Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský kraj žije poutní turistikou, v Kroměříži jí věnují veletrh

  11:02aktualizováno  11:02
Mapy tras nebo podrobné popisy cest s radami, kde se levně najíst či přespat. I takové konkrétní rady nabízí poutní veletrh v Kroměříži, který odstartoval v pátek a jehož centrem je až do neděle Arcibiskupský zámek.

Poutní stezky brzy mohou Velehrad spojit i se Slovenskem. Zájem o ně stoupá. | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Třídenní veletrh Poutních dnů v Kroměříži oficiálně odstartoval poutní sezonu ve Zlínském kraji.

"Poutnictví je rozhodně téma, které je lidem velmi blízké. Každým rokem nám roste počet vystavovatelů a roste i zájem návštěvníků, a to i zahraničních," řekl kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma.

Letošní veletrh zaplní také prostory Muzea Kroměřížska, chrámu svatého Mořice a Velkého náměstí.

Nabídne na tři desítky vystavovatelů nejen z Česka, ale i okolních států. V Muzeu Kroměřížska představí známá poutní místa, ale i ta, o kterých se ví jen málo.

Návštěvníci se díky tomu dozvědí, kudy se vydat, kde se mohou cestou najíst nebo přespat. A také jaké zajímavosti uvidí v okolí poutního místa. K dispozici budou i termíny naplánovaných poutí.

"Poutní turismus není masová záležitost, přesto může do Zlínského kraje nalákat tisíce nových návštěvníků," tvrdí ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

Italové byli spokojení

Už v loňském roce to agentuře pomohli ověřit turisté z Itálie, pro které sestavila speciální třináctidenní itinerář cesty napříč krajem.

Ten vedl z Kroměříže na Svatý Hostýn, odtud přes poutní kostel ve Štípě na Velehrad a zpátky přes Luhačovice až do Rožnova pod Radhoštěm. Nevynechává ani Maleniska, Provodov nebo Pustevny. Ukázal nejen místa duchovní, ale také přírodu od vinic na Slovácku po kopcovité Valašsko.

A trasa sklidila úspěch. "Kolegové z Itálie nás požádali, abychom vytvořili i zkrácenou verzi pro školní výlety," dodala Daňová.

Momentálně trasu nabízí pět největších cestovních kanceláří v Itálii, které se na poutní turistiku specializují.

Na veletrhu v Kroměříži se představí i nejvýznamnější poutní stezka v kraji, tedy trasa z Hostýna na Velehrad, dlouhá zhruba 66 kilometrů. Poutníci však mohou urazit i mnohem delší trať.

"Vyznačená je stezka už ze Svatého Kopečku u Olomouce přes Hostýn a Velehrad až ke kapli svatého Antonínka nad Blatnicí," uvedl předseda Matice svatohostýnské Lubomír Vývoda.

Ani tam ale nekončí a už nyní se připravuje její pokračování přes slovenské hranice do Šaštína (více zde). Značená je speciálními poutními značkami a v budoucnu se má dostat i do turistických map.

Chybí ubytovny a jídelny

Co zatím ve Zlínském kraji, ale i celé zemi schází, je větší poutní infrastruktura. Hlavní stezka je vyznačená, nabízí odpočívadla s citáty z Písma nebo informací, kolik kilometrů poutník urazil a kolik mu zbývá do cíle.

"V zahraničí je součástí poutní cesty i síť ubytoven a jídelen, kde se poutník může najíst a vyspat s minimálními náklady," vysvětlila Daňová.

Pro návštěvníky poutních dnů Arcibiskupský zámek připravil speciální zlevněnou vstupenku na prohlídkovou trasu Via Unesco, která zahrnuje historické sály, věž a Květnou zahradu.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Najdete na iDNES.cz