Jednou z využívaných služeb je i donáška nákupů. (Ilustrační snímek)

Jednou z využívaných služeb je i donáška nákupů. (Ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

V Česku funguje nová služba. Opravu pračky zaplatíte třeba zašitím kalhot

  • 35
Mezilidská vzájemná výpomoc podle rakouského modelu začíná pomalu fungovat i v Česku. Lidé v rámci jednoho klubu či spolku přitom neplatí penězi, ale hodinami práce. Ty se vyměřují mezi členy spolku a dají se věnovat také lidem mimo spolek, kteří pomoc potřebují. Hlavně jde o starší obyvatele.

Když Eva Prudká potřebovala doma opravit elektřinu, domluvila se člověkem, který je také zapojený v projektu Sousedé plus. „On mi doma udělá nutné úpravy a já mu na oplátku upravím kalhoty,“ líčí 69letá žena ze zlínské Bartošovy čtvrti.

„Je to mezigenerační projekt. Máme tu i mladší lidi, kteří jako službu požadují doučování pro své děti. Každý může nabídnout něco jiného,“ informovala Zdenka Černá, která koordinuje spolek Sousedé plus ve Zlíně.

Fungují necelý rok, je jich kolem deseti a vzájemně si dovedou poskytnout služby jako spravování oděvů, hlídání domácnosti či dovoz nákupů. Služba je však zatím hodně neznámá a lidé k ní nejsou příliš důvěřiví.

„Často zmiňují, že si zadarmo vypomáhají sami od sebe. V tomto systému ale mají víc možností a je to spravedlivější,“ vyzdvihla Černá.

Senioři navíc oceňuji, že navážou styky s okolím. „Řada mých vrstevníků není příliš aktivní, což je škoda. Navíc jsou zvyklí, že nic není zadarmo. To je potřeba v těch lidech odbourat,“ myslí si Prudká.

Projekt startuje v Holešově, zájem je i jinde

Ve Zlíně teď řeší, jak spolek oficiálně zaregistrovat a kde zřídit sídlo, teprve pak půjde komunitu rozšířit. S tím by jim mohl pomoct magistrát.

„Dnes je zejména pro seniory těžké komunikovat s okolím. Je to otázka důvěry a tato služba je výborným způsobem, jak tomu pomoct,“ popsala radní Kateřina Francová, která je zodpovědná za sociální oblast.

Zároveň přislíbila, že město s lidmi z projektu bude jednat a pomůže jim vyřešit problém s chybějícím zázemím. Zapojit by se podle ní mohli i mladí, s propagací by mohli vypomoct také studenti Univerzity Tomáše Bati.

Služba se postupně začíná rozšiřovat do dalších měst. Na začátku dubna mají první informativní schůzku v Holešově, kde bude projekt řídit volnočasové středisko TyMy.

„Cítíme zájem, rádi bychom, aby tu lidé řešili všechno osobně při schůzkách. A rozhodně plánujeme propojovat generace, aby senioři nebyli odstrčenou komunitou, která je jen na obtíž, jak si dnes mnoho lidí myslí,“ popsala ředitelka TyMy Jarmila Vaclachová.

O unikátní projekt sousedské výpomoci se začínají zajímat také ve Vsetíně či Valašských Kloboucích.