V roce 2012 se do věže baziliky na Hostýně vrátily zvony.

V roce 2012 se do věže baziliky na Hostýně vrátily zvony. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jeřáb už vyzdvihl na baziliku na Svatém Hostýně všech sedm zvonů

  • 0
Bazilika na Svatém Hostýně už má i poslední chybějící zvon. Poslední ze sedmi zvonů dorazil v sobotu, o dva dny později ho mohutný jeřáb vyzvedl do věže. Všechny zvony dohromady se rozeznějí v sobotu 18. srpna.

"Ty dvě noci jsme strávili v autě u zvonu a hlídali," říká Josef Psík z Matice svatohostýnské. I když se usmívá, únava je na něm znát.

Patří k těm, kteří prosadili veřejnou sbírku na zvony. Ohlas, který měla, překvapil i samotné organizátory. Většina z potřebných sedmi milionů se vybrala v průběhu jediného roku a bazilika díky tomu bude mít v každé z věží po čtyřech zvonech.

"Teď tam byly dva, ale jeden prasklý, takže se zvonilo jen jedním. A to je na takové místo, jako je Hostýn, málo," říká Psík, zatímco několik mužů opatrně odsekává okenNí rám ve věži. Zvon je totiž v nejširším místě jen o několik centimetrů užší než okno.

Jeřáb k bazilice přijíždí krátce před 19. hodinou a čeká na něj několik desítek lidí, kteří si nezvyklou podívanou nechtějí nechat ujít. Jako první stoupá do výšky srdce zvonu, pak samotný více než 1 600 kilogramů vážící zvon.

Zvony se poprvé rozezní na stoleté výročí

Když je bezpečně uvnitř, rozezní se zvony v sousední věži. To pár mužů vystoupalo po žebřících, aby zatahali za provazy. Zřejmě naposledy - roli zvoníka totiž v bazilice na Svatém Hostýně brzy převezme elektrika.

Na nové zvony čekal Hostýn od roku 1942, kdy vojáci zabavili ty původní měděné pro válečné účely. Odlili je v německém Pasově a většina jich na Hostýn přijela už na začátku května. Jen zvon, který nese jméno svatého Jana Sakrandera, měl výrobní vadu a odlévali jej proto znovu. Přesto na své místo přijel včas.

Poprvé se mají nové zvony rozeznít v sobotu 18. srpna, kdy na Hostýně vyvrcholí oslavy sto let od korunovace Panny Marie Svatohostýnské. "Šlo tehdy o mimořádnou událost. Lidé se nejen složili na korunky, ale korunovace se zúčastnilo mimořádné množství poutníků," připomněl arcibiskup Jan Graubner.

Letošní oslavy trvají už od začátku roku, nejbližší akcí teď bude sobotní vernisáž Mariánské korunovační výstavy v zámku v Bystřici pod Hostýnem. Ta nabídne třeba původní pouzdro, ve kterém byly korunky uloženy nebo obraz Panny Marie Svatohostýnské z roku 1655, které nejsou normálně k vidění. Výstava potrvá do 26. srpna.