Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koštům slivovice a vína hrozí konec, návrh zákona s nimi nepočítá

  20:20aktualizováno  20:20
Poslanecká sněmovna momentálně projednává zákon o ochraně zdraví, který z akcí, kde lze podávat alkohol, vynechává košty pálenek a vína. Jejich pořadatelé i mnozí politici to považují za nesmysl.

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Oblíbený košt pálenek se v Tlumačově na Zlínsku nedávno konal už počtrnácté. Šedesátka účastníků ochutnala a obodovala desítky vzorků slivovice a dalších domácích pálenek.

„Lidé, kteří pěstují ovoce, se rádi přijdou pochlubit s tím, co se jim podařilo vypálit. Zároveň se společně pobaví a zazpívají si. Nechodí se jen opít,“ popsal Miroslav Šoltys, který se podílí na organizaci akce.

Není přitom vyloučené, že oblíbenou událost pořádali letos v Tlumačově naposledy. Důvodem je vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který už má za sebou v Poslanecké sněmovně první čtení. S košty pálenek nebo vína totiž do budoucna nepočítá.

V klíčovém paragrafu 14, který vyjmenovává příležitostné akce, na nichž v budoucnu bude možné prodávat alkohol, zmíněné události zcela chybí. Návrh zákona mluví pouze o „možnosti nabízení alkoholu na výročním trhu a veřejnosti přístupné slavnosti, konkrétně u lihovin pak dokonce pouze o kulturních a tanečních akcích“.

Poslanci se chystají zákon změnit

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamunová se snaží obavy mírnit. „Masopusty, košty vína či slivovice lze považovat za veřejnosti přístupné slavnosti či kulturní akce, na kterých je příležitostný prodej alkoholických nápojů povolen. Prodej lihovin ale bude muset být písemně oznámen správci spotřební daně, a to nejpozději pět pracovních dnů před zahájením prodeje,“ řekla Šalamunová MF DNES.

Strach z metanolu je pryč. Lidé v Česku už zase pijí tvrdý alkohol

Navíc je dost dobře možné, že Sněmovna podobu zákona ještě změní. „Návrh zákona, zejména co se týká části věnované alkoholu, byl dost psán od stolu,“ podotkl poslanec Radek Vondráček (ANO).

S kolegy jej probíral na ústavně právním výboru a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví chystají několik pozměňovacích návrhu. „Týkají se i zákazu koštů,“ potvrdil Vondráček.

Do druhého čtení by zákon mohl jít už v tomto týdnu. „Jde o jeden z dalších nesmyslů, kterými nás vláda zásobuje. Věřím, že rozumná část Poslanecké sněmovny napříč politickým spektrem je připravena zákon výrazně změnit,“ reagoval poslanec a místostarosta Suché Loze Petr Gazdík (STAN).

Lidé nevěří, že zákaz projde

Nejen na Slovácku, ale také na Valašsku a v dalších částech kraje mají košty letité kořeny, patří k tradičnímu způsobu života. „Na koštech se nescházejí alkoholici, ale gurmáni, kteří pití rozumějí. Zákaz podobných akcí povede lidi jen k vědomému porušování zákona,“ sdělil lidovecký senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek.

Jen před několika dny si užili obecní košt slivovice také v Lačnově. Tamní starostka Marie Vlčková stále věří, že ne naposledy. „Už jsme přišli o veřejné zabijačky, košt jsme také jednou vynechali kvůli metanolové aféře,“ připomněla.

Švestky podle ní pěstuje v Lačnově na zahradě téměř každý. „Lidé z nich s láskou dělají kvas a vypálený alkohol rádi poměřují. Dědinu to stmeluje, všichni se na košt těší. Byla by škoda o něj přijít,“ podotkla Vlčková.

Stejný názor má Dušan Ondráš ze spolku Přátelé vína v Jalubí, kde pořádají i košty tohoto nápoje.

„Nepřipouštím si, že by zákaz koštů mohl projít. Kdo bude chtít pít, cestu si vždycky najde. Navíc košt je kulturní záležitostí, při které lidé mají možnost víno poznat a popovídat si o něm,“ zmínil Ondráš.

Návrh tolik diskutovaného zákona chce snížit vliv škodlivých účinků návykových látek, tedy i alkoholu. Prioritou má být především zvýšení ochrany zdraví zejména u dětí a mladistvých.

„Zároveň je zákon zaměřen na snížení dopadů škod působených alkoholem v rovině sociální, bezpečnostní a hospodářské,“ doplnila Šalamunová.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Další z rubriky

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Najdete na iDNES.cz