Starostka si nedovee představit, že by Popovice musely vracet část dotace nebo platit pokutu. Ilustrační snímek

Starostka si nedovee představit, že by Popovice musely vracet část dotace nebo platit pokutu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Popovicím hrozí pokuta za chyby při oživování armádní střelnice

  • 1
Starostka Popovic Jitka Nováková porušila podle Nejvyššího kontrolního úřadu při trojím čerpání evropských dotací zákon. Při revitalizaci bývalého vojenského prostoru v hodnotě přes 40 milionů korun prý měla použít jiný typ výběrového řízení. Obec v krajním případě může přijít o část dotace nebo zaplatí pokutu.

Starostka říká, že se ničeho nedopustila a čeká, jaký přijde případně trest. "Takové čekání je psychicky hodně náročné, byť věřím, že nakonec všechno dobře dopadne. Mám čisté svědomí, ale člověk nikdy neví," uvedla Nováková, která si nedovede představit, že by malá obec musela například vracet část dotace nebo platit pokutu.

Cože se to vlastně v Popovicích, malé obci s 1 100 obyvateli u Uherského Hradiště minulé roky odehrálo? Na první pohled vypadá vše v nejlepším pořádku. Díky Popovicím, některým firmám a evropským dotacím se podařilo kdysi odpudivý zchátralý areál bývalé vojenské střelnice proměnit v jedno z nejzajímavějších míst regionu, kam jezdí lidé za kulturou a odpočinkem.

Ze zprávy NKÚ však vyplývá jeden problém. Podle kontrolorů byla šance udělat proměnu areálu za méně peněz, a to v případě, kdyby Popovice jednu velkou zakázku nerozdělily do několika menších a neomezily i počet firem, které mohly o zakázku soutěžit.

Zakázku rozporcovali, aby mohli opravovat postupně

"Obec Popovice v rozporu se zákonem zadávala podlimitní veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 41,4 milionu korun po jednotlivých částech a místo otevřeného nebo užšího zadávacího řízení použila zjednodušené podlimitní řízení," stojí ve zprávě.

Proč tak ale obec postupovala? K odpovědi na tuto otázku je třeba se vrátit do roku 2008, kdy bývalá střelnice byla ještě zdevastovaná a obec neměla na opravu peníze.

Tehdy nabídl Popovicím pomoc majitel stavební firmy Tufír Lubomír Šlosar, který i předložil projekt, jak by šel celý areál opravit. Projekt měl právě hodnotu vzpomínaných 41,4 milionu korun. Následná soutěž o zakázky už byla ale "rozporcovaná" na více menších částek, a zakázky získala dvakrát firma Tradix a jednou firma SVS - Correct.

Starostka Nováková toto "rozporcování" vysvětluje tím, že na začátku vůbec netušili, zda na projekt získají dotace a kolik jich bude. "Postupovali jsme krok po kroku, udělali jsme revitalizaci malé části bývalých kasáren, poté další a nakonec další. Nikdy jsme ale dopředu nevěděli, zda se nám další krok podaří. Proto nesouhlasím s výtkou NKÚ, že jsme měli vypsat zakázku na úplně celý projekt," tvrdí.

"Nikdo nechtěl nic šidit a nešidil"

Starostka při zadávání zakázek spolupracovala s odbornou firmou Investa, podle jejíž zástupkyně Marie Knotové byl postup obce správný a výběr vítězných firem férový. "Podle mě nikdo nic nechtěl šidit a nešidil," uvedla Knotová.

Nemohlo se ale stát, že někdo chtěl, aby zakázku získaly určité firmy? Knotová to popírá. "Myslím, že i tak soutěžilo dost firem a my jsme vybrali ty, které nabídly nejnižší cenu. Byly to místní společnosti a jim není důvod nevěřit. Bývají levnější než třeba zlínské firmy," reaguje Knotová.

Co bude dál, nikdo netuší. Mezitím ale Popovice odmítly už v pořadí čtvrtou dotaci, s pomocí které chtěly přeměnu bývalého vojenského prostoru dokončit.