Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod chce zapomenout. Případ tragické střelby je po půl roce uzavřen

  14:40aktualizováno  14:40
Žádné svíčky už před restaurací Družba nehoří. Lidé v Uherském Brodě přiznávají, že z tragické střelby mají po půl roce stále trauma a že už se nechtějí k případu osminásobné vraždy vracet. Policisté vyšetřování případu dokončili, v závěrečné zprávě žádné překvapení není.

Restaurace Družba je půl roku po střelbě stále zavřená, z okolí zmizely svíčky, svaté obrázky i plyšáci. Do roka od tragédie by zde mělo vzniknout pietní místo. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

V pondělí je to na den přesně půl roku: 24. února asi půlhodinu po poledni vstoupil do restaurace Družba v Uherském Brodě starší muž a zastřelil osm lidí a později i sám sebe. Šokující případ, který v české kriminalistice nemá obdoby, místní pořád velmi špatně vstřebávají.

„Bylo to tak neuvěřitelné, že to mozek prostě odmítá pobrat,“ svěřila se příbuzná jedné z obětí.

I po šesti měsících tato událost zasahuje v mnoha směrech do života desítek lidí a ovlivňuje zákony i fungování policie.

1.Vyšetřování skončilo, případ je odložen

Policisté vyslechli přes 300 svědků, nechali si zpracovat odborné posudky a zmapovali událost takřka minutu po minutě. Teď končí.

„Vyšetřování je dokončeno. Nebudeme ho ale nijak detailně komentovat. Řečeno už toho bylo stejně dost,“ prohlásila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Fotogalerie

Z krátké zprávy, kterou v pondělí policie zveřejnila, se veřejnost dozví, že případ je kvůli smrti jediného pachatele odložený. Není koho obžalovat ani potrestat.

Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář téměř dvě hodiny poté, co na hosty restaurace vystřílel 44 nábojů, zavolal do televize a mluvil s policejním vyjednavačem, obrátil zbraň proti sobě - střelil se do hlavy. Pokud by to neudělal, hrozil by mu za osminásobnou vraždu pravděpodobně výjimečný až doživotní trest.

„Velmi zásadní byl znalecký posudek soudní znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí, a pod vlivem této nemoci jednal,“ poznamenala policejní mluvčí.

2.Trauma už zůstane lidem napořád

Psychologové nevylučují, že celoživotní úděl si s sebou mohou nést lidé, kteří útok střelce přežili, jeho příbuzní i rodiny obětí. Dohromady je jich několik desítek.

„Vrací se to občas před spaním. Zavřu oči a vidím přesně to, co tenkrát,“ přiznal pro MF DNES jednadvacetiletý Michal.

Právě on s kamarádem Jirkou se ve chvíli, kdy Kovář nestřílel, zvedl a hodil po něm židli. Muže připraveného zabíjet to sice z míry příliš nevyvedlo, ale mladíci alespoň získali čas na to, aby s dalšími lidmi mohli utéct.

První dny se vyhýbal obědům v restauracích a o situaci, ze které se jen zázrakem dostal živý, příliš nemluvil.

„Už je to lepší, už se o tom bavím i s kamarády. Ale pravda je, že blbý pocit mám v restauraci pořád. Rozhlížím se po lidech kolem sebe. To mě dřív nenapadlo,“ prozradil.

Příbuzní osmi obětí ve věku od 27 do 66 let, mezi kterými byla i jedna žena, přiznávají podobné obavy.

3.Čekání na výsledky slíbené kontroly

Postup policistů, kteří v Brodě zasahovali, šetří Generální inspekce bezpečnostních složek. Zatím bezvýsledně.

„Nemám žádné zprávy o tom, v jaké fázi šetření je,“ konstatovala mluvčí Radka Sandorová.

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar mluvil s ministrem vnitra Milanem Chovancem a zprávy má pozitivnější. Podle něj by případ měl být do dvou týdnů uzavřený.

„Překvapilo mne, kolik lidí se mne na to ptá. Místních i z jiných měst. Zdá se jim nepochopitelné, že výsledek pořád není, a trošku mají pocit, že jde o zametání pod koberec,“ doplnil Kunčar.

Generální inspekce bezpečnostních sborů jako nezávislá instituce má říct, jestli někdo udělal chybu. A nejen to.

„Měli by dát návod, jak v podobných případech v budoucnu postupovat,“ vysvětlil už dříve žalobce Roman Kafka, který vyšetřování dozoruje.

Zlínská policie už v květnu potrestala dva pracovníky operační střediska. Důstojník, který zpochybnil záměr proti střelci zakročit, měl až na tři měsíce snížený plat. Jeho kolega dostal písemné napomenutí (více zde).

4.V Brodě už teď chtějí mít všichni klid

První týdny jimi byl obsypaný celý trávník. Dnes už před Družbou žádné svíčky nehoří. Pod stromem u hlavního vchodu do restaurace stojí jediná, dávno vyhořelá lampička. Zmizeli i plyšáci, kytice od prezidenta republiky i obrázky svatých. Na trávníku před restaurací je čisto a prázdno.

Nikdo nechce zbytečně jitřit rány. „Lidé jsou rádi, že už se o tragédii nemluví. Na celou událost chtějí zapomenout, což ale neznamená, že by chtěli vymazat z paměti ty, kteří při ní zahynuli,“ vysvětlil starosta.

Restaurace ve druhém patře oranžové budovy je stále prázdná. Její provozovatel už několikrát zopakoval, že podnik na stejném místě neotevře. A místní si stejně neumí představit, že by si ve stejné místnosti znovu sedli k pivu a polévce.

Zatímco těsně po tragédii obyvatelé i s novináři mluvili o Kovářově rodině, o tom, jak často na Družbu sami chodili a jak vzpomínají na oběti, dnes si přejí klid.

„Už to nechci nijak komentovat,“ konstatoval také Petr Gabriel, který při masakru strávil několik hodin na toaletě, čímž si nejspíš zachránil život (čtěte zde). 

V ulici, kde Kovář bydlel, se klidu zřejmě dočkali. Manželka, která několik let sousedy obtěžovala vulgárním chováním, je v psychiatrické léčebně v Kroměříži - na vlastní žádost (více zde).

Podle některých se do domu vrátil dospělý syn Kováře.

Do prvního výročí se prostor před Družbou změní v pietní místo (více zde).

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz