Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Popovicím hrozí pokuta za chyby při oživování armádní střelnice

  12:24aktualizováno  12:24
Starostka Popovic Jitka Nováková porušila podle Nejvyššího kontrolního úřadu při trojím čerpání evropských dotací zákon. Při revitalizaci bývalého vojenského prostoru v hodnotě přes 40 milionů korun prý měla použít jiný typ výběrového řízení. Obec v krajním případě může přijít o část dotace nebo zaplatí pokutu.
Starostka si nedovee představit, že by Popovice musely vracet část dotace nebo platit pokutu. Ilustrační snímek

Starostka si nedovee představit, že by Popovice musely vracet část dotace nebo platit pokutu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Starostka říká, že se ničeho nedopustila a čeká, jaký přijde případně trest. "Takové čekání je psychicky hodně náročné, byť věřím, že nakonec všechno dobře dopadne. Mám čisté svědomí, ale člověk nikdy neví," uvedla Nováková, která si nedovede představit, že by malá obec musela například vracet část dotace nebo platit pokutu.

Cože se to vlastně v Popovicích, malé obci s 1 100 obyvateli u Uherského Hradiště minulé roky odehrálo? Na první pohled vypadá vše v nejlepším pořádku. Díky Popovicím, některým firmám a evropským dotacím se podařilo kdysi odpudivý zchátralý areál bývalé vojenské střelnice proměnit v jedno z nejzajímavějších míst regionu, kam jezdí lidé za kulturou a odpočinkem.

Ze zprávy NKÚ však vyplývá jeden problém. Podle kontrolorů byla šance udělat proměnu areálu za méně peněz, a to v případě, kdyby Popovice jednu velkou zakázku nerozdělily do několika menších a neomezily i počet firem, které mohly o zakázku soutěžit.

Zakázku rozporcovali, aby mohli opravovat postupně

"Obec Popovice v rozporu se zákonem zadávala podlimitní veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 41,4 milionu korun po jednotlivých částech a místo otevřeného nebo užšího zadávacího řízení použila zjednodušené podlimitní řízení," stojí ve zprávě.

Proč tak ale obec postupovala? K odpovědi na tuto otázku je třeba se vrátit do roku 2008, kdy bývalá střelnice byla ještě zdevastovaná a obec neměla na opravu peníze.

Tehdy nabídl Popovicím pomoc majitel stavební firmy Tufír Lubomír Šlosar, který i předložil projekt, jak by šel celý areál opravit. Projekt měl právě hodnotu vzpomínaných 41,4 milionu korun. Následná soutěž o zakázky už byla ale "rozporcovaná" na více menších částek, a zakázky získala dvakrát firma Tradix a jednou firma SVS - Correct.

Starostka Nováková toto "rozporcování" vysvětluje tím, že na začátku vůbec netušili, zda na projekt získají dotace a kolik jich bude. "Postupovali jsme krok po kroku, udělali jsme revitalizaci malé části bývalých kasáren, poté další a nakonec další. Nikdy jsme ale dopředu nevěděli, zda se nám další krok podaří. Proto nesouhlasím s výtkou NKÚ, že jsme měli vypsat zakázku na úplně celý projekt," tvrdí.

"Nikdo nechtěl nic šidit a nešidil"

Starostka při zadávání zakázek spolupracovala s odbornou firmou Investa, podle jejíž zástupkyně Marie Knotové byl postup obce správný a výběr vítězných firem férový. "Podle mě nikdo nic nechtěl šidit a nešidil," uvedla Knotová.

Nemohlo se ale stát, že někdo chtěl, aby zakázku získaly určité firmy? Knotová to popírá. "Myslím, že i tak soutěžilo dost firem a my jsme vybrali ty, které nabídly nejnižší cenu. Byly to místní společnosti a jim není důvod nevěřit. Bývají levnější než třeba zlínské firmy," reaguje Knotová.

Co bude dál, nikdo netuší. Mezitím ale Popovice odmítly už v pořadí čtvrtou dotaci, s pomocí které chtěly přeměnu bývalého vojenského prostoru dokončit.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz