Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradny zavalili dlužníci. Přibývá i důchodců s finančními problémy

  • 0
Téměř o polovinu více klientů než loni mají na Zlínsku občanské poradny pomáhající lidem s dluhy. Dlužníci se navíc často přijdou radit pozdě, nebo mají nereálná očekávání. Učit se zacházet s financemi by se podle poradců proto měli učit už děti v mateřské školce.

Jen tři roky stačily pětašedesátileté Jiřině ze Zlínska, aby si udělala milionový dluh. Dnes patří mezi nejstarší klienty valašskomeziříčské občanské poradny, která pomáhá lidem v dluzích.

Poradny fungují v regionu tři, ve Zlíně, Uherském Hradišti a Valašském Meziříčí. V celé zemi je jich přes padesát. "Nárůst klientů je obrovský, jen ve Zlínském kraji je jich letos o 40 procent víc než loni," potvrdil ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Dlužníci často skončí v exekuci

O radu už letos požádalo ve Zlínském kraji přes osm stovek lidí. "Bohužel chodí pozdě a často mají zkreslené představy. Třeba že půlmilionový dluh splatí tisícikorunou měsíčně," nastínila ředitelka poradny ve Valašském Meziříčí Tereza Ševčíková.

Podle ní by se finanční gramotnost měla učit už v mateřské škole.
Příběh Jiřiny je výjimečný tím, že soud povolil oddlužení přesto, že jde o seniorku. "Naštěstí má stabilní zaměstnání a příjem," vysvětlila Ševčíková.

"Neplatila své dluhy v plné výši, ale pořád splácela aspoň něco. Díky tomu se nedostala do exekuce," dodala. Právě exekuce přivedla k osobnímu bankrotu i dalšího klienta poradny ve Valašském Meziříčí.
"Muž má práci i dostatečný příjem na to, aby zaplatil všechny své závazky. Jen potřeboval splátky řídit," prozradila Ševčíková.

Lidé jsou nezodpovědní

Jedna ze společností, od které si půjčil, mu totiž uvalila exekuci na plat. Tím pádem ale odcházely peníze jen na jejich účet, další úvěry splácet nemohl.

Soud mu povolil oddlužení a díky tomu zaplatí během tří let celý dluh.
Všeobecná rada, jak předejít problémům, přitom neexistuje. "Je to hlavně o zodpovědnosti každého člověka. Ideální by bylo, kdyby se lidé přišli poradit dřív, než úvěr podepíší," soudí Ševčíková.

Dluží stále více důchodců

Podle Skalického přibývá také seniorů nebo naopak mladých lidí na hranice dospělosti, kteří se nedokáží orientovat v nabídkách spotřebitelských úvěrů. "Nepoznají co je nevýhodné. Často vůbec neřeší, co znamená roční úroková sazba," řekl.

Mezi klienty poraden ale jasně převažují lidé kolem čtyřicítky se středním stupněm vzdělání. Drtí je převážně úvěry od jiných společností, než jsou banky.

"To je generace, která nemá prakticky žádné finanční vzdělání," říká krajská radní Taťána Nersesjan. "Ti lidé, kteří se obrátí na poradny a chtějí problém řešit jsou jen špička ledovce. Zadlužených je daleko víc," tvrdí.