Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpad z Remivy neskončil na skládce, tvrdí anonym. Chropyně to vyvrací

  9:15aktualizováno  9:15
Společnost Remiva chce v Chropyni znovu spustit linky na zpracování odpadu. V souvislosti s tím dorazila na radnici anonymní stížnost, která tvrdí, že odpad z loňského požáru v této firmě neputoval na skládky nebezpečného odpadu, ale do areálu bývalé cihelny v Olomouci. Chropyně toto tvrzení vyvrací.

Odklízení trosek po požáru v podniku Remiva v Chropyni. (15. 4. 2011) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Remiva, která chce na začátku léta znovu spustit linky na zpracování plastového odpadu, začíná v Chropyni budovat protipožární opatření. Práce mají zajistit, že se nebude opakovat loňský požár, který společnost téměř zničil a který se rozsahem i škodou stal největším v historii kraje.

Zároveň s informacemi o obnovení provozu však do Chropyně dorazila anonymní stížnost na to, jakým způsobem se ukládala stavební suť z požářiště.

Pisatel stížnosti, která měla na obálce razítko olomoucké pošty, tvrdí, že se odpad z požářiště nevozil na specializované skládky nebezpečného odpadu, ale do areálu zrušené cihelny v Olomouci, kde může v budoucnu poškodit životní prostředí.

Úřady doložily, že autor dopisu neměl pravdu

I když jde o anonymní zprávu, zaměstnala několik úřadů. Kraj, městský úřad v Kroměříži i Česká inspekce životního prostředí však uvedly, že informace nejsou pravdivé. Inspekce se několikrát vydala přímo do olomoucké cihelny, aniž by předem varovala jejího majitele.

Fotogalerie

"Při žádném z místních šetření nebylo zjištěno nic, co by dokazovalo, že do areálu byl navážen materiál z požáru v Chropyni," píše ve svojí zprávě Judita Adamová z České inspekce životního prostředí.

Kraj pak přidává seznam skládek, na které se odpad odvážel, a odborníci na životní prostředí z radnice v Kroměříži dodali, že odpad se evidoval a přepravní listy dokazují, že se dostal tam, kam měl.

"Doklady jsou v pořádku. Nebezpečný odpad prochází několikastupňovou kontrolou," uvedla vedoucí městského odboru životního prostředí Božena Ševčíková. Ani rozbory sutě, půdy a vody, které se po požáru několikrát opakovaly, neprokázaly znečištění, které by mohlo ohrozit zdraví lidí.

Město ukázalo anonym na svém webu

Vedení radnice na anonym zareagovalo tím, že jej vyvěsilo na webu města a postupně k němu přidalo vyjádření jednotlivých úřadů. Podle starostky města Věry Sigmundové to všechno ukazuje, že jde o uměle vyvolaný problém.

"Tušili jsme to. Hodně mi vadí, že je ta stížnost anonymní a že vlastně nevíme, komu odpovídáme. Teď už se autor nepřihlásí, když se ukázalo, že neměl pravdu," podotkla Sigmundová.

Lidé ve městě mají z dalšího spuštění recyklačních linek Remivy strach. Protesty proti němu ale neorganizují. Firma totiž bude zpracovávat jen malou část toho co dřív. "Začít chceme na přelomu května a června. Linky ale budou jen tři," naplánoval jednatel společnosti Miroslav Vala. Původně jich měla Remiva patnáct.

Méně linek na zpracování odpadů ale znamená i méně pracovníků. Zatímco před požárem firma zaměstnávala 75 lidí, z toho část se zdravotním znevýhodněním, nyní počítá zhruba s třetinou.

Požár poškodil tři firmy, Remivu nejvíc. Proč začalo hořet, se stále neví.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Ve Zlínském kraji zase přibývá členů ODS, lidovci a komunisté vymírají

(ilustrační snímek)

Pirátům, SPD Tomia Okamury, ale také ODS ve Zlínském kraji přibývají členové. Naopak lidovců či komunistů je čím dál...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Najdete na iDNES.cz