Brod chce zapomenout. Případ tragické střelby je po půl roce uzavřen

  14:40aktualizováno  14:40
Žádné svíčky už před restaurací Družba nehoří. Lidé v Uherském Brodě přiznávají, že z tragické střelby mají po půl roce stále trauma a že už se nechtějí k případu osminásobné vraždy vracet. Policisté vyšetřování případu dokončili, v závěrečné zprávě žádné překvapení není.

Restaurace Družba je půl roku po střelbě stále zavřená, z okolí zmizely svíčky, svaté obrázky i plyšáci. Do roka od tragédie by zde mělo vzniknout pietní místo. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

V pondělí je to na den přesně půl roku: 24. února asi půlhodinu po poledni vstoupil do restaurace Družba v Uherském Brodě starší muž a zastřelil osm lidí a později i sám sebe. Šokující případ, který v české kriminalistice nemá obdoby, místní pořád velmi špatně vstřebávají.

„Bylo to tak neuvěřitelné, že to mozek prostě odmítá pobrat,“ svěřila se příbuzná jedné z obětí.

I po šesti měsících tato událost zasahuje v mnoha směrech do života desítek lidí a ovlivňuje zákony i fungování policie.

1.Vyšetřování skončilo, případ je odložen

Policisté vyslechli přes 300 svědků, nechali si zpracovat odborné posudky a zmapovali událost takřka minutu po minutě. Teď končí.

„Vyšetřování je dokončeno. Nebudeme ho ale nijak detailně komentovat. Řečeno už toho bylo stejně dost,“ prohlásila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Fotogalerie

Z krátké zprávy, kterou v pondělí policie zveřejnila, se veřejnost dozví, že případ je kvůli smrti jediného pachatele odložený. Není koho obžalovat ani potrestat.

Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář téměř dvě hodiny poté, co na hosty restaurace vystřílel 44 nábojů, zavolal do televize a mluvil s policejním vyjednavačem, obrátil zbraň proti sobě - střelil se do hlavy. Pokud by to neudělal, hrozil by mu za osminásobnou vraždu pravděpodobně výjimečný až doživotní trest.

„Velmi zásadní byl znalecký posudek soudní znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí, a pod vlivem této nemoci jednal,“ poznamenala policejní mluvčí.

2.Trauma už zůstane lidem napořád

Psychologové nevylučují, že celoživotní úděl si s sebou mohou nést lidé, kteří útok střelce přežili, jeho příbuzní i rodiny obětí. Dohromady je jich několik desítek.

„Vrací se to občas před spaním. Zavřu oči a vidím přesně to, co tenkrát,“ přiznal pro MF DNES jednadvacetiletý Michal.

Právě on s kamarádem Jirkou se ve chvíli, kdy Kovář nestřílel, zvedl a hodil po něm židli. Muže připraveného zabíjet to sice z míry příliš nevyvedlo, ale mladíci alespoň získali čas na to, aby s dalšími lidmi mohli utéct.

První dny se vyhýbal obědům v restauracích a o situaci, ze které se jen zázrakem dostal živý, příliš nemluvil.

„Už je to lepší, už se o tom bavím i s kamarády. Ale pravda je, že blbý pocit mám v restauraci pořád. Rozhlížím se po lidech kolem sebe. To mě dřív nenapadlo,“ prozradil.

Příbuzní osmi obětí ve věku od 27 do 66 let, mezi kterými byla i jedna žena, přiznávají podobné obavy.

3.Čekání na výsledky slíbené kontroly

Postup policistů, kteří v Brodě zasahovali, šetří Generální inspekce bezpečnostních složek. Zatím bezvýsledně.

„Nemám žádné zprávy o tom, v jaké fázi šetření je,“ konstatovala mluvčí Radka Sandorová.

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar mluvil s ministrem vnitra Milanem Chovancem a zprávy má pozitivnější. Podle něj by případ měl být do dvou týdnů uzavřený.

„Překvapilo mne, kolik lidí se mne na to ptá. Místních i z jiných měst. Zdá se jim nepochopitelné, že výsledek pořád není, a trošku mají pocit, že jde o zametání pod koberec,“ doplnil Kunčar.

Generální inspekce bezpečnostních sborů jako nezávislá instituce má říct, jestli někdo udělal chybu. A nejen to.

„Měli by dát návod, jak v podobných případech v budoucnu postupovat,“ vysvětlil už dříve žalobce Roman Kafka, který vyšetřování dozoruje.

Zlínská policie už v květnu potrestala dva pracovníky operační střediska. Důstojník, který zpochybnil záměr proti střelci zakročit, měl až na tři měsíce snížený plat. Jeho kolega dostal písemné napomenutí (více zde).

4.V Brodě už teď chtějí mít všichni klid

První týdny jimi byl obsypaný celý trávník. Dnes už před Družbou žádné svíčky nehoří. Pod stromem u hlavního vchodu do restaurace stojí jediná, dávno vyhořelá lampička. Zmizeli i plyšáci, kytice od prezidenta republiky i obrázky svatých. Na trávníku před restaurací je čisto a prázdno.

Nikdo nechce zbytečně jitřit rány. „Lidé jsou rádi, že už se o tragédii nemluví. Na celou událost chtějí zapomenout, což ale neznamená, že by chtěli vymazat z paměti ty, kteří při ní zahynuli,“ vysvětlil starosta.

Restaurace ve druhém patře oranžové budovy je stále prázdná. Její provozovatel už několikrát zopakoval, že podnik na stejném místě neotevře. A místní si stejně neumí představit, že by si ve stejné místnosti znovu sedli k pivu a polévce.

Zatímco těsně po tragédii obyvatelé i s novináři mluvili o Kovářově rodině, o tom, jak často na Družbu sami chodili a jak vzpomínají na oběti, dnes si přejí klid.

„Už to nechci nijak komentovat,“ konstatoval také Petr Gabriel, který při masakru strávil několik hodin na toaletě, čímž si nejspíš zachránil život (čtěte zde). 

V ulici, kde Kovář bydlel, se klidu zřejmě dočkali. Manželka, která několik let sousedy obtěžovala vulgárním chováním, je v psychiatrické léčebně v Kroměříži - na vlastní žádost (více zde).

Podle některých se do domu vrátil dospělý syn Kováře.

Do prvního výročí se prostor před Družbou změní v pietní místo (více zde).

Autor:

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCTION PLANNER – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz