Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koštům slivovice a vína hrozí konec, návrh zákona s nimi nepočítá

  20:20aktualizováno  20:20
Poslanecká sněmovna momentálně projednává zákon o ochraně zdraví, který z akcí, kde lze podávat alkohol, vynechává košty pálenek a vína. Jejich pořadatelé i mnozí politici to považují za nesmysl.

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Oblíbený košt pálenek se v Tlumačově na Zlínsku nedávno konal už počtrnácté. Šedesátka účastníků ochutnala a obodovala desítky vzorků slivovice a dalších domácích pálenek.

„Lidé, kteří pěstují ovoce, se rádi přijdou pochlubit s tím, co se jim podařilo vypálit. Zároveň se společně pobaví a zazpívají si. Nechodí se jen opít,“ popsal Miroslav Šoltys, který se podílí na organizaci akce.

Není přitom vyloučené, že oblíbenou událost pořádali letos v Tlumačově naposledy. Důvodem je vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který už má za sebou v Poslanecké sněmovně první čtení. S košty pálenek nebo vína totiž do budoucna nepočítá.

V klíčovém paragrafu 14, který vyjmenovává příležitostné akce, na nichž v budoucnu bude možné prodávat alkohol, zmíněné události zcela chybí. Návrh zákona mluví pouze o „možnosti nabízení alkoholu na výročním trhu a veřejnosti přístupné slavnosti, konkrétně u lihovin pak dokonce pouze o kulturních a tanečních akcích“.

Poslanci se chystají zákon změnit

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamunová se snaží obavy mírnit. „Masopusty, košty vína či slivovice lze považovat za veřejnosti přístupné slavnosti či kulturní akce, na kterých je příležitostný prodej alkoholických nápojů povolen. Prodej lihovin ale bude muset být písemně oznámen správci spotřební daně, a to nejpozději pět pracovních dnů před zahájením prodeje,“ řekla Šalamunová MF DNES.

Strach z metanolu je pryč. Lidé v Česku už zase pijí tvrdý alkohol

Navíc je dost dobře možné, že Sněmovna podobu zákona ještě změní. „Návrh zákona, zejména co se týká části věnované alkoholu, byl dost psán od stolu,“ podotkl poslanec Radek Vondráček (ANO).

S kolegy jej probíral na ústavně právním výboru a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví chystají několik pozměňovacích návrhu. „Týkají se i zákazu koštů,“ potvrdil Vondráček.

Do druhého čtení by zákon mohl jít už v tomto týdnu. „Jde o jeden z dalších nesmyslů, kterými nás vláda zásobuje. Věřím, že rozumná část Poslanecké sněmovny napříč politickým spektrem je připravena zákon výrazně změnit,“ reagoval poslanec a místostarosta Suché Loze Petr Gazdík (STAN).

Lidé nevěří, že zákaz projde

Nejen na Slovácku, ale také na Valašsku a v dalších částech kraje mají košty letité kořeny, patří k tradičnímu způsobu života. „Na koštech se nescházejí alkoholici, ale gurmáni, kteří pití rozumějí. Zákaz podobných akcí povede lidi jen k vědomému porušování zákona,“ sdělil lidovecký senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek.

Jen před několika dny si užili obecní košt slivovice také v Lačnově. Tamní starostka Marie Vlčková stále věří, že ne naposledy. „Už jsme přišli o veřejné zabijačky, košt jsme také jednou vynechali kvůli metanolové aféře,“ připomněla.

Švestky podle ní pěstuje v Lačnově na zahradě téměř každý. „Lidé z nich s láskou dělají kvas a vypálený alkohol rádi poměřují. Dědinu to stmeluje, všichni se na košt těší. Byla by škoda o něj přijít,“ podotkla Vlčková.

Stejný názor má Dušan Ondráš ze spolku Přátelé vína v Jalubí, kde pořádají i košty tohoto nápoje.

„Nepřipouštím si, že by zákaz koštů mohl projít. Kdo bude chtít pít, cestu si vždycky najde. Navíc košt je kulturní záležitostí, při které lidé mají možnost víno poznat a popovídat si o něm,“ zmínil Ondráš.

Návrh tolik diskutovaného zákona chce snížit vliv škodlivých účinků návykových látek, tedy i alkoholu. Prioritou má být především zvýšení ochrany zdraví zejména u dětí a mladistvých.

„Zároveň je zákon zaměřen na snížení dopadů škod působených alkoholem v rovině sociální, bezpečnostní a hospodářské,“ doplnila Šalamunová.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz