Restaurace Družba v Uherském Brodě, kde v únoru šílený střelec zavraždil osm lidí a pak spáchal sebevraždu.

Restaurace Družba v Uherském Brodě, kde v únoru šílený střelec zavraždil osm lidí a pak spáchal sebevraždu. | foto: MAFRA

Po tragické střelbě v Brodě upozorňují lidé policii na další podivíny

  • 11
Únorové řádění šíleného střelce, který v restauraci v Uherském Brodě zavraždil osm lidí a pak spáchal sebevraždu, vyvolalo mezi lidmi výraznou obezřetnost. Policie ve Zlínském kraji od té doby řeší mnohem víc oznámení o dalších podezřelých podivínech. Žádného z nich však trestně nestíhá.

Třiašedesátiletého dlouhodobě nezaměstnaného elektrikáře Zdeňka Kováře měli místní spíše za neškodného blázna. Větší obavy měli sousedi z jeho manželky. Několik stížností na hlučné a nevhodné chování na místě řešila i městská policie (více o manželské dvojici čtěte zde).

„Počet těchto oznámení ve Zlínském kraji nyní narostl. Několikrát obsahovala sdělení od občanů i větu ve stylu: ‚Ať to nedopadne jako v Uherském Brodě.‘ Je logické, že se teď u lidí posunul práh tolerance, nikdo se nechce dožít obdobného skutku. Veřejnost bude minimálně niěkolik měsíců citlivější,“ uvedl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Operačním důstojníkům hrozí kázeňský postih

Při střelbě Zdeňka Kováře v restauraci Družba v Uherském Brodě padlo 24. února podle zjištění policie nejméně 44 výstřelů z pistole CZ 75B a revolveru Alfa Proj vz. 820, které legálně držel. „Pachatel na místě činu mohl disponovat 57 náboji do pistole a šesti do revolveru,“ uvedl krajský policejní mluvčí Pavel B. Stránský.

Policisté dosud vyslechli přes 300 osob. A dosavadní vyšetřování potvrdilo, že kromě třiašedesátiletého muže se na střelbě nikdo další jakýmkoliv způsobem nepodílel.

V souvislosti se zásahem vede policie kázeňská řízení se dvěma policisty z operačního střediska - výkonným a řídícím důstojníkem. Jejich krajský šéf Jaromír Tkadleček však upozornil, že jejich případná pochybení neměla vliv na životy obětí. „Řešíme, zda důstojníci několik minut až desítek minut poté, co už byli lidé na místě usmrcení, neporušili některé interní postupy,“ poznamenal Tkadlček, podle něhož důstojníkům hrozí sankce od písemného napomenutí, přes snížení platu až po odnětí medailí, vyznamení nebo služební hodnosti.

„Několik podnětů od veřejnosti dorazilo i na naše státní zastupitelství,“ doplnil vedoucí zlínského krajského státního zastupitelství Roman Kafka.

Policisté v posledních týdnech několik podivínů prověřovali. „Řešili jsme i různé problémy v mezilidské komunikaci. K žádnému trestními stíhání ale nedošlo,“ poznamenal policejní šéf Tkadleček.

Z podobných případů se dá poučit

Obezřetnost lidí je podle státního zástupce na místě i proto, že v regionu se staly v posledních letech i další případy podobné tomu brodskému.

V září 2009 vyhozený pracovník zlínské tiskárny Graspo ve firmě jednoho muže z vedení zastřelil, dalšího zranil a poté spáchal sebevraždu (více zde).

V listopadu 2011 pak v areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích zemřeli po střelbě tři muži včetně pachatele Karla Musely, bratra bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely (více zde).

„Jsou to do určité míry dost podobné případy. Pachateli byli přibližně stejně staří muži, dostali se do podobné životné situace a stříleli z legálně držených zbraní. Lze tam nalézt spojovací prvky, díky nimž by třeba bylo možné zachránit do budoucna aspoň nějaké životy. Možná se dá odhalit potenciální riziko u některých osob, ale zcela zabránit se takovým případům nedá,“ upozornil státní zástupce Roman Kafka.

Konkrétně u Zdeňka Kováře, který vraždil v Uherském Brodě, byly motivem střelby zřejmě osobní problémy.

„S ohledem na smrt podezřelého nelze motiv přesně říci. Ale je zřejmé, že šlo o velmi nebezpečnou kombinaci řady faktorů - jeho osobnosti, zdravotního stavu, duševního rozpoložení, života v posledních letech, jeho vztahů s okolím i úřady Jednalo se opravdu o dlouhodobou záležitost, která v něm klíčila možná dlouhá desetiletí,“ domnívá se žalobce Kafka.