Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Požár v „čunkodomku“ mohly zbrzdit protipožární dveře. Byly prokopnuté

  16:00aktualizováno  16:00
Před dvěma týdny kontrolovali odborníci protipožární dveře v bytovce ve vsetínské místní části Poschla. V úterý, kdy v ní vypukl požár, však byly znovu poničené a nemohly tak zabránit šíření kouře. Proč začalo v takzvaném čunkodomku pro sociálně nepřizpůsobivé hořet, zatím jisté není.

U požáru a následné evakuace lidí zasahovalo větší množství hasičských jednotek. | foto: HZS Zlínského kraje

„Všude byl hustý dým, lidé nemohli dýchat a neměli kudy utéct. Děti házeli z oken, aby je zachránili, dole jsme je chytali do náručí a do peřin,“ vypráví Vojtěch Jano s pohledem upřeným na sousední bytovku.

O tom, že úterní odpoledne ve vsetínské místní části Poschla bylo dramatické, není pochyb. Ještě druhý den ráno jsou lidé, kteří ho prožili, vystrašení. V jedné z montovaných kontejnerových staveb, v nichž žijí výhradně romské rodiny, totiž hořelo a nejméně na několik příštích dnů je neobyvatelná.

Jenomže podle dosavadních výsledků vyšetřování se situace tak vyhrotit nemusela. Hořet začalo na chodbě v prostoru hlavního vstupu do domu. Ten ovšem zároveň slouží jako nouzový a nesmí tam být uloženo nic hořlavého. Když už požár vznikl, stačilo by zavřít protipožární dveře, které jsou v každém z poschodí.

„Před dvěma týdny jsme dělali jejich revizi. Za tu dobu se z nich ztratilo kování, mechanismus na automatické zavírání a některé jsou prokopnuté,“ popsal místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Svůj účel proto splnit nemohly a dlouhé chodby, které se táhnout celým domem, se rychle zaplnily kouřem. Zasáhl všech osmnáct bytů. Situaci pak zcela ovládla panika, v níž lidé skákali a vyhazovali děti z oken horního patra třípodlažního domu.

Zhruba třicet lidí, převážně dětí, převezli záchranáři do nemocnic ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Zlíně. Vesměs proto, že se nadýchali kouře, dva měli poraněný kotník. Ve vsetínské nemocnici skončilo na pozorování sedm dětí, druhý den byli všichni pacienti propuštěni.

Dalších asi padesát lidí převezl hasičský autobus do kulturního zařízení na sídlišti Sychrov, kde zatím radnice zřídila evakuační centrum s lůžky a spacáky. Nikdo tam však nenocoval, všichni se rozešli k příbuzným.

„Protože se o ně nepostarali. Nabídli jim jen čaj, ale ti lidé tady stáli v ponožkách, neměli nic,“ zlobil se Dušan Tulej ze sousední bytovky.

To však vedení města odmítá. „Nabídli jsme nutnou pomoc, kterou potřebovali. Před odjezdem měli možnost jít v doprovodu hasičů do svého bytu. Peníze ani nic jiného jim neshořelo,“ popsal starosta Vsetína Jiří Čunek.

Co přesně začalo hořet jasné není, ve hře však zůstává jak nedbalostní čin, tak i úmysl.

V příštích dnech začne sanace domu. Protože jde o stavbu z mobilních kontejnerů, bude čištění otázkou několika dnů. Stěny jsou omyvatelné, specializovaná firma je tak pouze vydezinfikuje a vyčistí od sazí a kouře.

Takzvané čunkodomky město postavilo v roce 2006, když se rozhodlo zbourat pavlačový dům v centru. V něm žili sociálně nepřizpůsobiví lidé, často s dluhy na nájemném.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Najdete na iDNES.cz