odpovědi na konci školního roku vrátí, bude mít spoustu informací.

„Například o tom, o jaké profese mají studenti zájem a jaké zase dělat vůbec nechtějí,“ naznačila Dohnalová.

Odpovědí je ale mnohem víc. Například jestli by mladí lidé rádi pracovali v tomto kraji, nebo mimo region, jestli mají v plánu podnikat, nebo se naopak nechat zaměstnat a jak vypadá dvacítka nejpreferovanějších povolání.

Vysněné profese: lékař, advokát, stavební inženýr, psycholog

Z prvního testování už je jasné, čemu školáci dávají přednost. Většina chce být zaměstnancem a věnovat se tomu, co je dlouhodobě baví. Za prací nechtějí jezdit nijak daleko a řada učňů počítá s tím, že si dodělá maturitu.

Na horní příčce konkrétních profesí, kterým se chtějí věnovat, je lékař, stavební inženýr, advokát nebo psycholog.

„Máme zkušenosti s tím, že zhruba dvacet procent našich studentů nakonec dělá něco úplně jiného. Třeba se tady vyučí kuchařem a pak jezdí s kamionem. Ale to není vina školy, ale třeba i podnikatelů, kteří jim nenabízejí odpovídající mzdu,“ poznamenal ředitel Střední školy hotelové a služeb v Kroměříži Petr Hajný.

Naprostý nezájem mají studenti o práci fakturanta, leteckého mechanika nebo technika gumárenské a plastikářské výroby. Zrovna poslední dva obory přitom kraj díky velkým leteckým i gumárenským firmám nutně potřebuje.

Jestli výsledky dotazníku změní nabídku středních škol v tomto regionu, není zatím jisté. Podle Navrátila se informace mohou hodit nejen samotným školám, ale i zaměstnavatelům, úřadu práce nebo poradenským firmám.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz