Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomozte je oživit a my vám na to přispějeme, zní výzva pro podnikatele

  7:55aktualizováno  7:55
Když si úředníci spočítali opuštěné a nevyužívané výrobní objekty ve Zlínském kraji, vyšlo jim nelichotivé číslo. Takzvaných brownfields je v regionu celkem 115. Hejtmanství proto přišlo se zajímavou nabídkou pro podnikatele: pomozte je oživit a dostanete finanční podporu. Kraj zájemcům zdarma poradí, jak na to.
Opuštěných a chátrajících výrobních objektů, které se dají různě využít a zprovoznit, je ve Zlínském kraji 115. Ilustrační foto.

Opuštěných a chátrajících výrobních objektů, které se dají různě využít a zprovoznit, je ve Zlínském kraji 115. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Každého, kdo projíždí obcí Přílepy na Kroměřížsku, vede cesta kolem tamního zámku. Před lety v něm byla porodnice, dnes zeje prázdnotou. Pouze v jeho parku cvičí dobrovolní hasiči a čas od času ožije i zábavou.

"Snažíme se zámek udržovat, jak se dá, po částech ho opravujeme, aby nechátral ještě rychleji," líčí starosta Přílep Rudolf Solař. Návrhů, jak do něj vrátit život, by se v obci našla celá řada. Zatím ale každý záměr ztroskotal na nedostatku peněz. Teď se možná blýská na lepší časy nejen zámku v Přílepech.

CO JSOU BROWNFIELDY

Ve Zlínském kraji je 115 objektů, které jsou vhodné k podnikání. Momentálně chátrají a jsou zcela nebo částečně opuštěné. Vžil se pro ně název brownfields.

Evropská unie poslala stovky milionů korun na to, aby v nich podpořila podnikání. Jde o staré farmy nebo průmyslové areály. Najdou se i prodejny, zámky či mlýn. Více informací je na www.rr-strednimorava.cz.

Krajští představitelé hodlají do chátrajících a nevyužívaných objektů, takzvaných brownfields, přilákat podnikatele. Na území Zlínského kraje jich totiž napočítali víc než sto. Pokud se úřední záměr podaří, bude to mít pro obyvatele řadu výhod.

Chovat býky lze na padesáti místech

Každý oživený areál by totiž znamenal nové pracovní příležitosti a kromě toho přestane hyzdit a zatěžovat krajinu. Podnikatelé by mohli podporu získat poměrně snadno. Pokud se rozhodnou například založit chov jatečních býků, podívají se na mapku a vyberou si hned z několika nevyužívaných farem ve Zlínském kraji. V nabídce jich je víc než padesát.

Z materiálů, které úředníci na kraji zpracovali, se podnikatelé dozvědí, v jakém technickém stavu farma je a kolik pozemků k ní patří. Ale třeba i to, jestli je objekt nějakým způsobem kontaminovaný, komu patří nebo jestli ho nemá v zástavě banka.

Pokud bude zájemce potřebovat další informace, případně i právní radu, může se obrátit na krajské úředníky z odboru strategického rozvoje. "Veškeré poradenství je bezplatné. Skutečně máme zájem na tom, aby se v objektech podnikalo," ujistil mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.

Finanční podporu může podnikatel využít už na projektovou přípravu. "Ale i na některé stavební úpravy, demolice starých objektů nebo třeba opravu příjezdových cest," nastínil Plesar.

O peníze z EU mohou žádat i obce

Peníze poslala Evropská unie a rozděluje je Úřad Regionální rady, který sídlí v Olomouci. Celkem může předat dál tři sta šedesát šest milionů korun. Částka je ale společná pro podnikatele ve Zlínském i Olomouckém kraji.

Podobně jako firmy, mohou postupovat i obce. Třeba právě v Přílepech už pracují na návrhu, jak tamní zámek konečně oživit. "Mohla by v něm vzniknout ubytovna a restaurace," prozradil Solař. "Tím by se využily i hospodářské budovy, které k zámku patří. Jsme blízko nové průmyslové zóny v Holešově, proto věříme, že až se v ní rozjede výroba, ubytovací kapacity budou potřebné," dodal.

Pokud by se nápad ujal, pustila by se do stavby nejspíš sama obec. "Ale nebránili bychom se ani spolupráci s investorem, kdyby se našel," připustil Solař.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz