Odklízení trosek po požáru v podniku Remiva v Chropyni. (15. 4. 2011)

Odklízení trosek po požáru v podniku Remiva v Chropyni. (15. 4. 2011) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Odpad z Remivy neskončil na skládce, tvrdí anonym. Chropyně to vyvrací

  • 0
Společnost Remiva chce v Chropyni znovu spustit linky na zpracování odpadu. V souvislosti s tím dorazila na radnici anonymní stížnost, která tvrdí, že odpad z loňského požáru v této firmě neputoval na skládky nebezpečného odpadu, ale do areálu bývalé cihelny v Olomouci. Chropyně toto tvrzení vyvrací.

Remiva, která chce na začátku léta znovu spustit linky na zpracování plastového odpadu, začíná v Chropyni budovat protipožární opatření. Práce mají zajistit, že se nebude opakovat loňský požár, který společnost téměř zničil a který se rozsahem i škodou stal největším v historii kraje.

Zároveň s informacemi o obnovení provozu však do Chropyně dorazila anonymní stížnost na to, jakým způsobem se ukládala stavební suť z požářiště.

Pisatel stížnosti, která měla na obálce razítko olomoucké pošty, tvrdí, že se odpad z požářiště nevozil na specializované skládky nebezpečného odpadu, ale do areálu zrušené cihelny v Olomouci, kde může v budoucnu poškodit životní prostředí.

Úřady doložily, že autor dopisu neměl pravdu

I když jde o anonymní zprávu, zaměstnala několik úřadů. Kraj, městský úřad v Kroměříži i Česká inspekce životního prostředí však uvedly, že informace nejsou pravdivé. Inspekce se několikrát vydala přímo do olomoucké cihelny, aniž by předem varovala jejího majitele.

"Při žádném z místních šetření nebylo zjištěno nic, co by dokazovalo, že do areálu byl navážen materiál z požáru v Chropyni," píše ve svojí zprávě Judita Adamová z České inspekce životního prostředí.

Kraj pak přidává seznam skládek, na které se odpad odvážel, a odborníci na životní prostředí z radnice v Kroměříži dodali, že odpad se evidoval a přepravní listy dokazují, že se dostal tam, kam měl.

"Doklady jsou v pořádku. Nebezpečný odpad prochází několikastupňovou kontrolou," uvedla vedoucí městského odboru životního prostředí Božena Ševčíková. Ani rozbory sutě, půdy a vody, které se po požáru několikrát opakovaly, neprokázaly znečištění, které by mohlo ohrozit zdraví lidí.

Město ukázalo anonym na svém webu

Vedení radnice na anonym zareagovalo tím, že jej vyvěsilo na webu města a postupně k němu přidalo vyjádření jednotlivých úřadů. Podle starostky města Věry Sigmundové to všechno ukazuje, že jde o uměle vyvolaný problém.

"Tušili jsme to. Hodně mi vadí, že je ta stížnost anonymní a že vlastně nevíme, komu odpovídáme. Teď už se autor nepřihlásí, když se ukázalo, že neměl pravdu," podotkla Sigmundová.

Lidé ve městě mají z dalšího spuštění recyklačních linek Remivy strach. Protesty proti němu ale neorganizují. Firma totiž bude zpracovávat jen malou část toho co dřív. "Začít chceme na přelomu května a června. Linky ale budou jen tři," naplánoval jednatel společnosti Miroslav Vala. Původně jich měla Remiva patnáct.

Méně linek na zpracování odpadů ale znamená i méně pracovníků. Zatímco před požárem firma zaměstnávala 75 lidí, z toho část se zdravotním znevýhodněním, nyní počítá zhruba s třetinou.

Požár poškodil tři firmy, Remivu nejvíc. Proč začalo hořet, se stále neví.